گزارش مجمع شرکت داروسازی اکسیر

مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت داروسازی اکسیر با نماد بورسی دلر با حضور ۸۵.۰۸ درصدی سهامداران برگزار و در پایان با توجه به سیاست‌های تقسیم سود حداکثری شستا ۹۶ درصد سود خالص به عنوان سود تقسیمی تقسیم گردید.

هیات‌مدیره با ارائه گزارش فعالیت ۱۲ ماهه خود با اشاره به رشد ۸ درصدی تولید اعلام کرد: امسال ۱۹ پروانه جدید گرفته و ۳۱ محصول جدید را به بازار ارائه کردیم که شاخص‌ترین آنها، داروی اکسیرال بود که از معدود داروهای درمان کروناست. رمی‌فنتالین را با برند رپاکسیر تولید کردیم. اولین و تنها تولیدکننده داخلی هستیم. رمدسویر را با برند اکسیرال برای کرونا وارد بازار کردیم.

هم‌اکنون شرکت ۲۲۰ قلم دارو تولید می‌کند که ۵۰ قلم آن در سه سال اخیر اضافه شده‌اند. ضمن اینکه شرکت در بازار تولید انسولین و کاپتوپریل در بالاترین نقطه صنعت دارویی کشور است.

فروش صادراتی شرکت نسبت به سال قبل ۱۱۶ درصد رشد داشته و به رقم ۶۹ میلیارد تومان رسیده است و از این حیث سومین شرکت برتر صادرکننده داروی کشور می‌باشد.

سود عملیاتی و خالص شرکت با رشد ۳۴ و ۴۳ درصدی به ترتیب به ۴۹۶ و ۳۹۸ میلیارد تومان رسیده‌اند. این ارقام نسبت به سال ۹۶ در بازه سه ساله رشد بیش از ۱۲۰۰ درصدی داشته‌اند.

همچنین گفته شد که امسال ۳ GMP توسط شرکت اخذ شده و تعداد GMPهای شرکت به ۸ عدد رسیده و GMPهای قبلی ارتقا یافته‌اند.

شرکت اعلام کرد با وجود مشکلات تحریمی و زنجیره تامین و افزایش هزینه‌های مالی شرکت‌های مشابه، این شرکت این هزینه را کاهش داده و ۵ درصد هزینه مالی دارد.

همچنین عنوان شد که شرکت سیاست تولید قراردادی را پیش گرفته و هم‌اکنون ۳۵ قرارداد با شرکت‌های مختلف دارویی دارد و تماما نقد یا به صورت پیش دریافت فروش صورت می‌گیرد.

شرکت اهم برنامه‌های توسعه‌ای برای سال جدید را ۱-ایجاد خط جدید فیلینگ شربت ۲- فاز دوم ارتقای بخش استریل و ۳- ایجاد خط تولید محصولات سافت ژل اعلام کرد.

سوالات سهامداران:

مهمترین سوال و دغدغه شرکت و سهامداران مساله حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی بود که به شکل‌های مختلفی مطرح شد در این خصوص نماینده شرکت تیپیکو به صورت کامل توضیح داد که:

از ابتدای سال قبل ارز دولتی برای مکمل‌ها حذف شد سپس از تیرماه ارز برای داروهای دامپزشکی حذف شد پس از آن نیز ارز دولتی برای داروهای خارج از نسخه (OTC) قطع شد. هم‌اکنون فقط ارز دولتی برای مواد اولیه داروهای نسخه‌ای تعلق می‌گیرد که زمزمه‌های قطع آن نیز به گوش می‌رسد.

به دلیل تفاوت مقادیر مصرف مواد اولیه و تفاوت حاشیه سود انواع داروها تاثیر و تغییر نرخ انواع داروها متفاوت است اما در حالت کلی حدود ۴۰ درصد از مواد اولیه شرکت شامل ارز ۴۲۰۰ می‌شوند. با این حال سال گذشته افزایش نرخ ۲۰ الی ۲۵ درصدی اتفاق افتاد که در مقایسه با افزایش نرخ مواد اولیه ناچیز است.

ترکیب بهای تمام‌شده به چه صورت است؟

۶۳ درصد بهای تمام شده مربوط به مواد و ۳۷ درصد مربوط به لوازم و بسته‌بندی است.

هزینه‌های نقل و انتقال پول ناشی از صادرات برای شرکت با توجه به شرایط تحریمی چقدر است؟

متاسفانه ۳ تا  ۷ و بعضا الی ۱۰ درصد این پول‌ها صرف نقل و انتقال می‌گردد.

در پایان با توجه به سیاست‌های تقسیم سود حداکثری شستا ۹۶ درصد سود خالص به عنوان سود تقسیمی یعنی به ازای هر سهم ۳۴۱۶ ریال تقسیم گردید.