گزارش مجمع شرکت پتروشیمی خراسان

مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت پتروشیمی خراسان با نماد بورسی خراسان با حضور ۸۷ درصدی سهامداران برگزار شد و شرکت اعلام کرد با توجه به اینکه قسمت عمده درآمد کسب شده همان بدهکاری دولت است لذا نمی‌تواند همه سود را تقسیم کند و مقرر شد به ازای هر سهم ۵۹۰ ریال سود تقسیم گردد.

بر اساسی این گزارش، فروش شرکت امسال از نظر ریالی ۵۷ درصد رشد داشته اما از نظر مقداری افت ۱۴ درصدی را تجربه کرده است که شرکت دلایل آن را تعمیرات اساسی و اورهال صورت گرفته وهمچنین قطعی ۳۳ روزه گاز اعلام و تصریح کرد که اورهال بعدی شرکت ۱۴۰۲ یا ۱۴۰۳ خواهد بود.

خراسان در سال گذشته ۱۶ پروژه بهبود انجام داده که پیش‌بینی می‌شود با صرف ۵۰ میلیارد دیگر در سال جاری به اتمام برسند.

از برنامه‌های توسعه‌ای شرکت می‌توان به این موارد اشاره کرد.

-اجرای طرح توسعه محصول پایین دستی سولفات آمونیوم (جلوگیری از خام‌فروشی آمونیاک)

-طرح جامع تامین آب مجتمع از طریق بازیافت پساب شهری بجنورد

-نوسازی واحد‌های اوره و آمونیاک با اختصاص۱۰میلیون دلار بودجه

در ادامه شرکت نرخ گاز مصرفی امسال را ۹ سنت اعلام و با اشاره به افزایش نرخ محصولات بیان کرد در دو ماهه اول ۱۴۰۰ نرخ فروش صادراتی به عراق و ترکیه ۲۸۰ دلار بوده است که این نرخ‌ها حدودا ۵۰ الی ۶۰ دلار پایین‌تر از قیمت‌های جهانی می‌باشد.

درمورد برق بیان شد که شرکت خودکفاست و برق  را خودش تولید می‌کند.

در ادامه هیئت‌مدیره اعلام کرد که طبق قوانین دولتی شرکت مجبور است ۸۰ درصد تولیدات خود را به بخش دولتی واگذار کند و در صورت عدم تامین مقادیر داخلی اجازه صادرات به شرکت داده نمی‌شود.

در مورد تسویه مطالبات ۵۸۰ میلیارد تومان از جهاد کشاورزی، نیز شرکت قصد داشته از پرداخت بهای گاز که مبلغی در همین حدود است امتناع کند اما با ریسک قطع گاز و بستن حساب‌های شرکت روبه رو شده است.

طی آخرین مذاکرات صورت گرفته قرار است دارایی‌هایی برای جبران این بدهکاری دولت به شرکت واگذار گردد.

خواسته سهامداران آزاد شدن صادرات و حذف اینگونه قوانین محدودکننده می‌باشد.

درخصوص تقسیم سود شرکت اعلام کرد با توجه به این که قسمت عمده درآمد کسب شده همان بدهکاری دولت است لذا نمی‌تواند همه سود را تقسیم کند و مقرر شد به ازای هر سهم ۵۹۰ ریال سود تقسیم گردد.