گزارش مجمع شرکت نیروگاه زاگرس

مجمع عمومی سالانه شرکت نیروگاه زاگرس با نماد بورسی بزاگرس با حضور ۸۷٫۳۴ درصد از سهامداران تشکیل شد و هیات‌مدیره مصوب کرد که ۱۲۰ ریال سود به ازای هر سهم برای سال مالی منتهی به ۳۰ اسفند ۹۹ بین سهامداران توزیع شود.

هیات‌مدیره در جریان بررسی صورت‌های مالی شرکت در سال مالی منتهی به ۳۰ اسفند ۹۹  اعلام کرد که این شرکت برنامه افزایش ظرفیت تولید به میزان هزار مگاوات برق در افق سال ۱۴۰۲ را در دستور کار دارد. همچنین از دیگر برنامه‌های شرکت تولید انرژی‌های نو و تجدیدپذیر اعلام شد.

در گزارش هیات‌مدیره با اشاره به اینکه مطابق قوانین بالادستی کشور باید همه نیروگاه‌هایی که در کشور ساخته می‌شوند به صورت سیکل ترکیبی باشند، تاکید شد: مجوز نیروگاه زاگرس بصورت سیکل ترکیبی است؛ با این حال از اهداف شرکت که اجرای ۶ واحد سیکل ترکیبی بوده، ۴ واحد اجرایی شده و رایزنی برای اخذ مجوز برای اجرای ۲ واحد بخش بخار نیروگاه زاگرس، از وزارت نیرو در حال انجام است. در صورتی که وزارت نیرو این مجوز را صادر کند، افزایش ۵۰ درصدی در راندمان تولید شرکت اتفاق خواهد افتاد.

پروژه‌های در دست اجرا

هیات‌مدیره اعلام کرد که طرح بیوگاز دامی، اولین پروژه در این حوزه در کشور است که روند اجرای آن توسط نیروگاه زاگرس آغاز شده است.

 در حوزه انرژی‌های نو، نیروگاه خورشیدی ۵ هزارمگاواتی در چهارمحال بختیاری توسط نیروگاه زاگرس، در حال اجراست و طبق برنامه تا انتهای سال جاری به بهره‌برداری خواهد رسید.

همچنین در مزایده «گذر از آب مازندران» نیروگاه زاگرس برنده سه پرژه شده که در حال اجرای آن است.

از دیگر پروژه‌های نیروگاه زاگرس‌، پروژه مدیا اعلام شد که بنا به گفته هیات‌مدیره شرکت با تکمیل این پروژه، ظرفیت تولید شرکت ۶۵ مگاوات افزایش خواهد یافت.

شرکت اعلام کرد که «اوراق سلف موازی» برای اولین بار قرار است، توسط نیروگاه زاگرس در سال جاری منتشر شود.

شرکت تولید و توزیع نیروگاه زاگرس در سال مالی ۹۹ سود خالصی به میزان ۹۰ میلیارد تومان کسب کرده که ۲۵ میلیارد تومان نسبت به سال مالی ۹۸  افزایش داشته است. این عملکرد منجر به افزایش تولید ۹ درصدی و ۲۰ درصدی نسبت به برنامه سال ۹۹ اعلام شد.

این شرکت همچنین ۳۱۲۲ مگاوات ساعت در سال مالی ۹۹ تولید کرده که این میزان در سال ۹۸ به میزان ۲۸۶۲ مگاوات ساعت بوده است. براین اساس شرکت از ابتدای تاسیس تاکنون بهترین عملکرد را در سال مالی گذشته به ثبت رسانده است.

براساس گزارش ارایه شده از عملکرد شرکت در سال مالی ۹۹، رشد فروش ۱۶ درصدی بدست آمده و شرکت در مدت یاد شده به میزان ۱۰۴ مگاوات فروش دوجانبه داشته است.

به گفته هیات‌مدیره شرکت، این میزان رشد باعث افزایش نقدینگی و درآمدهای عملیاتی شده است.

در جریان مجمع همچنین اعلام شد که بزاگرس در سال مالی ۹۹ رکورد تولید انرژی را در بین تولیدکنندگان انرژی شکسته است و در دو گروه «نرخ انرژی قابل تولید» و «ضریب اطمینان» رتبه اول کشوری را بدست آورده است.

در گزارش شرکت، با اشاره به اینکه در سال ملی ۹۹ بخشی از فروش نیروگاه زاگرس، خارج از شبکه انجام شده، عنوان شد که با این حال میزان مطالبات شرکت از وزارت نیرو در مدت یاد شده افزایش یافته است، به همین دلیل شرکت تصمیم گرفت که بخشی از تولید را در خارج از شبکه بفروش برساند که حجم فروش انجام شده در سال گذشته، بالاترین میزان در سال‌های اخیر شرکت گزارش شد.

هیات‌مدیره شرکت با بیان اینکه سال گذشته بسیاری از نیروگاه‌های کشور  به دلیل نداشتن سوخت خاموش شدند و این اتفاق برای نیروگاه زاگرس نیفتاد، تصریح کرد: دلیل این بود که سوخت تحویلی مایع ما مشکلی نداشت و به همین دلیل هم تولید افزایش یافت.

 

شرکت اعلام کرد که در سال مالی گذشته ۳ واحد از نیروگاه اورهال شده و یک واحد مانده باقیمانده قرار است تا آخر ماه جاری انجام شود. هزینه اورهال به میزان ۲۰۰ میلیارد تومان اعلام شد که از محل تهاتر انجام شده است.

شرکت ۱۲ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان مالیات سال ۹۸ را نیز از طریق تهاتر در سال مالی گذشته پرداخت کرده و نقدینگی از شرکت خارج نشده است.

گزارش بازرس و حسابرس قانونی

هیات‌مدیره در پاسخ به گزارش حسابرس قانونی مبنی بر اینکه دلیل عدم اظهارنظر درباره ۱۵۶ میلیارد ریال مطالبات از شرکت برق چه بوده، عنوان کرد: این میزان طلب، بابت وصول مطالبات از وزارت نیرو بوده که بخشی در قالب اورهال تهاتر شده؛ قرار است از  ابتدای امسال در صورت‌های مالی امسال ثبت شود. با پیگیری‌های انجام شده، قرار است بخشی از طلب شرکت از وزارت نیرو بصورت نقدینگی دریافت شود. در همین راستا، چک لیست حسابرسی گزارش فصلی درباره موارد مندرج به سازمان بورس ارایه خواهد شد.

براساس اعلام هیات‌مدیره، ۴۰ درصد دارایی شرکت در قالب مطالبه در اختیار دولت بوده و این میزان طلب عملکرد شرکت را سخت کرده است.

شرکت در پایان بررسی گزارش عملکرد سال مالی ۹۹ مصوب کرد که با توجه به طرح‌های توسعه‌ای در دستور کار، مبلغ ۴۶۰ هزار میلیارد ریال به حساب اندوخته طرح‌های توسعه‌ای شرکت واریز شود و سود سهامداران خرد نیز با قید فوریت پرداخت شود.

 سوال سهامداران:

هیات‌مدیره شرکت در پاسخ به سوال سهامداران مبنی بر دلیل عدم حمایت از سهم در تابلو بورس، عنوان کرد: تقریبا ۱۰ ماه است که با شرایط خاص در بازار سرمایه روبرو هستیم، فشار زیادی بر سهام شرکت و البته بازار سرمایه وارد شده، به همین دلیل هم شرکت برای حمایت از سهم دچار نقصان و نوسان شده است. با این حال تلاش می‌شود که با استفاده از ابزارهای قانونی مثل بازارگردان که شرکت فعال هم هست، شرایط پیش رو مطلوب‌تر شود.