گزارش سکه در هفته چهارم آبان ماه

هفته گذشته را می توان هفته ای کم رونق و نزولی در بازار سکه ارزیابی کرد که در آن، تقاضای خرید به شدت کاهش یافت به طوریکه از هیجانات چند ماه قبل اثری نبود و معاملات سکه روند عادی خود را طی کرد. این کاهش قیمت را می توان ناشی از کاهش قیمت هر انس طلا در بازارهای جهانی و نیز افت قیمت دلار در بازارهای داخلی دانست که در ادامه به طور اجمالی مورد بررسی قرار داده می شوند.

الف: وضعیت دلار در بازار داخلی
بروز عوامل متعدد علی الخصوص برخورد امنیتی با اخلالگران بازار ارز و سکه که منجر به اعدام سران اخلال بازار گردید در کنار عرضه ارز از سوی بانک مرکزی به صرافی های مجاز و بانک موجب عدم تحقق پیش بینی رشد قیمت دلار پس از آغاز مرحله دوم تحریم ها(۱۳ آبان ماه) شد. به این ترتیب بسیاری از خریداران دلار از بازار غیررسمی که به امید رشد قیمت ها در این بازار سرمایه گذاری کرده بودند، در عمل مبادرت به فروش دلار در بازار نمودند که این امر نیز بر تشدید روند نزولی قیمت ها، تاثیرگذار بود.
در هفته گذشته قیمت دلار به کف کانال ۱۲هزار تومانی تا ۱۵ هزار تومانی رسید که با مقاومت کف کانال، قیمت ها در حوالی ۱۲هزار تومان تثبیت گردید. با این حال ضعف تقاضا و ادامه روند کنترلی در بازار می تواند قیمت دلار را در بازار غیررسمی به سمت سطح۱۰،۵۰۰ تومانی تا ۱۱،۰۰۰ تومان نیز سوق دهد.

ب: قیمت هر انس طلا در بازارهای جهانی
در هفته گذشته قیمت هر انس طلا در ادامه روند نزولی خود (در پی افزایش شاخص دلار در بازارهای جهانی) به زیر ۱۲۰۰ دلار کاهش یافت. با رسیدن قیمت ها به این سطح حمایتی مهم، شاهد رشد تقاضای خرید و افزایش قیمت ها بودیم که قیمت ها تا اولین سطح مقاومتی(۱۲۲۵ دلار) رشد یافت و در نهایت در حوالی ۱۲۲۰ دلار به کار خود خاتمه داد. نگاه تکنیکالی به روند قیمتی نشان می دهد  سطح قیمتی ۱۲۲۵ دلار، ناحیه مقاومتی مهمی محسوب می شود که پس از آن دو ناحیه ۱۲۳۵ دلاری و ۱۲۵۰ دلاری قرار دارد. چنانچه قیمت ها از ۱۲۵۰ دلار عبور نمایند، رسیدن به ۱۲۸۵ دلار تا ۱۳۰۰ دلار بسیار محتمل به نظر می رسد. با این حال عدم عبور از سطح ۱۲۲۵ دلاری می تواند قیمت ها را به سطح ۱۲۰۰ تومان کاهش داده که در صورت فشار عرضه ها، می تواند قیمت ها را تا ۱۱۸۵ و در صورت تداوم روند نزولی تا ۱۱۵۰ دلار کاهش دهد.

به این ترتیب در هفته گذشته قیمت سکه به ۳،۸۵۰،۰۰۰ تومانی افت کرد و در همان ناحیه در نوسان قیمتی بود. با توجه به موارد مطروحه پیش بینی می شود در هفته جاری قیمت ها تا سطح ۴میلیون تومان رشد کند اما در ادامه قیمت ها با افت همراه شوند و به سطح قیمتی ۳،۶۰۰،۰۰۰ تومانی کاهش یابد. با این حال بررسی های تکنیکالی نشان می دهد این سطح قیمتی، سطح حمایتی معتبر و جدی بوده که در این ناحیه افزایش تقاضای خرید، می تواند منجر به رشد قیمتی گردد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *