تحلیل بنیادی شرکت پتروشیمی خراسان

تاریخچه:

شرکت پتروشیمی خراسان (سهامی عام) در سال ۱۳۶۹ به صورت شرکت سهامى خاص تأسیس شده و از سال ۱۳۷۵ شروع به بهره برداري نموده است. شرکت در سال ۱۳۹۱ در بورس اوراق بهادار پذیرفته شده است. در حال حاضر شرکت پتروشیمی خراسان جزء واحدهاي فرعی شرکت سرمایه گذاري نفت و گاز و پتروشیمی تامین است و واحد تجاري نهایی گروه، شرکت سرمایه گذاري تامین اجتماعی می باشد.

 

ترکیب سهامداران:

 

روند تولید محصولات :

برای تولید محصولات ابتدا از گاز خوراک و بخار آب به عنوان ماده اولیه، آمونیاک تولید می‌شود. سپس از ترکیب آمونیاک و دی اکسید کربن، اوره تولید می‌شود. در مرحله بعدی از باقی مانده آمونیاک و محلول اوره، کریستال ملامین تولید میشود.

 

تولید

شرکت در سه ماهه ابتدای سال جاری ۱۰۳ هزار تن اوره، ۵۵ هزار تن آمونیاک و ۳ هزار تن کریستال ملامین تولید کرده است. پیش بینی می­شود در سال مالی ۱۴۰۰، تولید به میزان سال گذشته باشد.

 

فروش

در سه ماه ابتدای سال جاری، شرکت ۱۲۰ هزار تن محصول فروخته است. ۹۰% فروش مقداری شرکت مربوط به فروش اوره می­باشد. لازم به ذکر است ۵۵% اوره فروخته شده صادر شده است و ۴۵% در داخل به فروش رسیده است. مقدار فروش محصولات برای سال مالی ۹۹ و ۱۴۰۰ به ترتیب ۵۳۷ و ۵۳۶ هزار تن برآورد می­­‌شود.

 

 نرخ فروش

نرخ فروش اوره صادراتی بر اساس قیمت جهانی اوره ، نرخ دلار و مقدار تخفیف لحاظ شده است. در فصل ابتدای سال جاری مقدار تخفیف اوره صادراتی ۱۷% بوده است. برآورد نرخ اوره بر اساس اوره ۲۳۵ دلار، نرخ دلار ۲۰۰۰۰۰ تومان و تخفیف ۱۷% می­باشد. نرخ اوره داخلی بر اساس میانگین وزنی نرخ اوره حمایتی و نرخ اوره صنعتی می­‌باشد.

 

درآمد عملیاتی

درآمد عملیاتی شرکت در سه ماه ابتدای سال جاری ۳۵۲ میلیارد تومان بوده است. ۸۵% درآمد شرکت مربوط به فروش اوره و ۱۵% مربوط به فروش کریستال ملامین می­باشد. درآمد عملیاتی شرکت برای سال مالی ۹۹ و ۱۴۰۰ به ترتیب ۲۱۶۴ و ۲۸۷۹ میلیارد تومان برآورد می­‌شود.

 

 

بهای تمام شده

 

بیشترین سهم از بهای تمام شده مربوط به سربار و سپس مواد مستقیم می­‌باشد.

 

مفروضات تحلیل

 

 

صورت سود و زیان

با توجه به مفروضات فوق EPS شرکت برای سال مالی ۹۹ و ۱۴۰۰ به ترتیب، ۷۱۱ و ۱۰۰۳ تومان برآورد می­‌گردد.

درصد تقسیم سود

شرکت در دو سال گذشته به طور متوسط ۸۶% EPS خود را تقسیم کرده است.

P/E تحلیلی

با فرض تقسیم ۸۶% سود در سال ۹۹، P/E سهم برای سال مالی ۹۹ و ۱۴۰۰ ، به ترتیب ۱۱ و ۸ برآورد می­‌گردد.

 

تحلیل حساسیت

بیشترین حساسیت سود شرکت به نرخ اوره جهانی و نرخ دلار می‌­باشد.