تحلیل بنیادی شرکت اقتصادی و خودکفایی آزادگان

معرفی

شرکت اقتصادی و خودکفایی آزادگان با نماد بورسی خودکفا در مرداد سال ۱۳۷۳ تاسیس و در اداره ثبت شرکت‌ها و موسسات غیرتجاری به ثبت رسید.  به موجب مصوبه تاریخ ۸ مرداد سال ۱۳۸۴ هیئت امنا نوع شخصیت حقوقی از موسسه به شرکت سهامی خاص تبدیل شد و در دی‌ماه سال ۱۳۹۳ شخصیت حقوقی شرکت به سهامی عام تبدیل شد. این شرکت در حال حاضر در بازار پایه در حال معامله می‌باشد.

موضوع فعالیت:

شرکت اقتصادی و خودکفایی آزادگان یک هلدینگ سرمایه‌گذاری می‌باشد که عمده فعالیت‌های این مجموعه در حال حاضر سرمایه‌گذاری در زمینه‌های صنایع غذایی، ساختمانی، بازرگانی، دارویی، پخش و توزیع متمرکز می‌باشد. جدول زیر ترکیب سرمایه‌گذاری‌های شرکت را نشان می‌دهد.

ترکیب سهامداران:

 روند افزایش سرمایه

این شرکت قصد دارد که سرمایه خود را به میزان ۲۱۴۱ میلیارد ریال از محل سود انباشته افزایش دهد.

ترکیب پرتفوی شرکت

براساس گزارش فعالیت یک ماه منتهی به  شهریور ۱۴۰۰ حدود ۸۸ درصد پرتفوی شرکت مربوط به شرکت‌های حاضر در بازار سرمایه و مابقی مربوط به شرکت‌های خارج از بورس است. عمده پرتفوی بورسی شرکت نماد غصینو می‌باشد.

در ادامه برخی شرکت‌های موجود در پرتفوی غیربورسی شرکت مورد بررسی قرار گرفته‌اند:

  • صنایع غذایی مینو کاسپین : گروه صنعتی مینو با هدف تولید روغن مصرفی مورد نیاز در شرکت‌های تولیدی این گروه و همچنین تامین نیاز بازار مصرفی، کارخانه تولید روغن متعلق به شرکت پرتو دانه خزر در بهشهر را با ظرفیت تولید روزانه ۴۰۰ تن انواع روغن خریداری کرد. در حال حاضر خودکفا مالک ۶۸ درصد از سهام این شرکت است.

مقدار تولید شرکت در سال ۱۳۹۹ به میزان ۳۵٫۳۰۰ تن بوده است که از میانگین چهار سال گذشته نیز بیشتر تولید کرده است. در صورتی که ارز دولتی تا پایان سال تخصیص داده شود، شرکت می‌تواند در دوره ۱۲ ماهه منتهی به اسفند سال ۱۴۰۰ مبلغ  ۱۷ تومان به ازای هر سهم سود بسازد. در صورت عدم تخصیص ارز، سود  برآوردی به ازای هر سهم برای سال‌های ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ مبلغ ۳۰ و ۸۵ تومان می‌باشد.

لازم به ذکر است تاریخ آغاز فعالیت شرکت بعد از خریداری شدن توسط گروه مینو، از فروردین سال ۱۳۹۹ است.

  • خدمات مالي و مديريت معين آزادگان : یک شرکت سرمایه‌گذاری است که خودکفا مالک ۱۰۰درصدی آن می‌باشد. براساس آخرین صورت مالی ارائه شده از سوی شرکت و نیز آخرین قیمت‌های معامله شده، خالص ارزش روز دارایی‌های شرکت مبلغ ۱٫۱۱۵ میلیارد تومان می‌باشد.
  • شرکت کشت و صنعت ماریان : این شرکت در آذر سال ۱۳۴۸ در اداره ثبت شرکت‌ها و مالکیت صنعتی واقع در کرج به ثبت رسید. این شرکت طی مصالحه و واگذاری سهام به هلدینگ خودکفا انتقال پیدا کرده و خودکفا در حال حاضر مالک ۴۰ درصد از سهام این شرکت است. این شرکت، تولیدکننده انواع کنسروجات، رب، خیارشور، کمپوت و آبلیمو با برند چاشنی می‌باشد.

سود برآوردی شرکت برای سال‌های ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ به ترتیب مبلغ ۹۰ هزار و ۱۰ هزار تومان به ازای هر سهم می‌باشد.

  • فروشگاه‌هاي زنجيره‌اي پيوند: گروه صنعتی مینو به منظور بهره‌گیری از ظرفیت‌های تولیدی خود و استفاده از پتانسیل اقتصادی در صنعت خرده‌فروشی، شرکت فروشگاه‌های زنجیره‌های پیوند را تاسیس کرد که در حال حاضر با برند مینو مارت فعالیت می‌کند.

 

NAV

با توجه به گزارش فعالیت یک ماهه منتهی به شهریور ۱۴۰۰ و نیز قیمت های روز ۱۲ شهریور ۱۴۰۰، خالص ارزش دارایی به ازای هر سهم شرکت ۲۹٫۴۱۰  ریال بوده و در حال حاضر نسبت p/nav شرکت ۴۶٫۶۵ درصد می‌باشد.