گزارش مجمع عادی سالیانه‌ی گروه دارویی برکت/ تیرماه ۹۸

 

نماد برکت قیمت سهم ۲۷۵۷
سرمایه
(میلیارد تومان)
۵۸۰ سود انباشته (میلیارد تومان) ۷۳
EPS 96 ۱۸۲ EPS 97 ۱۰۸
DPS 96         ۱۱۰ DPS 97 ۵۰
درصد تقسیم سود ۹۶ ۶۰% درصد تقسیم سود۹۷ ۴۶%

 

معرفی
شرکت گروه دارویی برکت (سهامي عام) با بیش از ۲۰ شرکت تابعه در سال ۱۳۸۹ بر اساس تحلیل و آینده‌نگاری صنعت دارویی ایران و با هدف پاسخگویی به نیازهای جامعه، تحت عنوان «شرکت فناوري‌هاي نوين دارويي تدبير» تاسیس گردید. اين شرکت به عنوان يک مجموعه اقتصادی دانش‌محور ، رویکرد خویش را تمرکز بر فرآورده‌هاي سلامت انتخاب کرده است.

شرکت های تابعه هلدینگ دارویی برکت در حوزه‌های توسعه و انتقال دانش فنی، تجاری سازی فناوری‌ها و تولید دارو(از مواد اولیه موثره دارویی تا محصول نهایی)، خدمات بازرگانی (صادرات،واردات و پخش) در عرصه دارویی و سایر خدمات پشتیبانی، فعالیت می‌کند. این مجموعه ۱۴ درصد کل داروهای ضروری کشور را تامین کرده و بیش از ۴۲۰ قلم محصول از طریق شرکت‌های تابعه خود تولید می‌کند. قسمت اعظم سهام شرکت‌های تابعه این هلدینگ از جمله شرکت سرمایه‌گذاری البرز و بخش عمده‌ای از شرکت‌های تابعه آن همچون شرکت سبحان دارو ، ایران دارو ، تولید دارو ، البرز دارو و … در بورس اوراق بهادار تهران ثبت و عرضه شده‌اند و متعلق به آحاد مردم است.
سرمایه و ترکیب سهامداران
سرمایه شرکت برکت در بود تاسیس مبلغ ۲۰۰میلیون ریال بوده که طی چند مرحله افزایش سرمایه به شرح جدول زیر به مبلغ ۶۸۰ میلیارد تومان رسیده است.

از افزایش سرمایه سرمایه صورت گرفته در سال ۹۸ مبلغ ۱۰۰ میلیارد تومان در اختیار هیئت مدیره و مبلغ ۲۴۰میلیارد تومان قطعی شده است.
ترکیب سهامداران شرکت هم به شرح جدول زیر است:

سهامدار تعداد سهام درصد سهام
شرکت کاراندیش دوران معاصر ۱۹۸۵۱۵۹۴۶۶ ۵۳٫۳۸۰
شرکت گروه اقتصادی تدبیر ۴۷۹۱۰۱۰۱۰ ۱۴٫۰۹۰
شرکت پالایش پارسیان سپهر ۲۹۱۳۰۰۰۰۰ ۸٫۵۶
شرکت سرمایه‌گذاری پویا ۲۴۲۹۶۷۲۰۱ ۷٫۱۴۰
شرکت بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران ۱۴۲۹۶۵۴۷۰ ۴٫۱۷۰
شرکت نواندیشان کشت و صنعت تدبیر ۱۰۱۹۹۷۰۰۰ ۲٫۹۹۰
سایر ۱۵۶۵۰۹۸۵۳ ۹٫۶۷

طرح و توسعه شرکت

در جدول زیر خلاصه‌ای ازبرنامه‌ها و طرح‌ها توسعه شرکت آورده شده است. 
نکات مهم مجمع

 • رشد سالانه صنعت دارو در جهان حدود ۶٫۵% است.
 • ارزش بازاری صنعت دارو درجهان در سال ۲۰۱۸ میلادی ۱۲۰۸میلیارد ریال بوده است که پیش‌بینی شده تا سال ۲۰۲۰ میلادی به رقم ۱۴۰۰ میلیارد ریال برسد.
 • درایران متوسط نرخ رشد صنعت دارو ۲۵% و سرانه مصرف دارو در ایران ۵۶$ است.
 • صنعت دارو حدود ۳% بازارسرمایه ایران را در برگرفته است.
 • گروه دارویی برکت حدود ۱۴% نیاز دارویی کشور را تامین می‌کند.
 • در سال ۹۷ فروش شرکت ۲۳% رشد داشته است. سود عملیاتی و سودخالص نیز به ترتیب ۵۴% و ۸۹% رشد داشته است.
 • شرکت در سال ۹۷ حدود ۱۶۹میلیارد ریال صادرات داشته و نیز توانسته مبلغ ۳۴۳ میلیارد ریال از مطالبات سال‌های گذشته مربوط به صادرات را وصول کند.
 • شرکت‌های گروه صنایع شفا فارمد- گروه سرمایه‌گذاری البرز- بیوسان فارمد- سل تک فارمد- هربی فارمد- شهرک صنعتی دارویی برکت جز شرکت های تابعه گروه برکت هستند در این بین البرز دارو و سبحان دارو بیشترین رشد فروش و سودآوری را در سال ۹۷ نسبت به سال گذشته دارند.
 • مقصد صادرات شرکت های گروه کشورهای عراق- سوری و افغانستان است که البرزدارو و سبحان دارو بیشترین تعداد محصولات و مبلغ صادرات به کشورهای فوق را دارند.
 • شرکت در سال ۹۷ موفق به افتتاح و بهره‌برداری از شهرک صنعتی دارویی برکت شده است . این پروژه حدود هزارمیلیارد تومان سرمایه گذاری اولیه داشته که حدود ۴۰۰ میلیارد تومان آن به بهره‌برداری رسیده است.
 • شرکت برکت‌الصحه یک شرکت مشترک با عراق است که تا کنون ۵۰ قلم دارو در این شرکت به ثبت رسیده. همچنین گروه برکت درحال احداث کارخانه تولید دارو در عراق است.
 • صصص. در خصوص شرکت بیوسان فارمد، مدیرعامل شرکت مذکور در مجمع بیان نمود که تمام ماشین‌آلات مورد نیاز شرکت با ارز ۳۴۰۰ تا ۳۸۰۰ تومان خریداری شده است و تا پایان سال شرکت کاملا به بهره‌برداری می‌رسد.
  تصمیمات مجمع
  در پایان به ازای هر سهم ۵ ریال سود تقسیم شد.