گزارش مجمع شرکت دارویی برکت

مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت دارویی برکت با نماد بورسی برکت با ۶۲٫۵۱ درصد سهامداران تشکیل و مقرر گردید که ۳۱۰ ریال سود به ازای هر سهم برای سال مالی منتهی به ۳۰ اسفند ۱۳۹۹ بین سهامداران توزیع شود.

در جریان تصویب صورت‌های مالی سال ۱۳۹۹ هیات مدیره با ارایه گزارشی از عملکرد گروه دارویی برکت و شرکت برکت، با اعلام اینکه تحریم‌ها به صورت جدی شرکت را دچار مشکل کرد، اعلام کرد: وضعیت تحریم‌ها در شرایطی سبب شد که امکان خرید از شرکای تجاری خارجی نیز محدود شد. علاوه بر آن شرکت با ریسک‌های دیگری مثل نرخ ارز متغیر و تاخیر در وصول مطالبات از سوی دولت روبرو شد.

گروه دارویی برکت دومین هلدینگ دارویی کشور است که سهم ۱۲ درصدی تولید داروی کشور را به در اختیار دارد. در هلدینگ برکت به عنوان بزرگترین مجتمع دارویی کشور ۲ هزار میلیارد سرمایه‌گذاری انجام شده است. برکت همچنین اولین سایت سلول درمانی را در اختیار دارد. شرکت در سال مالی گذشته مقام سوم و رتبه پنجم فروش دارو توسط شرکت البرز دارو وکسب رتبه اول فروش مقداری توسط سبحان دارو بدست آورد. شرکت همچنین با اخذ مجوز GMP برای غالب خطوط تولید و عرضه ۵۶ نوع محصول جدید و صادرات ۱۲۱ قلم محصول به ارزش ۷۹۵ میلیارد ریال در سال مالی ۹۹ حاصل کرده است.

گروه دارویی برکت همچنین با ثبت عملکرد قوی در پرتفوی سرمایه‌گذاری اعتلا البرز در چهارسال گذشته و افزایش ناوگان لجستیک با هدف کاهش زمان میزان توزیع را در سال مالی گذشته دنبال کرده است.

در جریان این مجمع اعلام شد که گروه دارویی برکت با تولید مجموعه محصولات کرونا و سایر محصولات صرفه‌جویی ۴۳ میلیارد دلاری ارزی برای کشور داشته است.

گروه دارویی برکت، در تولید داروهای ضد سرطان جز اولین شرکت‌ها بوده و هم‌اکنون با تولید ۸۵۰ قلم دارو در همه خطوط دارویی در تولید دارو رقابت می‌کند.

در گروه‌های دارویی، شرکت‌ها عملکرد رو به رشدی را نسبت به سال مالی ۹۸ پشت سرگذاشتند. شرکت سرمایه‌گذاری اعتلا دارو با ۱۵۵ درصد رشد، کی‌بی‌سی با۱۳۱ درصد رشد، ایران دارو ۱۲۵ درصد، سبحان آنکولوژی ۱۲۱ درصد، سبحان دارو ۵۴ درصد، پخس البرز ۵۲ درصد، تولیددارو ۵۱ درصد، البرزبالک ۲۷ درصد، البرز دارو ۱۹ درصد و سرمایه‌گذاری البرز ۷۱ درصد رشد تولید را به ثبت رساندند.

در مجموع گروه دارویی برکت رشدی معادل ۶۰ درصد را نسبت به سال مالی ۹۸ به ثبت رسانده که ۲۳ درصد رشد در سود خالص است. شرکت در سال مالی ۹۹ نسبت به سال ۹۸ به سود عملیاتی ۲۶ درصد هم دست یافته است.

هیات‌مدیره اعلام کرد که در گروه دارویی برکت مقرر است که مجموع پخش البرز و ایران دارو افزایش سرمایه در سال جاری داشته باشند.

برنامه‌های آتی

ایجاد خط مترو در شهرک برکت و تبدیل شهرک دارویی برکت به منطقه ویژه اقتصادی با افزایش از ۲۰۰ به ۵۷۰ هکتار، همکاری مشترک بیوسان فارمد با گروه‌های دانش‌بنیان زیرمجموعه گروه از پروژه‌های در دست اجرای گروه دارویی برکت اعلام شد.

هیات‌مدیره با بیان اینکه تا پایان سال خبری به بزرگی واکسن درباره آنزیم دارویی به سهامداران اعلام خواهد شد، تاکید کرد که داروهای آنزیمی که  ۶ نوع آنزیم است، وارداتی بوده و همگی محصول آمریکا هستند و قرار است برای این گروه بیماران تولید شوند.

همچنین، انعقاد قرارداد واگذاری ۵۰ درصد از اراضی به بیش از ۴۰ شرکت داخلی و خارجی، ایجاد سیستم هواشناسی برکت، پست برق اختصاصی و سیستم مانیتورینگ برق از دیگر پروژه‌های گروه دارویی برکت اعلام شد.

هیات‌مدیره با اعلام اینکه مطالعات گسترده‌ای درباره کاهش عوارض کووید ۱۹ انجام شده است، اعلام کرد که از ۱۰ کشور درخواست‌هایی برای واکسن کووایران برکت دریافت شده و قرار است بعد از پایان واکسیناسیون داخلی بر روی صادرات و تولید مشترک در کشورهایی همسایه و درخواست کننده، این فرآیند دنبال شود.

براساس گزارش گروه دارویی برکت، بازارهای هدف صادراتی شرکت، کشورهای عراق سوریه، قزاقستان، تاجیکستان، اوگاندا و افغانستان هستند و مذاکراتی نیز با اوکراین در حال انجام است. در حال حاضر گروه دارویی برکت با ثبت شرکت در عراق، سوریه، تاجیکستان و قزاقستان ۱۴ قلم در عراق، ۲۵ قلم در سوریه، ۴ قلم در تاجیکستان و ۴ قلم در قزاقستان  تولید می‌کند.

ثبت محصولات در اوکراین نیز آغاز شده و با یک شرکت کانادایی نیز برای تولید مشترک یک دارویی اعصاب و روان مذاکرات به مرحله قرارداد رسیده است.

از دیگر برنامه‌های آتی شرکت‌های زیرمجموعه هلدینگ برکت پروژه آنزیم دارویی توسط شرکت بیوسان فارمند، خطوط تولید آمپول و آنتی‌بیوتیک توسط شرکت البرز دارو، ساخت کارتریج انسولین توسط شرکت سبحان دارو، استفاده از ظرفیت آزاد خط تولید قطره و آمپول توسط شرکت تولید دارو، فرمولاسیون مواد اولیه با هدف صرفه‌جویی ارزی توسط البرز بالک، خرید تجهیزات و ماشین‌آلات آزمایشگاهی توسط شرکت ایران دارو و ساخت انبار توزیع و تجهیز ناوگان توسط پخش البرز اعلام شد.

روند تولید واکسن کرونا

شرکت برکت در خصوص واکسن کرونا نیز اعلام کرد که مطالعات حیوانی به دلیل زمان‌بر بودن از بهار ۹۹ با انجام مطالعات آزمایشگاهی آغاز شد. کار با ویروس زنده  پیش رفت. حتی چند تا میمون قرض گرفته شد. با سازمان غذا و دارو تبادل اطلاعات صورت گرفت. ما هیچ فشاری به سازمان‌های نظارتی نیاوردیم. انعقاد قرارداد تولید دانش در مرداد ماه انجام شد. سپس بر روی موش هم آزمایش‌هایی انجام شد. پاییز ۹۹ تکمیل فاز حیوانی انجام شد. پس از اخذ همه مجوزهای لازم مستندات به کمیته DSND ارایه گردید و در دی ماه امسال مطالعات انسانی مجوز گرفت. سپس در ۶ استان آزمایش بالینی انجام شد و تا به امروز ۱۰ هزار و ۵۰۰ نفر در تهران واکسینه شده‌اند.

شرکت برنامه دارد که ظرفیت تولید واکسن برکت را تا پایان خرداد به ۲ مییلون دوز برساند و در فاز ۲ تولید که در تیرماه کامل می‌شود۷ میلیون دوز تولید خواهد شد و قرار است در پاییز ظرفیت تولید به ۱۵ میلیون دوز برسد.

هیات مدیره شرکت با اعلام اینکه برای ثبت جهانی واکسن برکت نیاز به مجوز سازمان بهداشت جهانی است، تصریح کرد: ثبت واکسن ایرانی کووایران برکت در دستور کار است. در این رابطه لازم است چند مقاله در ژورنال‌های بین‌المللی منتشر شود و سپس پرونده به WHO ارسال خواهد شد.

به گفته هیات‌مدیره همه مراحل تولید واکسن برکت در کمتر از ۶ ماه انجام شده است.

گزارش حسابرس مستقل و بازرس قانونی:

هیات‌مدیره شرکت درباره بند ۵ حسابرس درخصوص سرفصل‌های دریافتنی‌های تجاری شرکت و گروه دارویی برکت و ذخیره مطالبات مشکوک الوصول اعلام کرد: دعاوی حقوقی در این رابطه مطرح شده و پیگیری‌های حقوقی ادامه دارد خواهد بود.۵۰ میلیارد طلب کیمادیا یک شرکت دولتی عراقی است و ۴ میلیارد دینار عراق مطالبات داشتیم که ۱٫۳ درصد از این رقم وصول شده و مابقی هم به تدریج در حال وصول است.

دعوی با شرکت تولی‌پرس نیز پیرو احکامی که برعلیه این شرکت گرفته شد و پیگیری‌های انجام شده منجر به دستور جلب مدیرعامل شرکت شد که مبالغی بالغ بر ۲۰۰ میلیارد درحال مزایده در حال تملیک شد. این پرونده ۱۰ سال بطول انجامید.

هیات‌مدیره درباره موضوعات حاکمیت شرکتی برکت نیز تصریح کرد که مستند کردن یکسری الزامات برای شرکت کار سختی بوده با این حال بعد از اصلاح ساختار این مشکلات نیز برطرف خواهد شد.

سوالات سهامداران

هیات‌مدیره در پاسخ به سوالات سهامداران درباره آخرین وضعیت آزمایش‌های بالینی واکسن کرونا عنوان کرد: واکسن کرونا در همه جای دنیا جز لیست داروهای اورژانسی و اضطراری است و عوارض در طولانی‌مدت ایجاد می‌شود. اگر عوارضی ایجاد شد در بلندمدت به آن پرداخته می‌شود.این رویه در همه جای دنیا یکسان است.

واکسن تولید شده توسط شرکت برکت هم مثل همه داوری اضطراری است. هنوز هیچ شرکتی در دنیا مطالعات فاز ۳ را تکمیل نکرده است. شرکت برکت نیز مطالعات فاز سوم را آغاز کرده و این اطمینان را می‌توانیم بدهیم که واکسن برکت جز سه واکسن برتر دنیا تبدیل خواهد شد.

مدیران شرکت در پاسخ به سوال دیگری درباره زمان توزیع واکسن برکت به شرکت‌ها عنوان کردند: هم اکنون اولین محموله واکسن کووایران برکت با ۳۰۰ هزار تحویل وزارت بهداشت شده است. هدف شرکت این است که بعد از واکسناسیون سراسری در کشور محصول به خارج صادر شود. نگاه شرکت بعد از واکسناسیون داخلی، فقط صادرات است. از آنجا که اولین شرط صادرات هر فرآورده ثبت آن واکسن در کشور هدف است، اولین شرط شرکت نیز  برای صادرات این است که مردم ایران کاملا واکسینه شده باشند. دومین شرط، شرط کشور هدف است که این مرحله هم بعد از ثبت در سازمان بهداشت جهانی پیگیری و اجرا خواهد شد.

هیات‌مدیره در پاسخ به سوالی درباره فروش خارج از مجموعه وزارت بهداشت و توزیع داروخانه‌ای تصریح کرد: در حال حاضر توزیع داروخانه‌ای نداریم.

هیات‌مدیره در پاسخ به سوال دیگری درباره قیمت نهایی برای صادرات نیز عنوان کرد: با توجه به اینکه نرخ مواد اولیه‌ای که وارد می‌کنیم، با تغییرات نرخ ارز متغیر است، کشف قیمت کمی زمان می‌برد. بنابراین هنوز نمی‌توان به صورت دقیق اعلام کرد که حاشیه سود برای شرکت چقدر خواهد بود. برآورد اولیه شرکت برای صادرات واکسن برای ماه ۹ و ۱۰ سال جاری است، البته هر فاز توسعه‌ای که جلو می‌رود نیز باید محاسبه شود. در حال حاضر قیمت مواد مصرفی ۶ تا ۱۵ هزار دلار متفاوت است. از سویی میزان مصرف ما در فازهای ۲ و ۳ ممکن است خیلی متفاوت باشد. روش cost plus در دنیا متروکه است. شرکت از وزارت بهداشت خواسته که قیمت نهایی براساس قیمت تمام شده باشد، اینکه وزارت بهداشت چگونه محاسبه می‌کند، هنوز مشخص نیست. اما درباره صادرات هم نگاه شرکت به بازارهای دنیا و تعیین قیمت برمبنای بازارهای جهانی است.

هیات‌مدیره در باره اینکه ظرفیت تولید نهایی واکسن چه میزان است، پاسخ داد: چون تولید براساس موجود زنده است، ما نمی‌توانیم دقیق بگوییم چقدر از هر یک لیتر واکسن بدست می‌آید. در شروع کار در یک لیتر ۱۰۰ واکسن بدست می‌آمد، در حال حاضر این امکان افزایش یافته است ولی دقیق مشخص نیست.

مدیران برکت درباره استفاده از ارز ۴۲۰۰ نیز عنوان کردند که این ارز تنها برای ماده موثر از سوی دولت دریافت می‌کنند و برای صادرات به شرکت اجازه استفاده از این ارز داده نشده است. سرمایه‌گذاری برای تولید اولیه واکسن از محل تسهیلات و سهامدارعمده تامین شده و از دولت خواستیم مبلغی را به عنوان پیش خرید پرداخت کند تا به تکمیل پروژه کمک کند.

مدیران شرکت درباره درآمد پیش‌بینی شده از پروژه‌های جدیداز جمله پروژه بیوسان فارمد، اعلام کردند که برآورده اولیه شرکت در تولید واکسن HPV که هم‌اکنون پیشرفت فیزیکی ۹۵ درصدی دارد، در فاز اول ۷۰ میلیارد تومان در سال اول است.