گزارش سکه در هفته چهارم مهرماه ۹۷

گزارش تحلیلی معاملات سکه در هفته چهارم مهرماه ۱۳۹۷

بررسی روند قیمتی سکه در اواخر هفته گذشته و هفته جاری نشان می دهد مانند آنچه در گزارش قبل(از نگاه تکنیکالی)پیش بینی شده بود، قیمت سکه با افت چشمگیری به زیر سطح قیمتی ۴،۲۰۰،۰۰۰ تومان(نزدیک به ۴،۱۰۰،۰۰۰ تومان)سقوط کرد. اما در ادامه با توجه به رشد قیمت دلار در بازار آزاد و نیز رشد چشمگیر هر انس طلا در بازارهای جهانی، قیمت ها با رشد همراه شدند به طوریکه در روز سه شنبه هفته جاری قیمت هر سکه امامی به ۴،۴۵۰،۰۰۰ تومان نیز رسید که پس از اندکی اصلاح قیمتی، توانست خود را در نزدیکی کانال۴،۴۰۰،۰۰۰ تومانی نگه دارد. هر چند نوسانات رشد قیمتی دلار در بازار آزاد تاثیر بسزایی در این روند داشت، اما رشد قیمت هر انس طلا در بازارهای جهانی(علی الخصوص در روزهای دوشنبه و سه شنبه هفته جاری) نیز محرک خوبی برای رشد قیمتی بود که در ادامه توضیح داده می شود.
۱-حرکت قیمتی دلار در بازار آزاد: هر چند به دلیل شرایط حاکم بر این بازار و نیز عدم اطلاع رسانی رسمی و شفاف معاملات به ثبت رسیده در آن اطلاع دقیقی از قیمتهای معاملاتی وجود ندارد، اما به نظر میرسد از اواسط هفته گذشته روند کاهشی قیمت دلار به تدریج متوقف شد. اما با توجه به افزایش تنشهای سیاسی ایران و آمریکا(علی الخصوص با توجه به نزدیکی اعمال تحریم های نفتی ایران) و افزایش فعالیت سوداگران، قیمت ها با رشد همراه شد به طوریکه به سطح ۱۵۰۰۰تومان نزدیک شد. با این ترتیب قیمت دلار در بازار آزاد در یک کانال ۱۲،۵۰۰تومانی تا ۱۵،۰۰۰ تومانی در نوسان(به صورت تدریجی) بود که بارها خود را به پایین ترین و بالاترین سطح قیمتی این کانال نزدیک شد.
هر چند تا اواسط دی ماه می توان رشد تدریجی قیمت دلار در بازار آزاد را پیش بینی کرد، اما این رشد قیمتی از نظر اینجانب نمی تواند معنادار باشد. در میان مدت از منظر تکنیکالی با عبور قیمتها به نزدیکی ناحیه ۱۸،۰۰۰تومانی، شاهد عرضه فراوان دلار خواهیم بود و لذا گمان می رود قیمتها به راحتی نتوانند از این سطح عبور کند.
۲-روند قیمتی هر انس طلا در بازارهای جهانی: مطابق با پیش بینی گزارش قبل پس از اینکه ماهها قیمت انس در کانال ۱۱۹۰(و گاهاً۱۱۸۵) تا ۱۲۱۰ دلار در نوسان بود، در هفته جاری به واسطه عوامل متعددی از جمله کاهش قیمت دلار در بازارهای جهانی، سقوط بورسهای معتبر و افزایش تنشهای لفظی منطقهای و بین المللی(بین عربستان، آمریکا و….) به واسطه مرگ مشکوک خاشقچی توانست از این کانال خارج شود و علاوه بر عبور از سطح مقامتی ۱۲۲۵ دلار، توانست به سطح مقاومتی بسیار مهم و مستحکم ۱۲۳۵ دلار برسد که به محض مواجهه با این سطح به دلیل افزایش فشار فروش، شاهد افت قیمتی بودیم. هر چند مانند گزارشات قبل به شخصه در پایان سال جاری میلادی رشد قیمتی هر انس طلا را تا سطح ۱۳۰۰ دلار بسیار محتمل میدانم، اما چنانچه قیمتها نتوانند از سطح ۱۲۳۵ عبور کنند، تا مدتی قیمت دلار در کانال ۱۲۰۰ تا ۱۲۱۵دلاری در نوسان خواهد بود. با عبور قیمتی از سطح ۱۲۳۵ دلاری، قیمتها در مسیر صعودی خود با سطح مقاومتی معتبر ۱۲۴۰تا ۱۲۴۵ دلاری مواجه خواهند شد که در صورت رشد قیمتی، رسیدن به سطح ۱۲۶۵ دلاری هدف بعدی رشد قیمتی خواهد بود.
به مانند قبل پیش بینی وضعیت قیمتی سکه در بازار داخل کاری دشوار به نظر می رسد اما نگاه تکنیکالی به رفتار معامله گران سکه نشان میدهد تا پایان هفته آینده(و شاید اواسط هفته بعد) رشد قیمتی سکه و رسیدن به سطح ۵میلیون تومان دور از ذهن نباشد.

امیر حسین محمدی
معاونت امور اجرایی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *