تحلیل بنیادی شرکت توسعه خدمات دریایی و بندری سینا

معرفی

شرکت توسعه خدمات دریایی و بندری سینا با نماد بورسی حسینا در سال ۱۳۶۶، به نام بنیاد بارانداز تاسیس گردید. در حال حاضر این شرکت اپراتور تخلیه و بارگیری کانتینر و کالا در بنادر شهید رجایی، بوشهر، امام خمینی (ره) و نوشهر بوده و قسمتی از عملیات مربوط به محمولات نفتی در بندر امام خمینی (ره) را نیز بر عهده دارد. همچنین قرارداد ۲۵ ساله پایانه کانتینری بندر بوشهر (شروع قرارداد از سال ۱۳۹۰)، قرارداد ۲۵ ساله پایانه نفتی بندر امام خمینی (ره) شامل دو پست اسکله با ظرفیت ۴۵ هزار تن، ۶۰ هزار تن مخازن نگهداری مواد نفتی و خطوط انتقال مواد و قرارداد یکساله در خصوص ارائه خدمات کانتینری در ترمینال شماره۲ پایانه کانتینری بندر شهید رجائی (بزرگترین پایانه کانتینری کشور) که از بنادر مهم کشور می­باشند را بر عهده دارد. در حال حاضر این شرکت جزو واحدهای تجاری شرکت پارسیان و واحد تجاری نهایی گروه بنیاد مستضعفان می‌باشد.

ترکیب سهامداران

فروش

بیشتر درآمد عملیاتی شرکت مربوط به عملیات کانتینر THC می‌باشد. همانطور که ملاحظه می‌شود با شروع مجدد تحریم ایران در سال ۹۶ شاهد افت شدید حجم و تجارت و بالطبع مقدار خدمات ارائه شده توسط شرکت مورد برسی شده، می‌باشیم. پیش‌بینی می‌شود در سال ۱۴۰۱ نیز مقدار حجم تجارت و خدمات ارائه شده توسط این شرکت ۱۰ درصد نسبت به سال ۹۹ بالاتر باشد.

درآمد عملیاتی

مقدار فروش شرکت در نه ماه ابتدای سال ۷۸۰ میلیارد تومان بوده است. پیش‌بینی می‌شود تا پایان سال درآمد عملیاتی شرکت به ۱۰۶۰ میلیارد تومان افزایش یابد. در سا ل۱۴۰۱ نیز فروش شرکت ۱۲۸۸ میلیارد تومان تخمین زده می‌شود.

بهای تمام شده

بیشترین سهم در بهای تمام شده مربوط به خدمات قراردادی می‌باشد که ماهیت ریالی دارد. در واقع از یک سو با درآمدهای دلاری طرف هستیم و از یک سوی با بهای تمام شده ریالی؛ به عبارت دیگر افزایش نرخ دلار حاشیه سود شرکت را بهبود می‌بخشد.

مفروضات

صورت سود و زیان

بر اساس مفروضات فوق سود هر سهم برای سال‌های مالی ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ به ترتیب، ۶۱۵ و ۶۷۰ تومان برآورد می‌گردد.