گزارش سکه در هفته دوم آذرماه

نگاهی به روند قیمتی سکه در بازار نشان می دهد در چند روز گذشتهبازار سکه با رسیدن قیمت ها به سطح ۳،۷۰۰،۰۰۰ تومانی، با افزایش تقاضای خرید مواجه شد و متعاقباً (قیمت هرسکه امامی) تا ۳،۸۰۰،۰۰۰ تومان نیز رشد کرد و در این حوالی قیمتی در نوسان بود. بررسی ها نشان می دهند روند مذکور بسیار مشابه با نوسانات قیمتی هر دلار آمریکا بود به طوریکه قیمت هر دلار آمریکابا رسیدن به ناحیه ۱۰،۵۰۰ تومانی، با رشد به یکباره تا ۱۱،۵۰۰ تومانی مواجه شد که قیمت ها در همین نواحی در نوسان بود. این در حالی است که قیمت هر انس طلا پس از مدتها ثبات نسبی، به یکباره توانست خود را به سطح مقاومتی معتبر و مهم۱۲۳۵ دلار نزدیک کند که با اندکی اصلاح قیمت مواجه شد اما بالاخره خود را نزدیک این سطح نگه داشت.

به این ترتیب مانند چند ماه اخیر حرکت قیمتی سکه را می توان بیشتر همگام با نوسانات نرخ ارز دانست و نوسانات هر انس طلا، کمتر مورد توجه معامله گران گرفته است. هر چند تا مهر ماه رشد مداوم قیمت دلار در بازار غیررسمی، موجب افزایش فعالیت سفته بازان در بازار سکه و نیز رشد تقاضا گردید اما افت چشمگیر و شدید قیمت دلار در بازار غیررسمی و نیز در سامانه ها و کانالهای رسمی(مانند سنا و صرافی ها)، موجب کاهش شدید قیمت سکه در بازار شد به طوریکه قیمت ها از ۵میلیون تومان که در بالاترین قیمت تاریخی دلار که همان ۲۰هزار تومان بود رقم خورد، به ۳ میلیون و هشتصد هزار تومان(و در برخی از زمان ها به ۳میلیون و ششصد هزار تومان) که با رسیدن دلار به نواحی قیمتی ۱۰،۵۰۰ تومان این قیمت ها به ثبت رسید، افت کرد.

این همگرایی شدید بازار سکه و ارز، ضرورت بررسی عوامل افت قیمت دلار و پیش بینی آینده آن را بیش از پیش ضروری نموده است.هر چند عوامل متعددی در افت قیمت دلار نقش داشتند، اما به نظر اینجانب مهمترین آنها به شرح زیر می باشد:
الف: ورود دولت به بازار ارز
جرقه های صعود قیمت دلار از اواخر سال گذشته زده شد که عده ای از مسئولین با مصاحبه های گوناگون و ارایه گزارشات کارشناسیبر شعلههای آن افزودند و از سه ماهه دوم سال جاری، شاهد شعله ور شدن این آتش و فراگیر شدن آن بودیم. هر چند دولت در ابتدابه دلایل گوناگون قصد دخالت مستقیم در بازار ارز را نداشت(که به نظر اینجانب نیز تصمیم درستی بود)، اما اتخاذ تصمیمات خلق الساعه و بعضاً نادرست مسئولین دولتی و اقتصادی(تک نرخی کردن ارز در قیمت های بسیار پایین که خود ایجاد رانت کرد، توقف موقت فعالیت صرافی ها و….)، عدم نظارت کافی و دقیق، به کارگیری گفتار درمانی به جای انجام اقدام عملی و…. بر مشکلات این بازار افزود و بروز عواملی نظیر خروج آمریکا از برجام و بازگشت تحریم های هسته ای نیز مزید علت گردید به طوریکه هر روز شاهد ثبت رکوردهای تاریخی در کاهش ارزش پول ملی بودیم تا جایی که قیمت هر دلار آمریکا به بیست هزار تومان هم رسید.
این افت لجام گسیخته ارزش پول ملی و بروز مشکلات مربوطه(از جمله بالا رفتن نرخ تورم؛ گرانی کالاها و….)دولت را به عنوان بزرگترین بازیگر بازار ارز که بیشترین ذخایر ارزی کشور را در اختیار دارد، وادار کرد که وارد عرضه بازار ارز شود و با اتخاذ تدابیری مانند راه اندازی مجدد فعالیت صرافی ها و بانک ها به منظور خرید ارز، عرضه قابل توجه ارز مورد نیاز برای واردات کالای اساسی، صنعتی و …..، رایزنی های مداوم با بانک های خارجی به منظور مبادلات پولی که در نهایت منجر به از سرگیری برخی از بانک ها مانند بانک کونلون چین گردید، مقابله با سایت های غیرمجاز و…. نقش عمده ای در ایجاد روند نزولی بر بازار ارز داشته باشد.

ب: کاهش چشمگیر قاچاق کالا
شاید یکی از مهمترین مزیت افزایش قیمت ارز، کاهش حجم قاچاق کالاعلی الخصوص کالاهای لوکس و غیرضرروی بود. رشد فزاینده قیمت دلار نه تنها موجب کاهش قدرت خرید مردم و در نتیجه گرایش ایشان به تامین نیازهای روزمره و ضروری شد، بلکه قیمت کالاهای خارجی را در مقایسه با کالاهای داخلی به طور چشمگیری افزایش داد و این امر موجب گردید مردم گرایش بیشتری به خرید کالای ایرانی پیدا کنند که این امر بر کاهش حجم قاچاق کالا موثر بود. به این ترتیب مقدار قابل توجه ای از تقاضای ارز برای قاچاق کالا کم شد و این امر نیز در بروز روند نزولی در بازار موثر بود.

ج: برخورد قضایی با اخلالگران بازار ارز
هر چند عوامل متعددی در رشد قیمت دلار در بازار نقش داشت اما سوداگران و سفته بازان نیز نقش عمده ای در این زمینه
داشتند. بررسی ها نشان می دهد عدم کنترل بازار به گونه ای پیش رفت که فعالیت سفته بازان از حالت مخفیانه و زیرزمینی به کف خیابان ها کشیده شد. سفته بازان با در اختیار گرفتن سایت های تحلیلی و درج گزارشات جعلی، مردم را به خرید دلار ترغیب می کردند و مردم به دلیل جلوگیری از کاهش بیشتر ارزش دارایی هایشان مبادرت به خرید دلاردر هر قیمتیاز بازار غیررسمی می‌کردند. برخورد قاطع قضایی با چند تن از اخلالگران ارزی، موجب شد تا فعالیت سفته بازان در بازار ارز به شدت کاهش یابد.

د: کاهش تقاضای خرید
مشکلات متعدد فوق الذکر در بازار ارز موجب بروز هیجانات متعددی گردید و به این ترتیب تقاضای زیادی از سوی سرمایه گذاران خردکه عموما مردم عادی بودندبه بازار ارز منتقل شد به طوریکه حجم زیادی از سرمایه های مردم صرف خرید ارز گردید که با توجه به کاهش نقدینگی و اتمام موج مذکور، تقاضای خرید ارز به شدت کاهش یافت.

ه: رایزنی های سیاسی با طرف های اروپایی
هر چند طرف های اروپایی تاکنون موضع عافیت طلبانه ای را در قبال تحریم های ایران در پیش گرفتند، اما امیدها به گشایشات مالی با بانک های حداقل درجه دو اروپایی به منظور نقل و انتقال پول وجودداشته که با رفع مشکل تصویب قانونFATF میتوان به اجرایی شدن بسته های حمایتی اروپاییان امید بیشتری داشت.

به این ترتیب در حال حاضر نوسانات نرخ دلار از کانال ۱۲ هزار تومانی تا ۱۵هزار تومانی به کانال ۱۰هزار تومانی تا ۱۲ هزار تومانی منتقل شد و در حال نوسان می باشد. با اینحال هر چند اقدامات و عوامل مذکور موجب کاهش نرخ ارز شد اما بسیاری از آنها به عنوان مسکنی بر درد رشد لجام گسیخته بازار ارز بودند و هنوز هم نمی توان به تداوم این روند نزولی خوش بیبن بود. به این ترتیب پیشنهاد می شود راهکارهای زیر به عنوان اقدامات عملی و بنیادی مدنظر قرار داده شود تا ثبات نسبی بازار ارز پایدار و هماهنگ با واقعیات اقتصادی و سیاسی کشور باشد.
۱-راه اندازی معاملات ابزار مشتقه ارزی
۲-توسعه معاملات ابزار مشتقه بر روی کالاهای ارز محور
۳-جلوگیری از واردات کالاهای غیرضرروی(علی الخصوص کالاهایی که به قدر کافی در داخل کشور تولید می شوند)
۴-استفاده از پتانسیل های بازار سرمایه(مانند بورس های اوراق بهادار)در جذب سرمایه های سرگردان
۵-جلوگیری از اظهارنظرهای غیرکارشناسانه مسئولین رده پایین(علی الخصوص در ارکان اقتصادی)
۶-ایجاد وفاق و همدلی بیشتر جناح های سیاسی برای گذر از شرایط کنونی

در خاتمه گزارش پیش بینی می شود قیمت هر انس طلا در صورت شکست سطح مقاومتی ۱۲۳۵ دلار بتواند به سطح ۱۲۵۰ دلار رشد کند که این امر می تواندمحرکی برای رشد قیمت سکه در بازار باشد. در ضمن سکه در کانال ۳میلیون و شش هزار تومانی تا ۴ میلیون و دویست هزار تومانی در نوسان خواهد بود که شکست سطح پایینی کانال اندکی دور از ذهن به نظر می رسد و در صورت عبور از سقف کانال مذکور، شرایط جدیدی برای رشد قیمت سکه مهیا خواهد گردید. با این حال در کوتاه مدت نوسان قیمتی در این ناحیه پیش بینی میشود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *