تحلیل بنیادی شرکت فرآوری مواد معدنی ایران

معرفی

شرکت فراوری مواد معدنی ایران در تاریخ سی مهرماه سال ۱۳۷۰ تاسیس و در مجمع عمومی فوق العاده مورخ اول دی ماه سال ۱۳۷۹ به سهامی عام تبدیل گردید و همچنین در تاریخ دوم بهمن ماه سال ۱۳۸۱ در گروه ساخت فلزات اساسی به عضویت سازمان بورس اوراق بهادار تهران در آمده است. این شرکت با توجه به وجود معدن انگوران به عنوان یکی از بزرگترین ذخایر معدنی روباز سرب و روی دنیا در استان زنجان ، کارخانه تولید شمش روی با روش هیدرومتالورژی را با ظرفیت اولیه ۱۰٫۰۰۰ تن در سال ۱۳۷۳ در منطقه انگوران احداث نموده است.

موضوع فعالیت شرکت به شرح زیر  است:

  1. فراوری انواع کانی های از مرحله استحصال ماده معدنی تا تهیه فلزات ، اکتشاف ، استخراج ، بهره برداری از معادن
  2. صدور سنگ ها ، مواد و فراورده های معدنی و فروش انواع تولیدات شرکت
  3. تهیه طرح های اکتشاف و بهره برداری از معادن ، تغلیظ و ذوب مواد معدنی صنایع وابسته
  4. مشارکت و سرمایه گذاری در سایر شرکتهای داخلی و خارجی از طریق تاسیس و تعهد پذیره نویسی و یا خرید سهام
  5. مشارکت با شرکت های خارجی بر اساس قانون جلب سرمایه گذاری خارجی

سهامداران

تغییرات سرمایه شرکت

مقدار تولید و فروش

شرکت فرآوری مواد معدنی ایران با دریافت خاک روی آن را طی فرآیندی تبدیل به شمش روی می‌نماید. ظرفیت اسمی شرکت به شرح جدول زیر است. لازم به ذکر است ظرفیت اسمی ۱۶ هزار تن در سال با شرط دریافت خاک با عیار حدود ۳۰% می‌باشد در حالی که در حال حاضر  عیار خاک دریافتی شرکت حدود ۲۰ درصد می‌باشد و به دلیل عدم دریافت خاک با عیار مناسب، در عمل تولید سالانه شرکت بین ۶٫۵۰۰ تا ۷۰۰۰ تن می‌باشد.

سیاست فروش شرکت بدین صورت است که بخش زیادی از تولیدات خود را همواره موجودی میکند . در صورت مصاعد بودن شرایط بازارهای جهانی موجودی محصول خود را صادر می‌کند.

نرخ فروش

نرخ فروش شرکت تابعی از روی جهانی و قیمت دلار می‌باشد.

 نمودار روی جهانی

بهای تمام شده

بیش از ۷۰ درصد بهای تمام شده شرکت مربوط به مواد مصرفی می باشد. در بین مواد اولیه ای که شرکت برای تولید شمش روی مصرف می‌کند، خاک روی و  اسید سولفوریک بیشترین وزن را دارد.

عملکرد واقعی شرکت طی ۵ سال اخیر

مفروضات مورد استفاده برای  برآورد عملکرد سال مالی منتهی به اسفند ۱۴۰۰

برای سال مالی منتهی به اسفند ۱۴۰۰ با در نظر گرفتن مبلغ ۲٫۶۰۰ دلار/تن برای روی جهانی  و نیز میانگین نرخ دلار با نرخ ۲۵۰٫۰۰۰ ریال ، به ازای هر سهم ۱۸۴ تومان سود به ازای هر سهم برآورد شده است.

در برآورد عملکرد سال ۱۴۰۰، میزان موجودی شمش روی، با توجه به عملکرد واقعی شرکت در سال های گذشته،  نظر گرفته شده است. لازم به ذکر است که براساس گزارش ۹ ماهه منتهی به آذر ۱۳۹۹ شرکت مبلغ ۱۱۸ تومن سود انباشته به ازای هر سهم دارد. و همچنین مبلغ ۶۰۰ تومان سود فروش موجودی به ازای هر سهم دارد.

حاشیه سود

روند پرداخت سود نقدی