تحلیل بنیادی شركت غلتك‌سـازان سپاهان

معرفی شرکت

شركت غلتك سـازان سپاهان به عنوان يك مجموعه تخصصي و كيفي با هـدف ريخته گري قطعات سنگين و فوق سنگين چدنی و فولادي، با ظرفيت توليد سـاليانه ۲۰ هزار تن انواع قطعات چدني و فولادي تا وزن ۱۰۰ تن و همچنين ۱۵۰ هزار تن شمش فولادي به روش ريخته‌گري مداوم در زميني به مساحت ۴۰ هزار متر مربع همراه با ۱۴ هزار متر مربع سالنهاي توليدي تاسيس گرديد. اين شركت با بهــره گيري از كارشناسان مجرب ، دانش فني كم نظير و همچنين تجهيزات ويژه و پيشرفته ، ‌موفق به ارائه خدمات خاص و جلب اعتمــاد شركتهـــاي مطرح داخلي و خارجي نظير: مجتمع فولاد مباركه،‌ شركت سهامي ذوب آهن اصفهان،‌ مجتمع فولاد آلياژي ايران، فولاد خوزستان، ماشين سازي اراك، مجتمع فولاد اسفــراين، شركت توربين هاي گازي ايران (مپنا)، شركت قالب‌هاي صنعتي ايران خودرو، شركت قالب هاي سنگين صنعتی سايپا، سيمان خوزستان، سيمان فارس، سيمان ياسوج، شركت خدمات مهندسی سيمان فارس خوزستان و همچنين شركت VERONA STEEL ايتاليا و ASILCELIK تركيه و Ferronikle صربستان گرديده است.

این شرکت در شهریور سال ۱۳۹۷ در در بورس اوراق بهادار تهران در بخش «ساخت فلزات اساسی»، گروه و طبقه «ساخت آهن و فولاداساسی» پذیرفته و در ۲۸ مرداد ۱۳۹۸ با قیمت ۸۴۰ تومان، عرضه اولیه شد.

سهامداران

تغییرات سرمایه

آخرین سرمایه شرکت طی چند مرحله افزایش به شرح جدول زیر به مبلغ  ۶۰۰٫۰۰۰ میلیارد ریال رسیده است.

محصولات شرکت

محصولات تولیدی شرکت به دو بخش تولید انواع قطعات و شمش بلوم به شرح جدول زیر تقسیم می‌شود.

منظور از انواع قطعات، کوکیل و پاتیل و فول مولد می باشد. که درصنایع فولادسازی،خودرو سازی، نیروگاهی و مس و … کاربرد دارد.

طرح های تولیدی

ظرفیت تولیدات شرکت در مجموع مقدار ۱۳۴ هزار تن می‌باشد و شرکت قصد دارد که مقدار تولیدات خود را به بیش از ۱۷۰ هزار تن افزایش دهد. زمان پیش‌بینی شده برای بهره‌برداری از این طرح شهریور سال جاری می‌باشد.

نمودار مقدار تولید و فروش

 

تغییرات نرخ فروش شمش

بهای تمام شده

بیش از ۸۰ درصد بهای تمام شده شرکت را مواد مصرفی ( عمدتا آهن اسفنجی و آهن قراضه) تشکیل می دهد و مابقی آن سربار است. براساس آخرین صورت مالی منتشر شده، ۶۰ درصد مواد اولیه مصرفی را آهن اسفنجی تشکیل می‌دهد و سیاست شرکت استفاده بیشتر از آهن اسفنجی به منظور کاهش بهای تمام شده می‌باشد.

صورت سود و زیان ۶ سال اخیر

مفروضات سود برآوردی سال مالی منتهی به اسفند ۱۳۹۹ و اسفند ۱۴۰۰

براساس جدول مفروضات زیر که مربوط به ۹ ماه باقی‌مانده سال ۱۳۹۹ و ۱۲ ماهه سال ۱۴۰۰ می‌باشد، شرکت می‌تواند ۳۶۳ تومان به ازای هر سهم برای سال ۱۳۹۹ و مبلغ ۵۶۰ تومان به ازای هر سهم برای سال ۱۴۰۰ سود بسازد.

لازم به ذکر است که سود برآوردی طرح بدون اضافه شدن ظرفیت طرح، محاسبه شده است. درصورت در نظر گرفتن طرح، شرکت می تواند برای سال ۱۳۹۹ ۴۰۰ تومان و برای سال ۱۴۰۰ نیز مبلغ ۷۰۰ تومان به ازای هر سهم سود بسازد. همچنین نسبت استفاده از آهن اسفنجی ۶۰% در مقابل استفاده  ۴۰% از آهن قراضه می‌باشد.

تغییرات حاشیه سود در ۵ سال اخیر

روند تقسیم سود طی سال های اخیر