تحلیل بنیادی شرکت آهن و فولاد ارفع

معرفی

شركت آهن و فولاد ارفع با نماد بورسی ارفع، در اسفند سال ۱۳۸۳ بصورت شركت سهامي خاص تاسيس و در اداره ثبت شركت‌ها و مالكيت صنعتي تهران به ثبت رسيده است. بر اساس تصميمات مجمع عمومي فوق‌العاده دیماه ۱۳۹۲ نوع حقوقي شركت از سهامي خاص به سهامي عام تغيير و در ۱۰ اسفند ۹۲ در فهرست شركت‌هاي ثبت شده در آن سازمان درج و عرضه اوليه سهام در اسفند سال ۱۳۹۲ انجام شده است.

واحدهای تولیدی شرکت

۱-واحد احیا مستقیم (جهت تبدیل گندله به آهن اسفنجی) به ظرفیت ۸۰۰ هزار تن در سال

۲-واحد فولادسازی (جهت تبدیل آهن اسفنجی به شمش فولاد) به ظرفیت ۸۰۰ هزار تن (قابل افزایش تا یک میلیون تن در سال)

۳-پست عظیم برق ۴۰۰/۲۳۰ کیلولت به قدرت ۶۳۰ مگاوات که در جهت همکاری با وزارت نیرو و ایجاد اطمینان از تامین برق طرح با سرمایه‌گذاری حدود ۸۰ میلیارد تومان احداث و راه‌اندازی گردیده است.

۴-پست داخلی برق ۲۳۰/۳۳/۱۰ کیلوولت به قدرت ۲۳۰ مگاوات

۵-واحد تولید اکسیژن و ازت و آرگون

۶- واحد کنترل کیفیت و آزمایشگاه‌ها

سهامداران

سرمایه

تغییرات سرمایه شرکت از بدو تاسیس تا کنون به شرح جدول زیر است:

طرحهای توسعه

شرکت آهن و فولاد ارفع طرح افزایش ظرفیت تولید واحدهای تولید شمش و آهن اسفنجی را دارد که تا پایان دوره سه ماهه منتهی به خرداد ۱۴۰۰ پیشرفت فیزیکی طرح ۸۷ درصد بوده است.

 

مقدار تولید و فروش

نمودارهایی که در ادامه آمده است مقدار تولید و فروش سالانه شرکت را نشان می‌دهد.

براساس گزارش‌های ماهانه، شرکت در ۵ ماه ابتدای سال مقدار ۲۸۵,۳۰۴ تن شمش فولاد تولید کرده که نسبت به دوره مشابه سال قبل به میزان ۱۶ درصد کاهش دارد.

همچنین شرکت حدود ۸۰ درصد شمش تولیدی خود را در داخل از کشور به فروش می‌رساند و مابقی را صادر می‌کند.

نرخ فروش

میانگین نرخ فروش شرکت در ۵ ماه ابتدای سال ۱۴۰۰ مبلغ ۱۳ هزار تومان به ازای هر کیلو می‌باشد که نسبت به دوره مشابه سال قبل (۶٫۱۰۰ تومان به ازا ی هر کیلو) دو برابر شده است.

بهای تمام شده

حدود ۷۰ درصد بهای تمام شده شرکت را مواد مصرفی و ۱۷ درصد آن مربوط به سربار و عمده مواد مصرفی شرکت، گندله می‌باشد که از شرکت‌های چادرملو و فولاد زرند خریداری می‌شود.

به طور کلی بخش عمده مواد مصرفی مورد نیاز شرکت آهن و فولاد ارفع از داخل کشور تهیه می‌شود.

صورت سود و زیان

مفروضات  و برآورد سود سال ۱۴۰۰و ۱۴۰۱

میانگین نرخ دلار نیما را برای باقیمانده سال ۱۴۰۰ مبلغ ۲۸۰۰۰ تومان و برای سال بعد مبلغ ۳۱٫۲۰۰ تومان در نظر گرفتیم. همچنین میانگین شمش در ۹ ماه باقی مانده سال ۱۴۰۰ و نیز کل سال ۱۴۰۱ را ۵۷۰ دلار در هر تن درنظر گرفتیم.  لازم به ذکر است که تولید شرکت را براساس میانگین سه ماه آخر با توجه به گزارش‌های ماهانه و نیز در نظر گرفتن قطعی برق لحاظ کردیم. با توجه به توضیحات فوق شرکت می‌تواند  برای سال ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ به ترتیب مبلغ ۲۱۵ و ۲۹۷  تومان سود به ازای هر سهم بسازد.

سود برآوردی برای سال ۱۴۰۱ با لحاظ کردن  حدود ۵۰ درصد طرح در نظر گرفته شده است.

حاشیه سود