تحلیل بنیادی شركت شرکت آلمینیوم ایران

معرفی

شرکت آلمینیوم ایران که اختصارا به نام ایرالکو نیز نامیده می‌­شود، به عنوان اولین تولید­کننده شمش آلمینیوم در ایران و خاورمیانه در زمینی به مساحت ۲۳۲ هکتار در جاده اراک واقع گردیده است. در حال حاضر این شرکت دارای دو تکنولوژی ۷۰ و ۲۰۰ کیلوآمپر و با مجموع ظرفیت ۱۷۷۵۰۰ تن در سال با تولید انواع شمش در آلیاژهای متنوع از محل مذاب تولید شده در کارگاه‌های احیا قدیم و جدید فعالیت می‌‎­نماید.

ترکیب سهامداران

شرکت صنایع آلوم رول نوین و شرکت روان‌گداز پردیس بزرگترین سهامداران این شرکت می­‌باشند.

آمار تولید و فروش شرکت

تولید

شرکت در شش ماهه نخست سال جاری ۹۴ هزار تن محصول تولید کرده است. پیش‌­بینی می‌شود تا پایان سال مقدار تولید شرکت به ۱۸۱ هزار تن برسد.

فروش

در شش ماهه نخست مقدار فروش شرکت ۹۸ هزار تن بوده است. لازم به ذکر است حدود ۸۵% مقدار فروش محصولات شرکت مربوط به تولید شمش خالص می­‌باشد. از سوی دیگر ۷۸% شمش خالص در داخل به فروش می‌­رسد و مابقی صادر می­‌شود. لازم به ذکر است سایر محصولات شرکت نیز در داخل به فروش می­‌رسد. مبنای نرخ‌گذاری برای شمش خالص صادراتی، نرخ جهانی آلمینیوم و نرخ دلار نیما می‌­باشد. شمش خالص داخلی نیز با پرمیوم حدود ۱۰% در بورس کالا به فروش می‌­رسد. نرخ سایر محصولات شرکت نیز بر اساس ضریبی از نرخ جهانی آلمینیوم تعیین می­‌گردد.

درآمد عملیاتی

فروش شرکت در ۶ ماه ابتدای سال جاری ۲۹۵۴ میلیارد تومان گزارش شده است. پیش‌­بینی می­‌شود تا پایان سال درآمد عملیاتی شرکت به ۷۲۷۶ میلیارد تومان برسد. لازم به ذکر است ۸۰% درامد عملیاتی شرکت از محل فروش شمش خالص می‌­باشد.

بهای تمام شده

۷۶% بهای تمام شده محصولات را مواد مستقیم مصرفی تشکیل می‌­دهد. لازم به ذکر است ۶۰% مواد مستقیم محصولات مربوط به پودرآلومینا می‌­باشد که در فرآیند تولید به آلمینیوم تبدیل می­‌شود.

همبستگی قیمت آلومینا و آلمینیوم

نسبت قیمت آلومینا به آلمینیوم نقش تعیین‌کننده‌ای در حاشیه سود شرکت‌های تولیدکننده این محصول دارد. به طور متوسط این نسبت بین ۱۶% – ۲۵% می­‌باشد. در حال حاضر این نسبت در پایین‌ترین سطح تاریخی خود قرار دارد. همین امر باعث شده است که حاشیه سود ناخالص شرکت در فصل دوم سال جاری به ۳۸% افزایش یابد. متوسط حاشیه سود ناخالص شرکت در سال ۹۸، ۲۲% بوده است.

 مفروضات

صورت سود و زیان:

بر اساس مفروضات فوق EPS  شرکت برای سال­‌های مالی ۱۳۹۹ و ۱۴۰۰ به ترتیب، ۳۷۵ و ۳۹۳ تومان برآورد می­‌گردد.

تحلیل حساسیت:

بیشترین حساسیت شرکت به نرخ دلار و گپ ایجاد شده بین نرخ جهانی آلمینیوم و نرخ آلومینا مصرفی می­‌باشد.

دیگر نکات مهم شرکت:

  • سرمایه فعلی ۵۲۰ میلیارد تومان و سود انباشته ۱۳۸۴ میلیارد تومان می‌باشد. شرکت برنامه افزایش سرمایه ۱۰۰% از محل سود انباشته را دارد. هدف از این کار مشارکت در افزایش سرمایه شرکت کربن صنعت امیرکبیر به منظور راه‌اندازی خط تولید می‌باشد. این شرکت در حال راه‌اندازی کارخانه آنُدسازی (یکی از مواد مستقیم مصرفی در تولید آلمینیوم) می‌باشد. پیشرفت فیزیکی طرح تا پایان شهریور ماه ۳۲% بوده است. لازم به ذکر است مالکیت ۹۶% شرکت کربن صنعت امیرکبیر در اختیار فایرا است.
  • از جمله ریسک‌های شرکت افزایش نرخ حامل‌های انرژی است. در حال حاضر هزینه‌های مربوط به انرژی ۳۵% سربار و ۶% بهای تمام شده محصولات را تشکیل می‌دهند.