تحلیل بنیادی شرکت غلتک‌سازان سپاهان

معرفی شرکت

شركت غلتك‌سازان سپاهان به عنوان يك مجموعه تخصصي و كيفي با هـدف ريخته‌گري قطعات سنگين و فوق سنگين چدنی و فولادي، با ظرفيت توليد سـاليانه ۲۰ هزار تن انواع قطعات چدني و فولادي تا وزن ۱۰۰ تن و همچنين ۱۵۰ هزار تن شمش فولادي به روش ريخته‌گري مداوم در زميني به مساحت ۴۰ هزار متر مربع همراه با ۱۴ هزار متر مربع سالن‌هاي توليدي تاسيس گرديد.

اين شركت با بهره‌گيري از كارشناسان مجرب، دانش فني كم‌نظير و همچنين تجهيزات ويژه و پيشرفته، ‌موفق به ارائه خدمات خاص و جلب اعتماد شركت‌هاي مطرح داخلي و خارجي نظير مجتمع فولاد مباركه،‌ شركت سهامي ذوب آهن اصفهان،‌ مجتمع فولاد آلياژي ايران، فولاد خوزستان، ماشين‌سازي اراك، مجتمع فولاد اسفراين، شركت توربين‌هاي گازي ايران (مپنا)، شركت قالب‌هاي صنعتي ايران خودرو، شركت قالب‌هاي سنگين صنعتی سايپا، سيمان خوزستان، سيمان فارس، سيمان ياسوج، شركت خدمات مهندسی سيمان فارس خوزستان  و همچنين شركت VERONA STEEL ايتاليا و ASILCELIK تركيه و Ferronikle صربستان گرديده است.

این شرکت در شهریور سال ۱۳۹۷ در بورس اوراق بهادار تهران در بخش «ساخت فلزات اساسی»، گروه و طبقه «ساخت آهن و فولاداساسی» پذیرفته و در ۲۸ مرداد ۱۳۹۸ با قیمت ۸۴۰ تومان، عرضه اولیه شد.

سهامداران

تغییرات سرمایه

آخرین سرمایه شرکت طی چند مرحله افزایش به شرح جدول زیر به مبلغ  ۶۰۰٫۰۰۰ میلیارد ریال رسیده است.

محصولات شرکت

محصوات تولیدی شرکت به دو بخش تولید انواع قطعات و شمش بلوم به شرح جدول زیر تقسیم می‌شود.

منظور از انواع قطعات، کوکیل و پاتیل و فول مولد می‌باشد که در صنایع فولادسازی،خودروسازی، نیروگاهی و مس و … کاربرد دارد.

نمودار مقدار تولید و فروش

 

تغییرات نرخ فروش شمش بصورت ماهانه

بهای تمام شده

بیش از ۸۰ درصد بهای تمام شده شرکت را مواد مصرفی ( عمدتا آهن اسفنجی و آهن قراضه) تشکیل می‌دهد و مابقی آن سربار است. براساس آخرین صورت مالی منتشر شده، ۵۳ درصد مواد اولیه مصرفی را آهن اسفنجی تشکیل می‌دهد و سیاست شرکت استفاده بیشتر از آهن اسفنجی به منظور کاهش بهای تمام شده می‌باشد.

صورت سود و زیان چند  سال اخیر

برآورد سود سال ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱

 

 

برای برآورد سود سال ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ نرخ دلار نیما را برای ۶ ماه دوم سال ۱۴۰۰ و کل سال ۱۴۰۱ به ترتیب ۲۶۰۰۰ و ۳۲۰۰۰ تومان و نرخ شمش را ۵۷۰ دلار در نظر گرفتیم. با این فرض که در ادامه شرکت از آهن اسفنجی بیشتری استفاده کند. بدین ترتیب شرکت برای دوره ۱۲ ماهه منتهی به اسفند ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ به ترتیب مبالغ ۴۳۵ و ۵۵۴ تومان به ازای هر سهم می‌تواند بسازد.

روند تقسیم سود طی سال‌های اخیر