تحلیل بنیادی شرکت زغال سنگ پروده طبس

معرفی شرکت

این شرکت در آبان سال ۱۳۸۶ به ثبت رسید و در سال ۱۳۹۳ براساس قرار داد فی ما بین سازمان خصوصی سازی و سازمان تامین اجتماعی و در اجرای مصوبه مورخ ۲۲ مهر سال ۱۳۹۱ هیئت وزیران، ۹۵ درصد سهام این شرکت بابت رد دیون دولت از ایمیدرو به موسسه صندوق حمایت و بازنشستگی کارکنان فولاد واگذار گردید. در حال حاضر شرکت زغالسنگ پروده طبس واحد فرعی شرکت  سرمایه گذاری تاصیکو می‌باشد.

شرکت زغال سنگ پروده طبس حدود ۷۵ % تو لید منطقه ای و ۴۲ % تولید کشوری ، را به خود اختصاص داده است. سرمایه شرکت در حال حاضر مبلغ ۲۰۰ میلیارد تومان می‌باشد.

وضعیت ذخایر زغال سنگ طبس

حوضه زغالدار طبس با وسعتی بالغ بر ۳۰،۰۰۰ کیلومتر مربع و ذخیره اکتشافی ۲/۷۵ میلیارد تن زغال سنگ کک شو و حرارتی، غنی ترین و بزرگترین ناحیه زغالی ایران محسوب می‌گردد. ناحیه پروده با وسعت ۱.۲۰۰ کیلومتر مربع و ذخیره زمین شناسی ۱/۱ میلیارد تن زغال سنگ کک شو، یکی از چهار ناحیه زغالی طبس و بزرگترین حوضه زغال سنگ کک شو ایران محسوب می‌گردد.

محدوده زغالی در اختیار شرکت از نوع زغال سنگ متالوژی با زغال کک شو بوده و شامل ۵ لایه زغالی با ضخامت های متفاومت می باشد که بهترین لایه C1 از لحاظ ضخامت می باشد. خلاصه وضعیت ذخایر زغال سنگ طبس به شرح جدول زیر است:

 

معادن در اختیار شرکت

شرکت از معادن زغالسنگ شماره یک و مرکزی ناحیه طبس استخراج می‌کند که میزان زغالسنگ قابل استحصال از معادن مذکور۳۲٫۲۶۱ هزار تن می‌باشد. همچنین شرکت بتازگی برنده مزایده برداشت از معدن شماره ۴ ناحیه پروده طبس، با استخراج سالیانه ۳۰۰ هزار تن شده است.

 

 

سهامدارن

طرح توسعه ای شرکت

الف- اصلاح مدار تغليظ کارخانه زغال شويی:  انجام این طرح برای افزایش ظرفیت و راندمان کارخانه زغالشویی می‌باشد این طرح منجر به افزایش تولید کنسانتره به میران ۶۷٫۵۰۰ تن می شود و از نیمه دوم سال جاری به بهره برداری می‌رسد.

ب- خريد تجهيزات تمام مکانيزه ست دوم لانگوال: افزایش ظرفیت استخراج زغال سنگ خام به میزان ۵۲۰ هزار تن درسال  و افزایش ظرفیت تولید کنسانتره زغال سنگ کک شو به میزان ۲۰۸ هزار تن در سال می شود. تاریخ برآوردی بهره برداری از این طرح آبان سال ۱۴۰۱ می‌باشد.

عملکرد ماهانه تولید و فروش

نرخ فروش کنسانتره زغالسنگ بصورت ماهانه

  • نرخ فروش کنسانتره زغالسنگ درصدی از نرخ شمش می‌باشد.
  • خریدار عمده محصولات شرکت، ذوب آهن اصفهان می‌باشد.

بهای تمام شده

بیش از ۶۰ درصد بهای تمام شده شرکت مربوط به سربار می باشد. در بخش سربار نیز هزینه خدمات قرار دادی که مربوط به قرارداد پیمانکاران در بخش استخراج و پیش روی معادن است، بیشترین وزن را دارد.

شرکت بخشی از زغال خام مورد نیاز خود را از معادن داخل از کشور تهیه می‌کند که عمده خرید داخلی شرکت از شرکت معدنجو می باشد. انتظار می‌‎رود شرکت زغال مورد نیاز خود را بجای خریداری از معدن شماره ۴ که در مزایده برنده شده است، برداشت کند.

عملکرد شرکت در سه سال اخیر

مفروضات و برآورد عملکرد سال ۱۴۰۰

با فرض دلار ۲۳ هزار تومانی و نرخ شمش۴۹۵ دلاری برای سال جاری، شرکت می تواند ۵۹۳ تومان به ازای هر سهم سود بسازد .در برآورد سود مذکور استخراج از معدن جدید در نظر گرفته نشده است و همچنین افزایش مقدار تولید کنسانتره براساس طرح اصلاح مدار تغلیظ برای ۳ ماه پایانی سال در نظر گرفته شده است.

با فرض اینکه شرکت در سال جاری مقدار ۱۵ درصد زغال خامی را که خریداری میکرد، از معدن شماره ۴ برداشت کند، سود هر سهم به ۶۸۰ تومان می‌رسد.

  • در حال حاضر شرکت حدود ۳۱ تومان سود فروش موجودی دارد و مطابق با صورت مالی ۹ ماهه منتهی به آذر۹۹ شرکت مبلغ ۲۳۹ تومان سود انباشته به ازای هر سهم دارد.

جدول حساسیت

جدول حساسیت سود هر سهم را به افزایش نرخ دلار و نیز نرخ شمش نشان می دهد. افزایش ۵ دلار قیمت شمش باعث افزایش ۷ تومانی سود هر سهم می شود. همچنین افزایش ۱۰۰۰ تومان در نرخ ارز با عث افزایش ۳۴ تومانی سود هر سهم می‌شود.

در جدول زیر نیز حساسیت سود هر سهم به نرخ دلار و نیز تغییرات ضریب شمش جهت محاسبه نرخ کنسانتره نشان میدهد. افزایش یک درصدی ضریب نرخ شمش جهت محاسبه نرخ فروش کنسانتره، با عث افزایش ۲۸ تومانی سود هر سهم می‌شود.

حاشیه سود شرکت