تحلیل بنیادی شركت توسعه معادن روی ايران

معرفی شرکت

شركت توسعه معادن روی ايران در سال ۱۳۷۶ و به منظور اجراي پروژه‌هاي توسعه صنعت روي تأسيس گرديد . این شرکت در تاريخ ۱۹/۲/۱۳۷۷ در اداره ثبت زنجان، به عنوان يك شركت خصوصي عملاً فعاليت خود را آغاز نمود. شركت در تاريخ ۲/۸/۱۳۷۹در سازمان بورس اوراق بهادار تهران مورد پذيرش قرار گرفت و سهام آن در تاريخ ۲۰/۱/۱۳۸۰ بر روي تابلوي بورس معامله شد.

موضوع فعالیت شرکت به شرح زیر است:

لیست شرکت‌های تابعه

سهامداران

تغییرات سرمایه

تغییرات سرمایه شرکت از بدو تاسیس تا کنون به شرح جدول زیر است:

طرح‌های توسعه ای

جدول زیر طرح های توسعه ای شرکت های زیر مجموعه هلدینگ توسعه معادن روی ایران را نشان می‌دهد:

 

ترکیب پرتفوی شرکت توسعه معادن روی ایران

براساس گزارش فعالیت یک ماه منتهی به اسفند ۱۳۹۹ حدود ۵۱٫۶% پرتفوی شرکت مربوط به شرکت های حاضر در بازار سرمایه است و مابقی مربوط به شرکت های خارج از بورس است.

جدول زیر چهار سهم برتر در پرتفوی بورسی شرکت براساس ارزش روز را نشان می‌دهد:

در ادامه برخی شرکت های موجود در پرتفوی غیر بورسی شرکت مورد بررسی قرار گرفته اند:

۱-سرمایه گذاری اندیشه محوران

شركت انديشه محوران درتاريخ ۳۱ شهریور ۱۳۷۷ تحت عنوان شركت به كارسهام زنجان و با هدف خريد و فروش سهام شركت توسعه معادن روي ايران و نيز اداره امور سهام شركت اصلي تأسيس گرديد. در سال ۱۳۸۰ و به دنبال پذيرش شركت مادر در سازمان بورس و اوراق بهادار تهران، شركت به كار سهام با تغيير نام، فعاليت‌هاي خود را به عنوان يك شركت سرمايه ‌گذاري ادامه داد. در آذر ماه ۱۳۸۱ نام شركت به سرمايه‌گذاري انديشه مهتر تغيير يافت و عمده فعاليت شركت در خريد و فروش سهام در بورس اوراق بهادار تهران متمركز گرديد. در سال ۱۳۸۴  نام شركت به شركت سرمايه‌گذاري انديشه محوران تغيير يافت.

جدول زیر ارزش روز دارایی های شرکت را نشان می‌دهد:

۲-ذوب روی بافق

شركت ذوب روي بافق در تاريخ ۲۱/۱۲/۱۳۷۰ در اداره ثبت شركتها و مالكيت صنعتي تهران به ثبت رسيد و پس از توليد آزمايشي در نيمه آبان ماه ۱۳۷۸، در تاريخ ۲۴/۹/۱۳۷۹ افتتاح گرديد . كارخانه اين شركت به منظور توليد سالانه ۳۰٫۰۰۰ تن شمش روي SHG در ۴۵ كيلومتري محور يزد – بافق با مساحتي بالغ بر ۲۰۰ هكتار با دانش فني، ماشين‌آلات و نظارت بر نصب از شركت NFC چين خريداري گرديد. اين كارخانه بزرگترين واحد توليدي شمش روي كشور مي‌باشد . ظرفیت تولید شرکت به شرح جدول زیر است:

سهامدارن این شرکت هم به شرح جدول زیر است:

عملکرد چند سال اخیر شرکت در چند سال اخیر:

نکات مهم شرکت:

  • به ازای هرسهم ۹۶۷ ریال سود انباشته دارد.
  • موجودی محصول به ازای هر سهم مبلغ ۱۶٫۲۸۳ ریال می‌باشد.

این شرکت برای سال مالی منتهی به اسفند ۱۳۹۹ با نرخ روی ۲۶۰۰ دلار بر تن و میانگین ارز ۲۳ هزار تومانی می تواند به ازای  هر سهم ۲۱۷ تومان سود محقق کنند.

همچنین برای سال مالی منتهی به اسفند ۱۴۰۰ با فرض فروش  ۵۵۰۰ تن شمش روی و روی ۲۸۰۰ دلار برتن و نرخ دلار ۲۵هزار تومان این شرکت  می‌تواند به ازای هر سهم ۳۹۰ تومان سود بسازد.

صورت سود و زیان شرکت توسعه معادن روی ایران

روند پرداخت سود

NAV

با توجه به گزارش فعالیت یک ماهه منتهی به اسفند ۱۳۹۹ و نیز قیمت های روز ۱۴ فروردین، “خالص ارزش دارایی به ازای هر سهم شرکت    ۴۹٫۲۶۴    ریال می‌باشد و در حال حاضر نسبت p/nav شرکت ۶۰٫۲۵%می باشد.