گزارش مجمع شرکت سرمایه‌گذاری صنعت نفت-تیرماه۹۸

 

نماد ونفت قیمت سهم ۴۷۰۳
سرمایه
(میلیارد تومان)
۱۶۵ سود انباشته (میلیارد تومان) ۱۲۴٫۵
EPS 96 ۲۵۲ EPS 97 ۴۳۷
DPS 96 ۱۵۰ DPS 97 ۲۵۰
درصد تقسیم سود ۹۶ ۶۰% درصد تقسیم سود۹۷ ۵۷%

معرفی

شرکت سرمایه‌گذاری صنعت نفت در تاریخ ۲۵/۰۹/۱۳۷۵ تاسیس و تحت شماره ۱۲۶۷۳۸ نزد اداره ثبت شرکت‌ها و مؤسسات غیر تجاری تهران به ثبت رسیده‌ است. مرکز اصلی شرکت در تهران می‌باشد. این شرکت تصمیم گرفته‌است که سرمایه‌گذاری خود را به صورت تخصصی در حوزه صنعت نفت انجام دهد.
به  موجب نامه مورخه ۲۱/۰۳/۱۳۸۲ مدیر پذیرش و امور مجامع سازمان بورس اوراق بهادار، شرکت سرمایه‌گذاری صنعت نفت به عنوان سیصد و چهل و یکمین شرکت در سازمان مزبور پذیرفته شده است. همچنین سهامدار عمده آن، شرکت سرمایه‌گذاری صندوق بازنشستگی کارکنان صنعت نفت است.

سرمایه و ترکیب سهامداران

سرمایه شرکت در بدو تاسیس مبلغ ۱۳۶,۰۰۶.۸۶۳.۰۰۰ ریال (شامل تعداد ۱۳۶.۰۰۶.۸۶۳ سهم، به ارزش اسمی هر سهم ۱.۰۰۰ ریال) بوده که طی چند مرحله به شرح زیر به مبلغ ۱۶۵ میلیارد تومان افزایش یافته‌است. تغییرات سرمایه شرکت به شرح جدول زیر است.


ترکیب سهامداران شرکت هم به شرح جدول زیر است:

سهامدار تعداد سهام درصد سهام
شرکت سرمایه گذاری اهداف ۷۲۰۰۸۸۲۶۱ ۴۳٫۶۴۰
شرکت گروه توسعه مالی مهرآیندگان ۱۲۸۰۰۰۰۰۰ ۷٫۷۵۰
شرکت گروه مالی سپهر صادرات ۴۳۴۴۸۱۰۰ ۲٫۶۳۰
سایر ۷۵۸۴۶۳۶۳۹ ۴۵٫۰۲
جمع ۱۶۵۰۰۰۰۰۰۰ ۱۰۰

حوزه فعالیت شرکت‌های تابعه و بودجه سال ۹۸ شرکت‌ها مذکور

شرکت سرمایه‌گذاری صنعت نفت دارای ۱۲ شرکت تابعه به شرح جدول زیر است که هر کدام در حوزه خاصی فعالیت می نمایند. در ادامه جدولی آورده شده است که حاوی عملکرد سال ۹۷ و نیز بودجه شرکت‌های تابعه در سال ۹۸ است.


جدول مربوط به بودجه شرکت‌های تابعه

نام شرکت فروش خالص سودناخالص سود عملیاتی سود خالص سرمایه
سال۹۷ بودجه۹۸ سال۹۷ بودجه ۹۸ سال۹۷ بودجه ۹۸ سال۹۷ بودجه ۹۸
اوج ۸,۴۷۲,۵۰۷ ۶,۵۳۹,۰۱۸ ۴۳۳,۵۷۹ ۳۳۹,۸۴۲ ۵۷۱,۸۸۰ ۲۹۹,۸۱۴ ۶۳۱,۹۰۹ ۳۵۴,۸۶۱ ۳۰۰,۰۰۰
پتران ۱,۰۸۶,۲۶۰ ۲,۵۹۴,۶۵۹ ۳۵,۶۹۴ ۵۷,۲۰۹ ۱۲,۳۵۸ ۳۴,۴۳۷ ۱۴,۱۲۸ ۲۵,۸۲۸ ۴۰,۰۰۰
نفت قشم ۱۷۳,۳۶۲ ۱,۱۳۵,۰۰۰
اکباتان ۶۳۶,۳۹۳ ۱,۱۷۶,۰۰۰ ۲۰۶,۳۵۵ ۲۹۹,۴۰۰ ۱۷۲,۹۷۷ ۲۴۲,۶۲۲ ۱۳۲,۱۶۰ ۱۷۶,۴۵۴ ۱۰۰,۰۰۰
ره گستر نفت ۳۹۹,۲۵۳ ۷۳۹,۱۱۳ ۲۹,۱۰۰ ۵۶,۶۹۹ ۶۱۱ ۲۶,۳۴۹ ۱,۱۴۲ ۲۴,۲۱۲ ۳۰,۰۰۰
نفت گستر ۸۰,۰۰۷ ۱۲۶,۶۰۰ ۲۸,۴۵۰ ۲۸,۴۲۴ -۲۷,۶۷۲ -۷۹ -۲۷,۰۹۸ ۱۲۱ ۶۵,۰۰۰
جوی گستر ۶۴,۰۰۹ ۱۷۷,۸۱۸ ۱۵,۸۱۸ ۲۲,۲۵۱ -۴,۰۰۷ ۱۴,۶۰۸ -۷۳۲ ۱۵,۳۰۸ ۴۲,۰۸۵

 

نکات مهم مجمع

  •  در خصوص شرکت سرمایه‌گذاری نفت قشم،  قراردادی با شرکت نفت در دو فاز بسته شده‌ است که این قرارداد بصورت ارزی است به مدت ۱۵ سال و مبلغ ۵۰ میلیارد تومان هم پیش‌پرداخت دریافت شده است.  فاز اول نهایتا مهر ماه سال جاری به بهره‌برداری می‌رسد حدود ۱۵میلیون دلار درآمد سالانه دارد. ظرفیت پروژه فاز اول ۳,۲۴۰,۰۰۰ بشکه است. (۶ مخزن ۵۴۰ هزار بشکه‌ای). فاز دوم که تمرکز بر بارگیری از طریق دریا است و قصد دارند که از طریق خط لوله به پالایشگاه ستاره خلیج فارس متصل شوند، تا پایان سال ۹۹ به بهره برداری می‌رسد. در این فاز ظرفیت عملیاتی مخازن به ۱۳ عدد ( ۱۱ مخزن ۵۴۰ بشکه‌ای و ۲ مخزن ۲۷۰ هزار بشکه‌ای) و مقدار تا ۶٫۵ میلیون بشکه.
  •  با توجه به اینکه شرکت مجوز دریافت خوراک وکیوم باتوم به مقدار ۲ میلیون تن در سال برای تولید قیر( حدود ۴۵ هزار بشکه در روز)  را دریافت نموده است دراین خصوص زمینی را در پالایشگاه آبادان دریافت نموده است که به گفته مدیران شرکت استفاده از یوتیلیتی‌های پالایش نفت آبادان باعث کاهش هزینه‌های تولید می‌شود. نرخ بازده داخلی پروژه فوق ۳۰% بصورت ارزی اشت و به ازی هرتن ۳۰$ حاشیه سود دارد.
  •  در خصوص قراردادهای شرکت سوخت‌رسان اوج نیز گفته شد که رایزنی‌هایی با کشورهای همسایه در خصوص سوخت رسانی شده است.
  •  شرکت کنترل گاز اکباتان نیز قرارداد تولید و تحویل تعداد ۷۰۰هزار دستگاه کنتور گاز شهری به سفارش شرکت گاز استان تهران دارد و بنابراین فول ظرفیت کار می‌کند  و سودآوری این قرارداد را ۱۷ میلیارد تومان برآورد کردند. در نیمه دوم سال ۹۸ می‌تواند در مناقصه‌ها به جهت دریافت سفارش کار جدید شرکت کند. در خصوص مواد مورد نیاز تولید کنتور هم توضیح داده شد که ۱۷% وابستگی به واردات دارند که تقریبا این درصد وابستگی، بومی سازی شده است.
  • در خصوص یک میلیارد سپرده‌ای که شرکت در یکی از بانک یا موسسه ورشکسته داشته مسئولان توضیح دادند که املاکی به ارزش ۶ میلیارد در ازای طلب خود برداشتند .

بندهای حسابرسی

بند۴٫ در خصوص مبلغ ۱۴میلیارد تومان دریافتنی تجاری و غیر تجاری در رابطه با شرکت نفت‌کاو ژرف گفته شد، که طی ۲ سال و به صورت ۴ قسط که ارزش هر قسط مبلغ ۳ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان هست، این طلب دریافت می‌شود. برای مبلغ ۸ میلیارد تومان خسارت تاخیر نیز حدود ۱۰% ارزش دکل‌های شرکت مذکور (ارزش دکل ۱۰۰میلیارد تومان)را صلح می‌کنند.
بند۶٫ در خصوص شرکت حفاری گفته شد که این شرکت به مبلغ ۳۱ میلیارد تومان به فروش رفته و در حال طی مراحل نقل و انتقال مالکیت هستند و شرکت جوی گستر هم به مزایده گذاشته شده است.

بند۳-۹٫ در خصوص این بند گفته شد که عمده ماشین آلات شرکت از اراضی سازمان انرژی اتمی خارج شده است.

تصمیمات مجمع
در پایان به ازای هر سهم ۲۵۰ ریال سود تقسیم شد.