تحلیل بنیادی شرکت سرمایه‌گذاری تکادو

معرفی شرکت تکادو

شرکت تکادو در سال ۱۳۶۹ بصورت سهامی خاص در اداره ثبت شرکت‌های اصفهان، به ثبت رسیده است. در مهر سال ۱۳۷۵ به سهامی عام تبدیل شده و در شهریور سال ۱۳۹۱ در بازار پایه شرکت فرابورس با نماد وکادو پذیرفته شد. هم‌اکنون نیز شرکت، در بازار پایه زردرنگ معامله می‌شود.

موضوع فعالیت هلدینگ تکادو

شرکت تکادو در چهار بخش مجزا به شرح دیاگرام زیر فعالیت می‌نماید.

 ترکیب سهامداران

روند افزایش سرمایه شرکت تکادو

سرمایه شرکت تکادو، پس از چندین مرحله افزایش، به حدود ۸۰ میلیارد تومان رسیده که روند افزایش سرمایه آن در جدول زیر نشان داده شده ‌است. (واحد میلیون ریال)

بررسی آخرین پرتفوی اعلامی از سوی شرکت تکادو

مطابق با گزارش عملکرد یک ماهه منتهی به  مرداد ۱۴۰۰ ، حدود ۵۹ درصد پرتفوی شرکت مربوط به شرکت‌های پذیرفته در بورس و مابقی مربوط به شرکت‌های خارج از بورس است.

شرکت‌های کپرور، کمنگنز، کطبس و کفپارس بیشترین وزن به لحاظ ارزش روز را در پرتفوی بورسی شرکت دارند.

شرکت تکادو در نظر دارد که از پرتفوی غیربورسی خود دو شرکت احداث معادن تکافر و ذغالسنگ طبس احیا سپاهان و سرمایه‌گذاری آتیه تکادو را در بازار سرمایه عرضه نماید.

بررسی اجمالی چند شرکت در پرتفوی غیربورسی

الف-  شرکت سرمایه‌گذاری آتیه تکادو

مطابق با گزارش عملکرد یک ماهه منتهی به مرداد ۱۴۰۰، حدود ۹۰ درصد سرمایه‌گذاری شرکت مربوط به شرکت‌های حاضر در بازار سرمایه است. شرکت تکادو مالک ۹۹٫۶ درصد این شرکت می‌باشد.

براساس قیمت‌های روز ۲۲ شهریور ۱۴۰۰ خالص ارزش روز دارایی‌های شرکت مبلغ ۹۳ میلیارد  تومان است.

ب- زغال سنگ احیا سپاهان

این شرکت با سرمایه ۳۱ میلیارد تومانی، فعال در زمینه اکتشاف و استخراج ذغالسنگ فعال است. معادن زغالسنگ این شرکت به شرح زیر است:

مقدار تولید شرکت به شرح زیر است:

سهامداران شرکت به شرح جدول زیر است:

درصد مالکیت غیرمستقیم شرکت تکادو در زغالسنگ احیا طبس ۵۳ درصد می‌باشد.

تصویر زیر عملکرد ۴ سال اخیر شرکت را به همراه سود برآوردی سال ۱۴۰۰ را نشان می‌دهد.

ج- احداث معدن تکافر

شرکت احداث معدن تکافر سپاهان در سال ۱۳۸۲ با هدف استخراج و بهره‌برداري از معادن، به عنوان يکی از تأمين‌کنندگان ذغالسنگ صنايع کشور پا به عرصه توليد گذاشت. اين شرکت در حال حاضر دارای يک مجموعه معدنی در استان کرمان به نام  معدن ذغالسنگ چشمه پودنه می‌باشد. معدن ذغالسنگ چشمه پودنه در فاصله ۵۲/۵ کيلومتری شمال شهرستان زرند قرار گرفته است. اين معدن همچنين در شمال غربی ناوديس کرمان واقع شده که شامل معادن ذغالسنگ پابدانای اصلی، گل توت، پابدانای جنوبی، کمسار، هشوني، همكار و چشمه پودنه می‌باشد.

آخرین  سرمایه شرکت ۲۴ میلیارد تومان بوده و ظرفیت اسمی شرکت ۱۵۰ هزار تن است. جدول زیر تولید ۴ سال اخیر شرکت را نشان می‌دهد:

سهامداران شرکت به شرح جدول زیر است:

شرکت معادن ذغالسنگ کرمان، شرکت ذغالسنگ پابدانا و شرکت فرآوری زغالسنگ پروده طبس از مشتریان اصلی شرکت تکافر هستند.

تصویر زیر عملکرد ۴ سال اخیر شرکت به همراه برآورد سود سال ۱۴۰۰ را نشان می‌دهد.

صورت سود و زیان شرکت اصلی

شرکت تکادو در دوره ۱۲ ماه منتهی به خرداد ۱۴۰۰، مبلغ ۱۶۵ میلیارد تومان سود خالص محقق کرده که به ازای هر سهم ۲۰۷ تومان می‌شود. سود هر سهم سال مالی منتهی به خرداد ۱۴۰۱ مبلغ ۱۹۰ تومان به ازای هر سهم برآورد شده‌ است.

برآورد NAV

در نهایت به توجه به موارد بررسی شده در بالا، گزارش فعالیت یک ماهه منتهی به مرداد ۱۴۰۰ و صورت مالی ۱۲ ماهه منتهی به خرداد ۱۴۰۰، خالص ارزش دارایی به ازای هر سهم و نسبت قیمت به ناو به ترتیب ۴۲٫۲۰۵  ریال و ۵۰ درصد است.