تحلیل بنیادی شرکت زرین معدن آسیا

معرفی

گروه شامل شرکت زرین معدن آسیا (سهامی عام) بعنوان شرکت اصلی و شرکت‌های گسترش صنایع روی ایرانیان (سهامی خاص) و سیمین معدن قزلجا (سهامی خاص) بعنوان شرکت‌های فرعی است.  شرکت زرین معدن آسیا (سهامی خاص) در تاریخ ۱۳۸۳ در اداره ثبت شرکت‌ها و مالکیت‌های صنعتی تهران به ثبت رسید. لازم به ذکر است محل اصلی کارخانه در زنجان واقع شده است.

تعريف و ماهیت صنعت:

موضوعات اصلی فعالیت شرکت شامل موارد ذیل می‌باشد:

  • تولید و فرآوری مواد معدنی (كانی‌های فلزی و غیرفلزی)
  • اکتشاف و استخراج و بهره‌برداری از معادن
  • خرد کردن، شستشو، دانه بندی، کانه آرایی، تغلیظ، تصفیه، تکلیس و ذوب مواد معدنی

بازارهای اصلی، وضعیت رقابتی و جایگاه شرکت:

بازارهای اصلی شرکت شامل تمامی شرکت‌های داخلی و خارجی تولیدکننده شمش روی و شمش سرب از کنسانتره تولیدی این شرکت می‌باشد. شرکت در فعالیت تولید کنسانتره سرب و روی فعالیت داشته و در بین شرکت‌های فعال در این صنعت در زمره شرکت‌های عمده و برتر محسوب می‌گردد. این شرکت تنها شرکت فرآوری کشور می‌باشد که موفق به تولید کنسانتره روی پرعیار از خاک‌های کم عیار و باطله معدن انگوران به روش فلوتاسیون روی اکسیده گردیده است.

ترکیب سهامداران

 

 

عوامل تاثیرگذار بر صنعت

  • تغییرات نرخ دلار
  • تغییرات LME
  • نوع ماده اولیه معدنی
  • حمل و نقل
  • نرخ بهره تسهیلات

پروژه‌ها، طرح‌ها و برنامه‌های توسعه

برنامه‌ریزی لازم به منظور افزایش میزان تولید، بهبود کیفیت محصولات و کاهش هزینه‌های تولید و ایجاد تنوع لازم در منابع خرید ماده معدنی از اهم برنامه‌های آینده شرکت می‌باشد. در همین راستا شرکت در آینده قصد سرمایه‌گذاری در محدوده‌های جدید معدنی را دارد. سیاست کلی شرکت در گرفتن پهنه و محدوده‌های جدید و فعال نمودن معادنی که نیاز به مشارکت دارند می‌باشد. این موضوع می‌تواند در راستای اکتشافات جدید با خرید یا مشارکت در معادنی که پروانه بهره‌برداری دارند باشد.

شرکت زرین معدن آسیا در مهر ماه ۱۳۹۸ در شرکت جدیدالتاسیس توسعه معادن فلات زرین کیمیا به میزان ۱۰ درصد سرمایه‌گذاری کرده است. شرکت مذکور در زمینه استخراج زغال‌سنگ و فرآوری آن فعالیت می‌کند. شرکت زرین معدن آسیا در دیماه ۱۳۹۸ با مشارکت ۲۵ درصدی در شرکت جديدالتأسيس توسعه معادن زرین صبار با سرمایه اولیه ۱۰۰ میلیارد ریال) با موضوع فعالیت در زمینه فرآوری مواد معدنی (عمدتأ سرب و روی)، سرمایه‌گذاری نموده است.

همچنین شرکت زرین معدن آسیا قصد دارد پس از اعلام افزایش سرمایه شرکت‌های سرمایه‌پذیر توسعه معادن سرب و روی مهدی آباده زرین روی کاسپین و توسعه معادن فلات زرین کیمیا که به جهت افزایش ظرفیت و پیشبرد عملیات اجرایی انجام می‌شود، در این امر مشارکت کند.

این شرکت در مزایده‌های عمومی معادن و محدوده‌های اکتشافی سمنان شرکت نموده است ولی نتیجه مزایده مذکور تا کنون ابلاغ نگردیده است. لازم به ذکر است این شرکت در اردیبهشت سال ۱۳۹۹ یک درصد از سهام شرکت دانش‌بنیان نوع یک بین‌المللی صنعت و معدن آیرما را که در زمینه اکتشاف و بهره‌برداری از معادن، کافه آرایی، فراوری فلزات غیر آهنی و آلیاژها، تولید فلزات با ارزش افزوده بالا از پسماندها و عناصر معلنی همچون کبالت، نیکل، کادمیومد ژرمانیوم و … فعالیت می کند خریداری کرده است. همچنین شرکت مذکور اولین شتاب‌دهنده استارتاپ‌های معلقی را در برج فناوری دانشگاه امیرکبیر راه‌اندازی کرده است

به منظور افزایش قدرت تامین مواد اولیه برای شرکت‌های گروه، ادغام محدوده‌های معدنی در اختیار شرکت‌های گروه در شرکت سیمین معدن فولجا انجام و بدين منظور بخشی از سهام شرکت سیمین معدن قزلجا که متعلق به شرکت‌های زرین معدن آسیلا ه۳۵ درصد از هر ۸۳ درصد) و بنیاد نیکوکاری جمیلی ( ۱۰ , ۳۵ درصد از ۱۰۹۹ درصد) بود، به شرکت‌های گروه منتقل و در عوض برخی از معادن شرکت‌های گروه معدن مس جلیل‌آباد شرکت تولید و توسعه سرب و روی ایرانیان و معادن مس پلی متال قشلاق و مس پلی متال قلعه جوق شرکت کیمیای زنجان گستران به شرکت سیمین معدن قزلجا منتقل گردید. این موضوع در زمان مقتضی در سامانه کدال افشاء گردید. همچنین شرکت در نظر دارد در آینده نزدیک سهام شرکت گسترش صنایع روی ایرانیان (که ۵۴ درصد سهام آن متعلق به شرکت زرین معدن آسیا می‌باشد) را در فرابورس ایران عرضه نماید.

تولید

شرکت در نه ماه ابتدای سال جاری ۶۵ هزار تن کنسانتره روی و سرب تولید کرده است. پیش‌بینی می‌شود تا پایان سال کل تولیدات شرکت به ۸۵ هزار تن برسد.

فروش

مقدار فروش شرکت تا پایان فصل پاییز ۳۳ هزار تن بوده است. پیش‌بینی می‌شود فروش شرکت در پایان سال به ۷۴ هزار تن برسد.

درآمد عملیاتی

فروش شرکت در نه ماه ابتدای سال جاری ۴۰۸ میلیارد تومان بوده است. برآورد درآمد عملیاتی شرکت در پایان سال ۷۲۰ میلیارد تومان می‌باشد.

ترکیب بهای تمام شده

۹۳ درصد بهای تمام شده مربوط به مواد مستقیم، ۴ درصد مربوط به دستمزد و ۳ درصد مربوط به سربار می‌باشد.

مفروضات

صورت سود و زیان

پیش‌بینی می‌شود سود هر سهم شرکت برای سال‌های مالی ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ به ترتیب، ۱۰۳ و ۹۵ تومان باشد.

تحلیل حساسیت سود سال ۱۴۰۱