گزارش مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت صنایع شیمیایی سینا-تیرماه ۹۸

 

۳۳۷۳۲ قیمت سهم شسینا نماد
۱۰ سود انباشته (میلیارد تومان) ۳ سرمایه(میلیارد تومان)
-۱۱۶ EPS 96 ۳۴۳۹ EPS 97
۰ DPS96 ۸۰۰ DPS97
_ درصد تقسیم سود ۹۶ ۲۳% درصد تقسیم سود ۹۷

معرفی
شرکت صنایع شیمیایی سینادر تاریخ ۱۱/۶/۱۳۶۳ در اداره ثبت شرکت ها و مالکیت صنعتی تهران به ثبت رسیده و در تاریخ ۱/۷/۱۳۶۹ شروع به بهره برداری نموده است. فعالیت این شرکت طبق اساسنامه عبارت است از تاسیس واحدهای شیمیایی مشتق از مواردی چون متانول و اتانول که شامل فرمالدئید، هگزامین، پنتاریتروتول، استالدئید، پارافرمالدئید و رزینهای ملامینه و هم چنین سایر صنایع شیمیایی و بهره برداری از آنها، واردات و صادرات مواد اولیه و ماشین آلات صنعتی مرتبط با موضوع شرکت و سرمایه گذاری و مدیریت در سایر شرکتها و انجام کلیه امور بازرگانی داخلی و خارجی و ارائه خدمات فنی و مهندسی به سایر شرکتها.
سرمایه و ترکیب سهامداران
سرمایه شرکت معادل ۳۰٫۷۱۳ میلیون ریال است.
تعداد سهامداران شرکت ترکیبی از سهامداران حقوقی و حقیقی به شرح زیر است.
• سهامداران حقیقی ۹۲۰ نفر معادل ۴۷٫۵۶ درصد
• سهامداران حقوقی ۱۷ شرکت معادل ۵۲٫۴۴ درصد
سهامداران عمده شرکت به شرح زیر است.
•شرکت سرمایه گذاری پارس توشه۴۳٫۵ درصد
•شرکت رویال صدف کیش۴٫۲ درصد
•شخص حقیقی ۳٫۲ درصد

برنامه ها و اهداف سال۹۸
در سال ۹۸ هدف این است تا تولیدات با حداکثر ظرفیت کارخانه روانه بازار شود و مبلغ صادرات به ۶ میلیون دلار برسد این مبلغ در سال ۹۷ معادل ۵۲۰۰ میلیون دلار بوده است. طبق گفته مدیر شرکت فروش در شرایط تحریمی بسیار دشوار بوده و شرکت تمام تلاش خود را می کند تا هدف مورد نظر محقق گردد.
به دلیل تحریم های موجود، بخشی از بازار های هدف منجمله ژاپن، بخشی از مالزی و بنگلادش و کشورهای اروپایی را از دست رفته است.
بازار هدف فعلی هند و بنگلادش و تا حدودی مالزی است.
در داخل بازارهای جدیدی برای فروش فرمالین جایگزین شده به طوری که دردو ماه آخر سال دو تا ۱۰۰ تن فرمالین به فروش رسیده است. این عدد در ماه های گذشته به طور متوسط ۱۰ تن بوده است.
بر خلاف سال گذشته، شرکت مشکلی در تامین ماده اولیه متانول نداشته، موجودی متانول ۲ هزار تن بوده و سفارشات بدون مشکل تامین می‌گردد.

نکات مهم مجمع

بدهی معوق به پتروشیمی شیراز
کل بدهی به شرکت پتروشیمی شیراز ۶۰ میلیارد ریال است که با شرکت پتروشیمی شیراز توافق شده تا این بدهی در ۴۸ قسط بازپرداخت شود. تا کنون ۹ قسط معادل ۵۰ درصد بدهی پرداخت شده است.
اهم بندهای حسابرسی
۵٫ در صورت تصویب معافیت مالیاتی، افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی با نرخ ارز فعلی صورت می‌پذیرد.
۶٫ طلب بابت فروش به هند بوده چون این فروش قبل از تحریمها و با اسناد بانکی صورت گرفته و مهلت پرداخت بدهی در آبان ماه و بعد از تحریم ها بوده است، از این رو شرکت در وصول مطالبات با مشکل مواجه شده است. (فروش از طریق کارگزار و توسط دبی صورت گرفته اما نکته اینجاست که ریسک وصول مطالبات نیز با خود شرکت است در وقع شرکت هم کمیسون فروش پرداخت می کند وهم ریسک وصول مطالبات را دارد!)
هزینه دادرسی
۸۰۰ میلیون تومان (یاداشت ۲۲) بابت دادخواست حقوقی پتروشیمی شیراز بوده است. با توجه به توافقی که با پتروشیمی شیراز داشته اند، قرار شد ۸۰۰ میلیون تومان هزینه وکیل و هزینه دادرسی که پتروشیمی شیراز برای دادخواست وصول مطالبات خود از شرکت شسینا پرداخت کرده است، توسط این شرکت به پتروشیمی شیراز پرداخت گردد.
محصولات
فرمالین محصول اصلی این شرکت می باشد. میزان تولید این محصول در ایران سالانه ۶۵۰ هزار تن و مصرف آن ۳۵۰ هزرا تن می باشد. حاشیه سود ۱۰ درصد.
محصول بعدی هگزامین می باشد. شرکت تولید کننده انحصاری هگزامین در کشور است. مصارف نظامی و صنعتی دارد. حاشیه سود ۳۹ درصد.
پارافرمالدید فرمالینی است که از حالت مایع به حالت جامد تغییر یافته است و قابلیت حمل دارد. حاشیه سود ۳۴ درصد.
تولید سال ۹۷
در سال ۹۷ به دلیل کمبود سرمایه در گردش (ناشی از لغو کارت بازرگانی و مشکلات مالی) بخشی از تولید به صورت کارمزدی صورت پذیرفته است.
هزینه عمومی اداری سال ۹۷
معادل ۱۸ میلیارد تومان بوده که ۳٫۵ میلیارد آن بابت مطالبات مشکوک الوصول (مطالبات فروش به هند) ۷ میلیارد بابت تعزیرات که ۳٫۵ واقعی و ۳٫۵ ذخیره گرفته شده است. هزینه استهلاک را به جای ۳۰ درصد ۱۰۰ درصد در نظر گرفته‌اند. از آنجا که شرکت در سال ۹۷ با مشکل نقدینگی همراه بوده است، بخش عمده ای از حسابهایی که در سالهای گذشته رسوب شده بودند، تعیین تکلیف شده و برای آنها هزینه در نظر گرفته شده از این رو هزینه عمومی نسبت به سالهای گذشته افزایش یافته است.
ضریب تبدیل
ضریب تبدیل ۰٫۵ واحد می باشد. به ازای هر کیلو متانول ۲ کیلو فرمالین تولید می شود. هدف بهبود تکنولوژی تولید و کاهش۵ درصدی ضریب تبدیل می باشد. اگر شرکت در این پروژه یک تا یک و نیم میلیون دلار سرمایه گذاری کند می‌تواند سالیانه پنج میلیارد تومان در مصرف متانول صرفه جویی کند.
رقیب در صنعت
مجتمع پتروصنعت گامرون تولید کننده فرمالین و هگزامین بوده که در حال حاضر فعالیت نداشته اگر به عرصه تولید باز گردد می تواند رقیب سینا در بازار داخلی باشد.

تصمیمات مجمع
صورتهای مالی شرکت برای سال مالی منتهی به ۲۹/۱۲/۱۳۹۷ و گزارش هیئت مدیره مورد بررسی و تصویب مجمع قرار گرفت.
میزان سود تقسیمی ۸۰۰ ریال به ازای هر سهم مورد تصویب مجمع قرار گرفت.