تحلیل بنیادی شرکت گروه گسترش نفت و گاز پارسیان

معرفی شرکت

گروه گسترش نفت و گاز پارسیان در مرداد سال ۱۳۸۶  با نام اولیه شرکت سرمایه گذاری توسعه الوند غدیر به صورت شرکت سهامی خاص در اداره ثبت شرکت ها و مؤسسات غیر تجاری تهران به ثبت رسید و در بهمن ماه ۱۳۸۹ به شرکت ”گسترش نفت و گاز پارسیان (سهامی خاص)“ تغییر نام یافت، همچنین در  آذر سال ۱۳۹۰ با هدف توسعه فعالیت ها، نام شرکت به ”گروه گسترش نفت و گاز پارسیـان(سهامی عام)“ تغییر یافته و عملاً با پذیرش این شرکت در بورس اوراق بهادار تهران، سهام این شرکت در مورخ  بهمن سال ۱۳۹۰ در بورس تهران عرضه شد.

سرمایه ثبت شده این شرکت در حال حاضر معادل ۵۰۰ر۴۰ میلیارد ریال می‌باشد.

حوزه فعالیت شرکت در صنایع مختلف به شرح تصویر زیر است :

ترکیب سهامداران:

روند افزایش سرمایه

پروژ های شرکت

ترکیب پرتفوی شرکت

براساس گزارش فعالیت یک ماه منتهی به  فروردین  ۱۴۰۰ حدود ۷۷% پرتفوی شرکت مربوط به شرکت های حاضر در بازار سرمایه است و مابقی مربوط به شرکت های خارج از بورس است.

جدول زیر چهار سهم برتر در پرتفوی بورسی شرکت براساس ارزش روز را نشان می‌دهد:

در ادامه برخی شرکت های موجود در پرتفوی غیر بورسی شرکت مورد بررسی قرار گرفته اند:

شرکت سرمایه‌گذاری هامون سپاهان : این شرکت در  سال  ۱۳۸۴ تأسیس  شده است. در حال حاضر شرکت با سرمایه ۱۰۰ میلیارد  تومان ، یکی از واحدهای تجاری فرعی گروه گسترش نفت و گاز پارسیان به شمار می رود. حوزه فعالیـت شرکـت سرمایه‌گـذاری هامـون سپاهـان، سرمایـه گـذاری در سهام، سهم الشرکه، واحدهای سرمایه گذاری صندوق‌ها یا سایر اوراق بهادار، مؤسسات یا صندوق های سرمایه گذاری بوده که در همین راستا در حال حاضر به عنوان بازوی اجرایی گروه گسترش نفت و گاز پارسیان، فعالیت بازار گردانی را به منظور جلوگیری از نوسانات غیر عادی بازار انجام می‌دهد.

این شرکت با نماد وهامون در بازار سرمایه درج شده است و درص عرضه اولیه ایستاده است. با توجه به گزارش فعالیت یک ماهه منتهی به  فروردین  ۱۴۰۰ و نیز قیمت های روز ۲۷ اردیبهشت ، خالص ارزش دارایی  شرکت به شرح جدول زیر است.

پتروشمی کیان : طرح عظیم مجتمع پتروشیمی کیان در زمینی به مساحت ۷۵ هکتار در فاز دوم پتروشیمی در منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس (عسلویه) در حال احداث می باشد. این مجتمع پس از بهره برداری کامل به عنوان یکی از بزرگترین مجتمع های  پتروشیمی کشور و منطقه خواهد بود.

کارخانه الفین مجتمع با خوراک ترکیبی گاز/ مایع به همراه واحدهای استخراج بوتادین و بنزِن و تعداد متنوعی از واحدهای پایین دستی شامل اتیل بنزن/ استایرن مونومر، پلی­اتیلن سنگین، پروپیلن اکساید و اُکسوالکل در پیکره نهایی مجتمع در نظر گرفته شده است. تنوع و انعطاف پذیری خوراک از امتیازات این طرح بوده و شامل اتان، پروپان، بوتان، نفتای سبک و مشتقات سه کربنه و بالاتر به میزان جمعاً ۵/۲ میلیون تن در سال می‌باشد که همگی از منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس تأمین می‌گردد.

کارخانه الفین کیان بیش از ۲ میلیون تن در سال انواع محصولات شامل اتیلن، پروپیلن، بنزِن و بوتادیِن تولید خواهد نمود که بیشتر محصولات این واحد مادر در زنجیره ارزش مجتمع پتروشیمی کیان تبدیل به محصولات نهایی خواهند شد.

قرارداد طرح و ساخت کارخانه الفین (فاز اول طرح) با شرکت مهندسی و ساختمان صنایع نفت (OIEC) منعقد و فعالیت­های اجرایی طرح آغاز گردیده است.

صورت سود و زیان شرکت

روند پرداخت سود

 

NAV

با توجه به گزارش فعالیت یک ماهه منتهی به  فروردین  ۱۴۰۰ و نیز قیمت های روز ۲۷ اردیبهشت ، خالص ارزش دارایی به ازای هر سهم شرکت ۳۲٫۴۸۵ ریال می باشد و در حال حاضر نسبت p/nav شرکت ۵۵٫۷۵% می‌باشد.