گزارش مجمع شرکت تايد واتر خاورميانه

مجمع عمومی شرکت تاید واتر خاورمیانه با نماد بورسی «حتاید» با حضور ۷۴ درصد سهامداران برگزار شد و هیات‌مدیره شرکت پس از تصویب صورت‌های مالی منتهی به ۳۰ اسفند ۱۳۹۹ مصوب کرد که به ازای هر سهم ۱۶۰۰ ریال سود بین سهامداران توزیع شود.

در جریان برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه تایدواتر خاورمیانه اعلام شد که شرکت قصد دارد طی دو مرحله افزایش سرمایه بدهد و دو شرکت زیرمجموعه اش نیز قرار است به بورس عرضه شود.

تاید واتر خاورمیانه شرکتی با نیم قرن سابقه فعالیت در حوزه خدمات دریایی و بندری، لایبری، سالویج، ارایه‌کننده خدمات فنی و مهندسی و فناوری فعالیت می‌کند.

شرکت اعلام کرد که در سال مالی گذشته علیرغم قرارگرفتن نام شرکت در لیست تحریم‌های آمریکا خدمات دریایی، بندری، حمل و مسافر سالویج (خارج‌سازی شناورهای مغروق)، خدمات لجستیک در بنادر خشک و لایروبی، تجسس و نجات، انجام عملیات راهنمایی کشتی‌ها، یدک‌کشی کشتی‌ها و ساخت‌سازه‌های دریایی را به طور مدام پیگیری کرده است و در سال جاری نیز ضمن حفظ برنامه‌های شرکت برنامه دارد که حمل و نقل بین‌المللی کالا و ترانزیت کالا را به برنامه‌های خود اضافه کند.

شرکت اعلام کرد که در صورت رفع تحریم‌ها پروژه‌های سرمایه‌گذاری در بندر امام خمینی رجایی و شهر فرودگاهی و پروژه کشتی‌سازی در یکی از بنادر شمالی را در برنامه دارد.

عملکرد شرکت در سال مالی منتهی به ۳۰ اسفند ۹۹

شرکت اعلام کرد که در سال مالی ۹۹ با تغییر در چارت سازمانی شرکت در راستای چابک‌سازی شرکت، به سود ۶۱۸ میلیارد تومانی دست یافته که  ۱۴۶ درصد رشد نشان می‌دهد و سهم شرکت اصلی از این رشد ۱۰۳ درصد بوده است.

درصد رشد ۷۹ درصد و درآمد عملیاتی ۲۳۲ درصد نسبت به بودجه رشد داشتیم و ۱۱۳ درصد نسبت به سال ۹۸ رشد داشتیم. حاشیه سود شرکت ۸۹٫۵ درصد بوده است.

در جریان عملکرد مالی سال گذشته، بهای تمام شده شرکت ۶۱ درصد کاهش یافته است.

شرکت در سال مالی ۹۹ از نظر درصدهای نقدینگی به ۲٫۹ درصد رسیده است. درآمد کل شرکت نسبت به سال ۹۸ به میزان ۵۸ درصد رشد نشان می‌دهد. همچنین، بهای تمام شده به درآمد عملیاتی در گروه به ۲۰ درصد کاهش یافته است.

شرکت اعلام کرد که سال مالی ۹۹ به میزان ۳ هزار میلیارد ریال سرمایه‌گذاری به روش قراردادهای BOT انجام داده است.

هیات‌مدیره اعلام کرد که برنامه دارند، سهم شرکت را از امور بندری را کاهش دهند؛ بطوری که عملیات کمتر با بازده بهتر در دستور کار قرار بگیرد. در راستای پیگیری این هدف، در سال مالی ۹۹ به میزان ۱۲۰۰ میلیارد تومان از این محل درآمد کسب شده که دلیل آن علت کاهش درصد کار و افزایش درآمد بوده است.

به گفته هیات‌مدیره، شرکت برنامه دارد که خدمات دیگر از جمله خدمات دریایی، سالویج و خدمات ترانزیتی را افزایش دهد.

در ادامه گزارش عملکرد شرکت تاید واتر خاورمیانه اعلام شد که صورت‌های مالی ۷۱ درصد شرکت‌های مجموعه مقبول بوده‌اند و یک شرکت (دریاگستر) در آستانه انحلال قرار دارد.

برنامه افزایش سرمایه

هیات‌مدیره به اشاره به برنامه شرکت برای افزایش سرمایه، اعلام کرد که از ابتدای ۱۴۰۰ برنامه افزایش سرمایه در دستور کار قرار گرفته و قرار است سرمایه شرکت از یک میلیارد و ۹۰۵ میلیون تومان به ۷۰۵ میلیارد تومان برسد.

بهبود ساختار مالی و نسبت‌های مالی و کاهش ریسک مالیاتی هدف افزایش سرمایه اعلام شد. براساس اعلام هیات‌مدیره شرکت این افزایش سرمایه قرار است از محل تجدید ارزیابی دارایی ثابت و سود انباشته تا پایان مرداد انجام شود.

گام دوم از مرحله افزایش سرمایه نیز سرمایه‌گذاری در شرکت‌های زیرمجموعه و عرضه سهام دو شرکت زیر‌مجموعه به بورس اعلام شد.

براساس اعلام هیات‌مدیره مرحله دوم افزایش سرمایه ۶۰۰ میلیارد تومان بوده که قرار است صرف خرید کشنده، سیلو و کامیون برای ورود به حمل و نقل زمینی شود.

عملکرد بازار سهام

شرکت تاید واتر خاورمیانه یک میلیارد و ۹۵۰ سهم در بورس دارد. هیات‌مدیره اعلام کرد که در سال ۹۹ با توجه به شرایط تحریم‌ها و خصوص در حوزه بنادر و  و دریایی و همچنین ریزش سهام از نیمه دوم سال، تلاش کرد که از حباب‌سازی دوری کند. عملکرد شرکت نشان می‌دهد که در ۳۰ اسفند تعداد سهام معامله شده بالغ بر ۲ میلیارد سهم بوده است.

هیات‌مدیره اعلام کرد که در حال حاضر ۳۴ شرکت زیرمجموعه تایدواتر خاورمیانه قرار دارد که ۱۱ شرکت آنها فعال هستند. ۸ شرکت غیرفعال وجود دارد که در آستانه انحلال قرار دارند. برای شرکت راه ترابر نیز بازاریابی بین‌المللی انجام شده که بزودی فعال می‌شود.

۳ شرکت فراز رویال پرنیان گوهر قشم و تاید واتر قشم به دلیل مشکلات مالیاتی در جریان تسویه و انحلال قرار دارند.

مهمترین اقدامات سال ۹۹

شرکت اعلام کرد که در جریان سال مالی منتهی به ۳۰ اسفند ۹۹ برای طرح ۱۵۰ هزار تنی بندر امام پیمانکار انتخاب شده است. تغییر ساختار شرکت و مجوز انحلال شرکت‌ها دریافت شده و همچنین مجوز خریدها دریافت شده است.

پروژه سیلوهای بندر امام خمینی از اقدامات شرکت در سال ۹۹ بوده است. همچنین شرکت در نظر دارد که پروژه کشتی‌سازی شمال را از طریق انتخاب یکی از شهرهای نوشهر یا بندرانزلی اجرایی کند.

شرکت در سال ۹۹ در راستای خدمات مهندسی گراندهای هیدرولیکی ساخته است.

تاید واتر از محل پروژه‌های زیرآبی و غواصی هم‌اکنون بروزترین تجهیزات را در اختیار دارد که منتظر استفاده از آنهاست.

شرکت اعلام کرد که در سال ۹۹ پس از تحریم شرکت، تمام مجوزهای فعالیت شرکت دچار مشکل شدند و به دنبال آن بدهی ارزش افزوده برای شرکت منظور شد که با پیگیری‌های لازم، مجوزهای احیا شد و این بدهی‌ها بخشیده شد.

مالیات شرکت تا سال ۹۷ به صورت کامل تسویه شده است.

شرکت اعلام کرد که هم اکنون ۵۲ درصد عملیات تخلیه و بارگیری بندر امام که بخش عمده ای از آن بارگیری غلات است، در اختیار تایدواتر قرار دارد. با این حال شرکت به دلیل عدم فعالیت بازاریابی سهم خود را در بندر انزلی از دست داده و میزان بازار شرکت در این بندر به ۳۳ درصد رسیده است.

شرکت اعلام کرد که علاوه بر برنامه‌ریزی برای بازپس‌گیری سهم خود، برنامه دارد که علاوه بر ارایه سایر خدمات بندری عملیات امداد و نجات و لایروبی را در بنادر شمالی و جنوبی گسترش دهد.

گزارش حسابرس مستقل و بازرس قانونی

هیات‌مدیره در خصوص بند ۵ گزار حسابرس درخصوص مالیات‌های معوقه شرکت اعلام کرد که بخشی از مالیات مربوط به مالیات ارزش افزوده بخشیده شده و مالیات سال  ۹۸ نیز در جریان رسیدگی است.

شرکت در خصوص پرونده‌های دعاوی حقوقی تصریح کرد که هم اکنون بیش از ۸۰ درصد این پرونده‌ها فیصله یافته است.

هیات‌مدیره درباره شرکت دریابندر اعلام کرد که با قرارداد ۵ ساله این شرکت به سود رسیده است.

شرکت در خصوص تذکر حسابرس و بازرس قانونی در خصوص پرداخت به موقع سود سهامداران در مهلت مقرر پاسخ داد که به میزان ۹ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان سود معوقه ناشی از مشکلات سهامداران خرد از جمله فوت آنها باقیمانده است و اعلام آمادگی کرد که این میزان سود معوق در صورت مراجعه وراث پرداخت شود.

شرکت در خصوص بند ۱۳ و ۱۴ گزارش حسابرسی اعلام کرد که سال گذشته طی حمله سایبری به بنادر اسناد حسابرسی و صورت‌های مالی برخی از شرکت‌ها از دسترس خارج شد و نزدیک به ۶ ماه طول کشید که اسناد حسابداری و تنظیم صورت‌های مالی‌ها بازیابی شود.

پرسش و پاسخ

هیات‌مدیره در پاسخ به سئوالی درخصوص عملکرد بازارگردان شرکت اعلام کرد: ما در بورس دنبال سفته‌بازی نیستیم بازارگردان ما صندوق سپهر است. البته مجموعه پرتفوی ما ضرر هم داشته است. به طور حتم برنامه ما این است که وارد سرمایه‌گذاری‌هایی شویم که در کوتاه‌ترین زمان به سود برسیم. با این حال ماحصل فعالیت‌های ما منجر به سود ۶۵۸ میلیارد ریال رسیده است.