تحلیل بنیادی شرکت پخش هجرت

معرفی

شرکت پخش هجرت (توزیع سراسری دارو، مکمل و تجهیزات پزشکی) در سال ۱۳۳۳ با نام دکتر عبدالله رضاعی و برادران به ثبت رسید و کار خود را در سال ۱۳۴۴ با نام “تهران فارما” با واردات، توزیع و فروش کالای دارویی، آزمایشگاهی و بهداشتی آغاز کرد. نام شرکت در ۱۸ فروردین ۱۳۶۸ به “پخش هجرت” تغییر یافت. در سال ۱۳۷۵ از سهامی خاص به سهامی عام تبدیل شد و در آذر ماه ۱۳۹۰ در سازمان بورس اوراق بهادار به ثبت رسید. در مرداد ماه سال ۱۳۹۸نیز سهام شرکت در بازار بورس به عرضه گذاشته شد.

ترکیب سهامداران

 

روند افزایش سرمایه

 

تامین‌کنندگان

شرکت پخش هجرت حدود ۲۲ درصد از محصولاتی را که به فروش می‌رساند را از طریق واردات تامین می‌کند و مابقی را از طریق شرکت‌های داخل ایران تامین می‌کند. عمده محصولاتی که شرکت توزیع می‌کند از طریق شرکت‌های داروسازی فارابی، کارخانجات داروپخش، داروسازی اکسیر، داروسازی شهید قاضی، داروسازی ابوریحان، داروسازی پارس دارو، داروسازی کاسپین تامین، داروسازی زهراوی و … تامین می‌شود.

رقبای شرکت

از بزرگترین شرکت‌های پخش که رقیب شرکت توزیع داروپخش هستند می‌توان به توزیع داروپخش، پخش رازی، پخش البرز و … اشاره کرد.

مبلغ فروش ماهانه شرکت

 

لازم به ذکر است که مبلغ فروش دارو مربوط به داروهای تولید داخل و وارداتی است که فروش داروهای تولید داخل سهم بیشتری در سبد فروش شرکت دارد.

صورت سود و زیان

در خصوص مبلغ درآمد عملیاتی شرکت ذکر این نکته ضروری است که شرکت از تامین‌کنندگان، انواع دارو و ملزومات را به مبلغی خریداری می‌نماید و پس از اضافه کردن مبلغ حمل و سایر هزینه‌های دیگر، آن را در داروخانه‌ها و سایر مراکز مورد نظر توزیع می‌نماید. رشد مبلغ فروش شرکت بستگی مستقیم با افزایش نرخ محصولات شرکت‌های تامین‌کننده دارد. بنابراین در صورت عدم تخصیص ارز دولتی به شرکت‌های تامین‌کننده، شرکت توزیع داروپخش نیز از افزایش نرخی که داروسازها به دلیل عدم دریافت ارز دولتی، دریافت می‌کنند، منتفع می‌شوند.

 مفروضات

با توجه به جدول مفروضات، دو حالت افزایش نرخ برای سال ۱۴۰۰ در نظر گرفته شده است. یکی با در نظر گرفتن آزادسازی ارز و دیگری بدون حذف ارز دولتی. البته لازم به ذکر است که ارز دولتی از زمستان سال گذشته به داروهای مکمل تخصیص داده نشده و از ابتدای سال جاری نیز ارز دولتی برخی داروها حذف شده است.

برای سال ۱۴۰۰ هم فقط افزایش نرخ دارو با توجه به تورم و افزایش نرخ مواد اولیه در نظر گرفته شده است.

با توجه به مطالب گفته شده شرکت برای سال مالی منتهی به اسفند ۱۴۰۰ می‌تواند مبلغ ۴۰۹۷ ریال به ازای هر سهم سود بسازد. این مبلغ برای سال مالی ۱۴۰۱ مبلغ ۴۷۴۰ ریال به ازای هر سهم می‌باشد.

شرکت ۸۹۵ ریال به ازای هر سهم سود انباشته دارد.

حاشیه سود