تحلیل بنیادی شرکت ملی صنایع مس ایران

معرفی

در ۱۲ تير ماه ۱۳۵۱، شركت سهامي معادن مس سرچشمه كرمان، تشكيل و در سال ۱۳۵۵ به شركت ملي صنايع مس ايران كه در برگيرنده كليه فعاليت­‌هاي معادن مس كشور است تغيير نام داد. از وظايف اين شركت، استخراج و بهره‌برداري از معادن مس، توليد محصولات پر عيار سنگ معدن و محصولات مسي نظير كاتد، اسلب، بيلت و مفتول هشت ميليمتري مي‫‌باشد. معادن مس سرچشمه و ميدوك در كرمان و معدن مس سونگون در آذريايجان شرقي از مهمترين معادن مس كشور به شمار مي‫‌رود.

ترکیب سهامداران

بزرگترین سهامداران شرکت، سازمان توسعه و نوسازی معادن و صندوق بازنشستگی شرکت ملی مس ایران می‌باشند.

مجتمع‌های زیرمجموعه شرکت

تولید محصولات شرکت در شهرهای کرمان، آذربایجان و سیستان انجام می‌شود. در شهر کرمان سه مجتمع به نام‌های سرچشمه، خاتون‌آباد و مس میدوک در حال فعالیت می‌باشند. بیشترین مقدار تولید مس کاتد مربوط به مجتمع‌های مس سرچشمه و مس خاتون‌آباد می‌باشد.

ظرفیت تولید آند خاتون‌آباد در حال حاضر ۸۰ هزار تن بوده که طبق گفته مدیر مالی شرکت قرار است از آذر به ظرفیت ۱۲۰ هزار تن تولید برسد. در آذربایجان دو مجتمع سونگون و اهر ایجاد شده است. در حال حاضر در مس سونگون فقط کنسانتره تولید می‌شود.

به گفته مدیر مالی شرکت بخشی از این کنسانتره صادر می­‌شود و مابقی برای تولید مس کاتد به کرمان می­‌رود. در حال حاضر در مجتمع سونگون دو فاز با ظرفیت هر کدام ۱۵۰ هزار تن تولید کنسانتره فعالیت می‌­کنند. با بهره‌برداری از فاز سوم این مجتمع ظرفیت تولید کنسانتره این منطقه به ۴۰۰ هزار تن خواهد رسید.

در مجتمع اهر نیز تولید آهک در دستور کار قرار دارد اما هنوز به بهره‌برداری نرسیده است. ظرفیت اسمی این کارخانه ۵۰ هزار تن می‌باشد. فلسفه وجودی این کارخانه استفاده از آهک برای فرآیند تغلیظ و تولید کنسانتره می‌باشد. هم اکنون آهک مورد نیاز از بیرون از مجتمع خریداری می‌شود. مجتمع سوم نیز در سیستان و بلوچستان قرار دارد که برنامه تولید ۱۷ هزار تن کنسانتره در برنامه‌های آتی این مجتمع می‌باشد.

 

 

فرآیند تولید محصولات 

ماده اولیه مصرفی برای تولید مس، یا خاک معدن ( منبع اولیه )  است یا قراضه‌ها و باطله‌ها (منبع ثانویه). به تدریج با استخراج بیشتر از معادن، تولید گاز‌های گلخانه‌ای افزایش یافته و تولید مس از قراضه و باطله افزایش خواهد یافت.

در فرآیند تولید مس به طور کلی دو حالت وجود دارد. روش اول تولید به روش پیرومتالورژی می‌باشد که فرآیند قدیمی‌تری بوده و مصرف انرژی بیشتری را به همراه دارد. در این فرآیند ابتدا سنگ استخراجی به قطعات ریز تقسیم شده و سپس در مرحله بعدی طی فرآیند تغلیط، سنگ سولفور به کنسانتره مس تبدیل می‌شود.

در روش هیدرومتالورژی یا لیچینگ، که انرژی کمتری مصرفی می­‌شود و سازگاری بیشتری با محیط زیست دارد، پس از استخراج سنگ آهن به وسیله حلال‌هایی، ناخالصی‌های موجودی در آن جداسازی و به مس کاتد تبدیل می­‌گردد.

استراتژی فروش محصولات

مطابق نمودار فوق، شرکت می­تواند کنسانتره را به کاتد تبدیل کند یا خود کنسانتره را به فروش برساند. کنسانتره مس حاشیه سود بالاتری دارد اما در شرایط تحریم فروش آن سخت‌تر می‌­باشد. بنابراین استراتژی شرکت در شرایط مختلف اقتصادی می­‌تواند متفاوت باشد.

ترکیب فروش شرکت

رابطه بین قیمت مس LME و هزینه‌های TC

طبق نمودار فوق همبستگی منفی بین قیمت جهانی مس و هزینه TC برقرار است.

بهای تمام شده

ملاحظه می‌شود که بیشترین سهم در بهای تمام شده مربوط به سربار با ۵۸ درصد می‌باشد.

مفروضات

صورت سود و زیان

بر اساس مفروضات فوق، EPS  سال ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ به ترتیب، ۲۴۷ و ۲۴۳ تومان می­باشد. لازم به ذکر است سود تخمینی با احتیاط در نظر گرفته شده است. کما اینکه در حالت کمی معقولانه‌تر با دلار ۳۰ هزار تومانی و مس ۹۵۰۰ سود فملی نزدیک به ۳۰۰ تومان برآورد می‌شود.

تحلیل حساسیت سود ۱۴۰۱

ملاحظه می‌شود که سود ۳۰۰ تومنی در سال ۱۴۰۱ به راحتی قابل دسترسی است. با فرض افزایش نرخ دلار و پایداری قیمت جهانی مس همچنان فملی یکی از پر پتانسیل‌ترین سهم‌های بازار می‌باشد.

تحلیل حساسیت پی بر ای ۱۴۰۱

می‌توان گفت با فرض عدم تغییر روند متغیرهای دلار و مس جهانی p/e فملی زیر ۴٫۵ قرار دارد. از سوی دیگر با فرض کاهش نرخ دلار یا افت قیمت جهانی مس p/e 6 عددی معقول می‌باشد.