گزارش مجمع شرکت داروسازی زهراوی

مجمع عمومی عادی شرکت داروسازی زهراوی با نماد دزهراوی منتهی به سال مالی ۱۳۹۹ با حضور بیش از ۷۰ درصد سهامداران برگزار شد و در پایان این مجمع، به دلیل زیان انباشه شرکت،طبق تصمیم سهامداران عمده (هلدینگ داروپخش و هلدینگ تیپیکو) تقسیم سودی صورت نگرفت.

شرکت داروسازی زهراوی در سال ۱۳۶۵ با هدف تولید انواع داروها،مکمل‌ها و … تاسیس و در سال ۱۳۷۰به بهره‌برداری رسید و در سال ۱۳۸۰ در بورس پذیرفته شد. هم اکنون ۱٫۵ درصد از تولیدات دارویی کشور را در اختیار دارد.

همچنین فروش شرکت امسال ۴۳ درصد افزایش داشته و سود خالص شرکت به رقم ۵۲ میلیارد رسیده که نسبت به ۱۸ میلیارد سال ۹۸ رشد ۲۸۸ درصدی داشته است.

آخرین افزایش سرمایه شرکت افزایش سرمایه ۷۰ میلیارد تومانی (۲۸ درصدی) مصوب دی ماه ۱۳۹۹ می‌باشد که هم‌اکنون در جریان است و به گفته مدیران به زودی ثبت خواهد شد.

از نکات مهم دیگری که در این مجمع به آن اشاره شد این بود که شرکت اعلام کرد با وجود محدودیت‌های فراوان در تامین تجهیزات و لوازم، پروژه بایوتک را که به دلیل مشکلات متعدد متوقف شده بود، در اواخر سال ۹۹ به بهره‌برداری رسانده است.

علاوه بر این شرکت با سابقه همکاری‌های سازنده با شرکت Roche سوئیس، مجوز تولید رواکوتان تحت لیسانس این شرکت را اخذ کرد. مجوز GMP برای صادرات به کشور آذربایجان نیز گرفته شده است.

و اما در پاسخ به سوالی در خصوص وضعیت پیگیری عملکرد مدیر سابق که منجر به تحمیل زیان هنگفت به شرکت و سهامداران شده، گفته شد که پیگیری‌های قضایی انجام شده و پرونده در جریان است.

در خصوص علت ارائه ۴۳ میلیارد تومان تخفیفات و کم شدن مستقیم این مبلغ از سود خالص، نیز پاسخ داده شد که تخفیفات از موضوعات متعارف این صنعت است و با تلاش‌های صورت گرفته هر ساله سعی در نزولی کردن نرخ تخفیف‌ها بوده‌ایم و اکنون با یک شیب نزولی سالانه  ۷٫۷ درصد تخفیف ارائه می‌شود.

به دلیل زیان انباشه شرکت، طبق تصمیم سهامداران عمده (هلدینگ داروپخش و هلدینگ تیپیکو) تقسیم سودی انجام نشد.