گزارش مجمع شرکت فرآوری معدنی اپال کانی پارسیان

مجمع عادی سالیانه شرکت فرآوری معدنی اپال کانی پارسیان با نماد بورسی اپال، برای دوره ۱۲ ماهه منتهی به دیماه ۱۳۹۹ با حضور ۹۳٫۹۸ درصدی سهامدارن تشکیل و در نهایت به ازای هر سهم ۶۳۰ ریال معادل ۹۰ درصد سود محقق شده تقسیم شد.

شرکت فرآوری معدنی اپال کانی پارسیان، یک شرکت سرمایه‌گذاری است که در پرتفوی بورسی این شرکت نمادهای کچاد و پارسیان قرار دارد و در پرتفوی غیربورسی «پارس فولاد سبزوار» و «اپال پارسیان سنگان» قرار دارند.

هر دو شرکت پارس فولاد سبزوار و اپال کانی پارسیان قصد ورود به بازار سرمایه را دارند و در حال انجام کارهای اجرایی می‌باشند.

شرکت در سال گذشته معادن ده زمان و دهرج و خورمو را به فروش رسانده و طی دو ماه ابتدایی سال بخش زیادی از مبلغ فروش را دریافت کرده است.

شرکت اصلی در سال گذشته دو قطعه زمین در بلوار کشاورز و فرمانیه در یک مزایده خریداری کرده است. این زمین‌ها از بانک و به صورت فروش اقساطی و به قصد سرمایه‌گذاری و فروش در آینده، خریداری شده است.

این شرکت در خصوص زمین خریداری شده در بلوار کشاورز گفته که قصد ساخت هتل بیمارستان را دارند و سپس آن را به فروش می‌رسانند.

همچنین در خصوص فروش محصولات زنجیره سنگ‌آهن در بورس کالا گفته شد که طی هفته آینده حدود ۵۰ هزار تن گندله در بورس کالا عرضه می‌کنند.

از سوی دیگر، در خصوص نرخ سنگ‌آهنی که از ایمیدرو خریداری می‌کنند گفته شد که در این خصوص فرمولی تهیه شده که مشتمل بر سه فاکتور بوده و در صورت تایید ایمیدرو نرخ سنگ‌آهن خریداری شده حدود ۵ تا ۶٫۵ درصد شمش می‌شود .

این موضوع یکی از بندهای حسابرسی می‌باشد که طبق توضیحات مدیران شرکت، در خصوص تایید فرمول بالا از مبلغی که در خصوص سنگ‌آهن ذخیره گرفته‌اند حدود ۴۰ درصد کاسته می‌شود.

فولاد سبزوار در حال حاضر ۸۰۰ هزار تن آهن اسفنجی تولید می‌کند که به گفته مدیران شرکت به دلیل کیفیت بالای محصول تولیدی، نرخ فروش بعضا به ۵۵ درصد شمش هم می‌رسد و در این قیمت خریدار هم دارد. سال مالی این شرکت آذر ماه است و با وجود گذشت ۴ ماه از سال مالی توانسته حدود ۷۰ درصد بودجه عملیاتی خود را پوشش دهد.

ظرفیت اسمی محصولات شرکت اپال کانی پارسیان در حال حاضر ۳٫۲ میلیون تن کنسانتره و ۵ میلیون تن گندله تولید می‌باشد. این شرکت برای خط گندله خود سالانه ۱٫۵ میلیون تن کنسانتره خریداری می‌کند و البته طرح تولید ۲٫۴ میلیون تن کنسانتره را نیز در دست اجرا دارد. این شرکت نیز بعد از گدشت ۴ ماه از آغاز سال مالی خود حدود ۶۰ درصد بودجه را پوشش داده است.

در خصوص آب مورد نیاز شرکت‌های زیرمجموعه گفته شده که هیچکدام مشکل آب ندارند و از چاه‌هایی که یا در مالکیت آنها است یا ایمیدور در اختیار آنها قرار داده است، استفاده می‌کنند.

درنهایت به ازای هر سهم ۶۳۰ ریال معادل ۹۰ درصد سود محقق شده تقسیم شد.