گزارش مجمع شرکت پتروشیمی آریا ساسول

مجمع عادی سالیانه شرکت پتروشیمی آریا ساسول با نماد بورسی آریا با حضور ۹۴٫۰۸ درصد سهامداران برگزار و در نهایت به ازای هر سهم ۱٫۱۵۰ تومان سود تقسیم شد.

شرکت آریا ساسول در سال ۱۳۹۹ به میزان یک میلیون و ۹۰۰ هزار تن محصول تولید کرده که نسبت به سال ۹۸ حدود ۱۱۰ هزار تن بیشتر است.

این شرکت در سال، یک میلیون و ۳۳۰ هزار تن اتان از پتروشیمی پارس دریافت و آن را تبدیل به اتیلن می‌کند. این شرکت حدود ۲۰۰ هزار تن مازاد تولید اتیلن دارد که به گفته مدیران شرکت از سال جدید قصد صادر کردن این محصول را دارند و کشتی‌های مورد نظر برای حمل این محصول نیز تهیه شده است. مقدار صادراتی که در نظر گرفتن بین ۵۰ تا ۶۰ هزار تن می‌باشد.  البته در حال حاضر یک محموله نیز صادر کرده‌اند.

یکی از طرح‌های این شرکت که از ابتدای سال ۱۴۰۲ وارد مدار تولید با حداکثر ظرفیت می‌شود، طرح تولید پلی‌اتیلن سنگین با ظرفیت ۳۰۰ هزار تن در سال است. خوراک مورد نیاز این طرح اتیلن می‌باشد که بخش اعظم آن توسط خود شرکت تولید می‌شود و  بیش از ۱۰۰هزار تن را از شرکت‌های منطقه تهیه می‌کنند. این طرح ۱۰۰ میلیون دلار به سود شرکت می‌افزاید.

از دیگر طرح‌های این شرکت که در ابتدای سال ۱۴۰۲ به بهره‌برداری می‌رسد، جداسازی سی‌تری‌پلاس است که باعث می‌شود با این کار شرکت به محصولاتی با ارزش افزوده بالاتری برسد. با بهره‌برداری از این پروژه حدود ۱۰ میلیون دلار به سود شرکت افزوده می‌شود. گسولین پروپیلن، اتان و مقداری پروپان محصولاتی هستند که از جداسازی حاصل می‌شوند .

مدیران شرکت در مجمع اعلام کردند که بزودی گزارش توجیهی افزایش سرمایه از محل سود انباشته بر روی کدال قرار خواهد گرفت.

همچنین اعلام کردند که تولید در سال ۱۴۰۰ به میزان ۶۵ هزار تن نسبت به سال ۹۹ بیشتر خواهد بود و چشم‌انداز مثبتی برای بازار پلی‌اتیلن متصور هستند. همچنین گفته شد که پیش‌بینی می‌کنند نرخ‌های سال ۱۴۰۰ برای پلی‌اتیلن‌ها حدود ۱۰۰ دلار نسبت به میانگین سال ۱۳۹۹ بالاتر باشد.

در نهایت به ازای هر سهم یک هزار و ۱۵۰ تومان سود تقسیم شد.