تحلیل بنیادی شرکت صنعتی و معدنی کیمیای زنجان گستران

معرفی

شرکت صنعتی و معدنی کیمیای زنجان گستران در سال ۱۳۸۶ به صورت خاص تاسیس گردید و در سال ۱۳۹۰ شروع به بهره‌برداری نمود. این شرکت در سال ۱۳۹۳ در فرابورس پذیرفته شد. نشانی و مرکز فعالیت شرکت، شهرستان ایجرود ( زنجان ) می‌باشد. فعالیت اصلی شرکت تولید و فروش کنسانتره روی و سرب و شمش است.

ترکیب سهامداران

      

فرآیند تولید

فرآیند تولید در شرکت صنعتی و معدنی کیمیای زنجان گستران برای کلیه محصولات مراحل خردایش اولیه، خردایش ثانویه، فلوتاسیون، فیلتراسیون و انبار محصول را شامل می گردد. طراحی کلیه دستگاه ها و تجهیزات موجود در قستمهای یاد شده بگونه ای است که برای طیف وسیعی از مواد معدنی از جمله انواع خاکهای اکسیده و سولفوره سرب، انواع خاکهای اکسیده و سولفوره روی، مس، آهن و غیره کاربرد داشته باشند با تغییر اندک در فلوشیت خط تولید و استفاده از مواد شیمیایی مختص کانیهای مختلف می توان کانیهای ذکر شده را با راندمان بالایی فرآوری نمود. در حال حاضر فلوتاسيون خاک اکسیده سرب، خاک سولفوره سرب، خاک اکسیده روی و خاک سولفوره روی به منظور تولید انواع کنسانتره های اکسیده و سولفوره سرب و روی انجام می گیرد.

بازارهای موجود

بازار محصولات تولیدی این شرکت در فرآیند تولید و فروش از رقابت و حساسیت بالایی برخوردار می باشد. قیمت گذاری محصولات تولیدی این شرکت از قیمت جهانی فلز روی و سرب تبعیت می کند. و مبنای محاسبه قیمت فروش محصولات بازار بورس فلزات لندن (LME) می باشد. و نرخ جهانی فلز روی و سرب تاثیر مستقیم بر بهای تمام شده و فروش محصولات تولیدی شرکت ایفا می کند. و این موضوع هم بر بازار داخل و هم بر بازارهای خارجی تاثیرگذار می باشد. این شرکت تامین کننده مواد اولیه بیش از ۵۰ شرکت تولید کننده شمش در داخل کشور بوده و مقادیر دیگری از محصولات نیز به خارج از کشور صادر می گردد.

طرح های توسعه شرکت

شرکت قصد دارد در طرح های معدن مس قشلاق ۲، معدن مس قلعه جوق و همچنین خرید و سرمایه گذاری در معدن سرب و روی اراک سرمایه گذاری نماید که مراحل مقدماتی طرح قشلاق و قلعه جوق انجام شده و خرید معدن سرب و روی اراک در حال انجام است. همچنین یکی از برنامه های هیات مدیره تجمیع معادن گروه در شرکت سرمایه پذیر سیمین معدن قزلجا است که باعث بهره وروی و سرعت بیشتر در انجام کار می شود.

از اهداف و برنامه های دیگر شرکت توسعه و ارتقای تحقیق و توسعه در شرکت می باشد که این امر با بکارگیری افراد متخصص در واحد تحقیق و توسعه و ارتباط بیشتر با دانشگاهها و مراکز آموزشی و تحقیقاتی در صدد بالا بردن سطح بهره وری و افزایش هر چه بیشتر در راندمان تولید می باشد.

تولید و فروش

تولید

شرکت در نه ماهه ابتدای سال مالی جاری ۷۳ هزار تن کنسانتره روی و سرب و خدمات فلوتاسیون انجام داده است. ظرفیت اسمی شرکت ۹۰ هزار تن می‌باشد. پیش‌بینی می‌شود تا پایان سال کل تولیدات و خدمات شرکت به ۹۵ هزار تن برسد.

فروش

پیش‌بینی می‌شود کل فروش کنسانتره شرکت در پایان سال مالی ۹۹ به ۴۴ هزار و با خدمات فلوتاسیون به ۹۱ هزار تن برسد.

درآمد عملیاتی

فروش شرکت در نه ماهه ابتدای سال مالی جاری ۱۵۸ میلیارد تومان بوده است. با گزارشات فروش خوب در دی و بهمن پیش‌بینی می‌شود درآمد عملیاتی شرکت به ۳۲۳ میلیارد تومان برسد.

ترکیب بهای تمام شده

۸۵% بهای تمام شده مربوط به مواد مستقیم ( خاک سرب و روی )، ۱۲% مربوط به سربار و ۳% مربوط به دستمزد مستقیم می‌باشد.

مفروضات تحلیل

صورت سود و زیان

تحلیل حساسیت

بیشترین حساسیت شرکت به نرخ دلار و نرخ جهانی شمش روی می‌باشد.