تحلیل بنیادی گروه صنایع کاغذ پارس

معرفی

شرکت صنایع کاغذ پارس در سال ۱۳۴۹ به عنوان اولین واحد تولید کننده کاغذ از خمیر ویرجین به بهره برداری رسید این کارخانه در جوار نیشکر هفت تپه و با هدف استفاده از باگاس تولیدی آن مجموعه به عنوان ماده اولیه خمیرسازی تاسیس گردیده که پس از تولید شکر در کارخانه نیشکر تفاله باقیمانده ساقه نیشکر در این شرکت مورد استفاده قرار می گیرد. سهام صنایع کاغذ پارس در سال ۹۲ به بخش خصوصی واگذار گردید که تا پیش از واگذاری در اختیار سرمایه گذاری آتیه دماوند بوده است سپس این شرکت در سال ۹۵ در بازار فرابورس مورد پذیرش قرار گرفت و سهام آن به عموم عرضه شد.

ترکیب سهامداران

روند افزایش سرمایه شرکت

آخرین افزایش سرمایه شرکت در سال ۹۷ و از محل سود انباشته صورت گرفته است. سرمایه فعلی شرکت ۲۳۵ میلیارد تومان می­باشد.

فرآیند تولید محصولات شرکت:

گروه صنایع کاغذ پارس در زمینی به مساحت ۸۵ هکتار در شمال خوزستان واقع شده است. دلیل اصلی آن دسترسی به منابع عظیم آب و مواد اولیه بوده است. در استان خوزستان ۹ مجموعه کشت و صنعت وجود دارد که در زمین های حاصلخیز، نیشکر را کشت می‌کنند، از شیره آن شکر تولید کرده و تفاله باقی مانده که باگاس نام داشته، ماده اولیه شرکت چکاپا می‌باشد. واحد غنی‌سازی این ماده را به خمیر مرطوب و سپس خمیر خشک تبدیل میکند.

محصولات شرکت به دو دسته کلی تحت عنوان انواع خمیرویرجین و انواع کاغذ تقسیم می‌شوند.خود خمیر ویرجین می‌تواند سفید یا قهوه‌ای باشد. خمیر سفید می‌تواند برنجی یا صنعتی باشد. انواع کاغذ نیز بسته به اینکه از چه نوع ماده اولیه تهیه شده باشد به دو نوع تقسیم می‌شود. این کاغذها یا از خمیرویرجین تهیه می‌شوند یا از کاغذ باطله.

آمار تولید و فروش

شرکت در سال گذشته، ۶۹۰۰۰ تن محصول تولید کرده است. که سهم رول سفید، خمیر ویرجین و رول فلوتینگ به ترتیب ۱۲۰۰۰، ۴۱۰۰۰ و ۱۵۰۰۰ تن بوده است. در سال ۹۸ برآورد می­شود مقدار تولید شرکت حدود ۶۲ هزار تن باشد.

شرکت در سال گذشته، ۷۵۰۰۰ تن محصول فروخته است. لازم به ذکر است که حدود ۶۵% خمیر ویرجین در داخل از کشور فروخته شده و مابقی صادر شده است.

شرکت در سال گذشته ۳۱۱ میلیارد تومان محصول فروخته است. لازم به ذکر است که ۵۰% درآمد عملیاتی در سال گذشته مربوط به فروش خمیر ویرجین صادراتی می­باشد.

بهای تمام شده

۵۱% از بهای تمام شده محصولات مربوط به مواد مستقیم مصرفی و ۴۳% آن مربوط به سربار تولید می­باشد. عمده مواد مستقیم مصرفی، شامل باگاس، کاغذ آخال و خمیر می­باشد. در قسمت سربار نیز هزینه دستمزد غیرمستقیم، هزینه انرژی و استهلاک بیشترین سهم را به خود اختصاص داده اند.

طرح توسعه شرکت پارس طبیعت سلولز

هدف از اجرای طرح در شرکت پارس طبیعت سلولز ، تولید روزانه ۴۰ تن ظروف یکبار مصرف سلولزی می باشد. لازم به ذکر حاشیه سود محصولات سلولزی این ظرح حدود ۶۰% می­باشد. با فرض تولید روزانه ۴۰ تن و فروش کامل محصولات، سود هر سهم شرکت پارس طبیعیت سلولز حدود ۷۴ تومان برآورد می­گردد.

مفروضات

صورت سود و زیان

با توجه به مفروضات فوق و نیز طرح توسعه شرکت پارس طبیعت سلولز ، سود هر سهم شرکت اصلی برای سال­های ۹۸ و ۹۹ به ترتیب ۵۴ و ۱۲۸ تومان برآورد می­گردد. لازم به ذکر است سود شرکت اصلی برای سال ۹۹، ۵۳ تومان برآورد می­گردد.

تحلیل حساسیت:

از جمله عوامل تاثیرگذار بر سود آوری شرکت نرخ دلار برای صادرات خمیرویرجین و افزایش نرخ محصولات رول سفید و رول فلوتینگ می­باشد. به طوری که به ازای هر ۵% افزایش در نرخ دلار و نیز نرخ فروش محصولات در سال ۹۹، ۱۰ تومان به سود به هر سهم افزوده خواهد شد.