گزارش مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت تولید کپسول ژلاتین ایران

مجمع عمومی عادی سالیانه سال مالی منتهی به ۱۳۹۹/۱۲/۲۹ دکپسول با حضور ۶۶٫۷ % از سهامداران برگزار گردید.

پس از استماع گزارش  فعالیت ۱۲ ماهه هیئت‌مدیره و اظهارنظر بازرس و حسابرس قانونی، نوبت به پرسش و پاسخ سهامداران رسید که مهمترین موضوعات و موارد بیان شده در مجمع مابین این پرسش و پاسخ‌ها مطرح گردید و پاسخ داده شد.

*سوال درخصوص افزایش نرخ در سال ۱۴۰۰ ؟

پاسخ: افزایش نرخ‌های شرکت سابقا به دلیل تخصیص ارز ۴۲۰۰ به صورت دستوری بود لیکن با توجه به حذف ارز دولتی و شناور شدن نرخ ارز تهیه و تامین مواد اولیه، قیمت‌گذاری و افزایش نرخ محصولات نیز متاثر از نرخ ارز و نرخ مواد اولیه می‌باشد، لذا درصورت تغییر در نرخ ارز یا مواد اولیه امکان افزایش نرخ وجود دارد.

*علیرغم افزایش حدود ۲۰۰ درصدی قیمت دارو چرا شرکت حاشیه سود خود را ثابت نگهداشته است و به نوعی ارزان‌فروشی می‌کند؟ آیا این نوعی سوبسید دادن و ارفاق به شرکت‌های بالادستی نیست ؟

پاسخ: شرکت در شهریور ماه ۹۹ افزایش نرخ گرفته و حاشیه سود در دوره مورد گزارش به ۶۰ درصد نیز رسید و از این حیث در مجموعه تیپیکو جز بهترین عملکردها بوده است. هر شرکت بالادستی نیز با نرخ‌های مصوب خرید می‌کند و سوبسیدی ارائه نمی‌شود لیکن در حالت کلی شرکت نمی‌تواند نرخ‌های خود را به صورت چشمگیر افزایش دهد چرا که در این صورت واردکنندگان وارد عمل می‌شوند و سهم بازار از شرکت گرفته می‌شود.

* پنج محصول جدید معرفی شده چه حجمی از فروش و چه تاثیری بر سودآوری را خواهند داشت؟

پاسخ: هدف شرکت از معرفی محصولات جدید عموما تکمیل کردن سبد محصولات است چرا که در صورت تکمیل نبودن شرکت دیگری اقدام به اخذ مجوز از سازمان غذا و دارو برای واردات این محصولات می‌کند و در قبال آن مجوز نه تنها آن محصول خاص بلکه محصول ژلاتین اصلی ما را وارد می‌کند، لذا در صورت تکمیل بودن سبد ما و استعلام سازمان دیگر مجوزی برای افراد جدید صادر نمی‌شود.

*دلیل عدم حمایت دفارا و تیپیکو از قیمت سهم و نقد شوندگی سهم و صف فروش متمادی؟

پاسخ: طبق گزارش نماینده مجموعه تیپیکو بازده شاخص صنعت دارویی در سال ۹۹ ، ۵۵ درصد بوده که دکپسول خود ۸۸ درصد بازدهی در سال ۹۹ داشته است. بازارگردان از یکم دی ماه بر روی سهم فعال است و دائما از طرف مجموعه تیپیکو شارژ می‌شود و روند اخیر سهم متاثر از کلیت بازار بوده است.

*چرا با وجود دوره وصول مطالبات ۴۵ روزه سود مصوب مجمع را ۶ ماهه پرداخت می‌کنید؟

امسال طبق پیگیری‌های انجام گرفته سود از طریف سجام واریز می‌شود و امیدواریم در بازه کوتاهی واریز انجام شود.

*توضیح در خصوص کپسول استنشاقی ؟

این محصول یکی از جدیدترین محصولات معرفی شده و توسعه یافته شرکت است که به نوعی تحقیق و توسعه یافت و به سبد محصول اضافه شد تا در صورت عرضه داروی کرونا به صورت استنشاقی انحصار این محصول را داشته باشیم.

*خط تولید حاصل از افزایش سرمایه قبلی در چه وضعیتی است و چه زمانی تکمیل می‌شود و آیا شرکت برنامه‌ای برای افزایش سرمایه مجدد دارد ؟

پاسخ:خط تولید مذکور در مراحل پایانی است لذا با اتمام این موضوع در حدود خرداد یا تیر شرکت قصد دارد مجددا اقدام به افزایش سرمایه کند. در سال ۱۴۰۰ مجددا افزایش سرمایه خواهیم داشت.

*سوال در خصوص موجودی مواد اولیه؟

پاسخ: شرکت در حال حاضر برای مصرف ۷ ماه دپوی مواد اولیه و برای دو ماه کالای در جریان دارد و با توجه به اینکه نرخ ارز نیمایی شد و ارز دولتی دیگر تعلق نگرفت بسیاری از شرکت‌ها رسیک نقدینگی پیدا کردند و حتی منجر به ورشکستگی نیز شد لیکن این شرکت با پیش‌بینی این موضوع اقدام به خرید و دپوی مواد اولیه کرد و امروز برای ۹ ماه آینده مواد اولیه دارد و از این حیث خیره‌کننده عمل کرد.

*طرح‌های توسعه؟

افزایش ۲ خط تولید در سال ۱۴۰۱ با تکیه بر افزایش سرمایه جدید.

*آیا شرکت در طرح توسعه ژلاتین کشور شرکت خواهد کرد؟

این طرح یکی از بزرگترین طرح‌های این حوزه بوده و از مقیاس و توان شرکت خارج است و فعلا نیز در مراحل کسب مجوز از مجلس و … است. لیکن در حد توان از پتانسیل‌های حاصله بهره خواهیم برد.

در پایان از EPS  ۳۷۹۴ ریالی (با وجود نیاز به سرمایه در گردش اما با توجه به سیاست تقسیم سود حداکثری مجموعه شستا) حدود ۹۰ درصد یعنی ۳۴۱۴ ریال سود تقسیم شد.