گزارش مجمع شرکت پتروشیمی زاگرس

مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت پتروشیمی زاگرس با نماد بورسی زاگرس با حضور ۸۷ درصدی سهامداران برگزار و در پایان به ازای هر سهم ۲۳۰۰۰ ریال سود تقسیم گردید.

هیئت‌مدیره با ارائه گزارش فعالیت ۱۲ ماهه خود گفت: ایران با تولید بیش از ۹ میلیون تن متانول بیش از ۵۱ درصد متانول خاورمیانه را تولید می‌کند و سهم زاگرس از این تولیدات بیش از ۳ میلیون تن در سال است.

از کل تولید شرکت ۸۹ درصد در چین ، ۵ درصد در هند و ۶ درصد در داخل ایران به فروش می‌رسد.

وی افزود: با توجه به اینکه ۹۴ درصد محصول را صادرات می‌کنیم هزینه‌های حمل و نقل بسیار مهم است. هزینه‌های حمل به دلیل استفاده از سوخت‌های کم سولفور و همچنین به تولید رسیدن برخی شرکت‌ها نظیر کیمیا و بوشهر و رقابت بر سر کشتی از سال ۹۶ تا کنون روند افزایشی داشته است.

از مهمترین چالش‌های شرکت می‌توان به محدودیت‌های جدی در انتقال ارز و عملیات بانکی بین‌المللی به دلیل وجود مستقیم نام شرکت در فهرست تحریم‌ها، صعوبت در تامین قطعات یدکی و کانالیست و همچنین ریسک‌های ناشی از قیمت‌گذاری مواد اولیه اشاره کرد.

از مهمترین برنامه‌های شرکت برای سال ۱۴۰۰ ورود مجدد به بازارهای ترکیه و مصر، همچنین ادامه سرمایه‌گذاری در زمینه حمل و نقل است.

از نظر عملکرد مالی، فروش شرکت با افزایش ۸۴ درصدی به مبلغ ۱۴۳ هزار و ۲۳۵ میلیارد ریال و سود خالص با رشد ۹۷ درصدی به ۵۷ هزار و ۹۰۷ میلیارد ریال رسیده است. همچنین سود ناخالص و سود عملیاتی نیز به ترتیب ۹۲ و ۹۳ درصد رشد داشته‌اند.

بندهای حسابرسی:

مدیرعامل شرکت در پاسخ به بند حسابرسی مربوط به صرف ۶۵۰۰ میلیارد ریال در مبحث سرمایه‌گذاری‌ها گفت: این سرمایه‌گذاری در سیستم حمل و نقل بوده است و با توجه به اینکه مجبور بودیم واسطه‌ای عمل کنیم از افشای کامل آن معذور بودیم، اما شواهد و اسناد به طور کامل به حسابرس ارائه شده است.

همچنین در پاسخ به تعیین تکلیف ۸۹۱۴ میلیارد از حساب‌های دریافتنی شرکت نیز گفته شد که در فاصله سال‌های ۹۴ تا ۹۶ یعنی در حدفاصل بین دو دوره تحریمی؛ می‌توانستیم با بانک‌های خارجی مبادلات انجام دهیم اما با اعمال تحریم‌ها منابع در بانک‌های خارجی بلوکه شده‌اند و با رفع تحریم قابل بازگشت است. در راستای اخذ حساب‌های دریافتنی فعالیت‌هایی داشته‌ایم که می‌توان به تحصیل ۳ میلیون درهم از ۱۴ میلیون درهم مطالبات شرکت از بزرگترین بدهکارمان اشاره کرد.

در خصوص بند حسابرسی مربوط به تعیین تکلیف مالیات‌های ارزش افزوده و عوارض آلایندگی و … نیز گفته شد شرکت گاز اقدام به اخذ مالیات ارزش افزوده از شرکت مبین که تامین‌کننده انرژی و یوتیلیتی بسیاری از شرکت‌های منطقه تجاری بوده، کرده است و این شرکت نیز این هزینه را به شرکت‌های مشتری خود ارجاع داده اما طبق مصوبات دیوان عدالت اداری شرکت‌های موجود در منطقه ویژه اقتصادی معاف از این دست مالیات‌ها هستند لذا در حال پیگیری موضوع هستیم.

در خصوص عوارض آلایندگی نیزگفته شد: شرکت زاگرس از سوی سازمان محیط زیست به عنوان شرکت سبز و غیرآلاینده شناخته شده و عوارض فوق به دلیل تاخیر در نامه‌نگاری‌های سازمان محیط زیست و سازمان مالیاتی بوده و در حال پیگیری برای لغو این مالیات هستیم.

در خصوص سایر مالیات‌ها نیز با توجه به صادرات محور بودن شرکت، مشکل مالیاتی خاصی نداریم.

سوالات سهامداران:

در پاسخ به آخرین نرخ‌های شرکت گفته شد که آخرین نرخ‌های صادراتی محصول ما در چین ۳۳۴ دلار به صورت CFR بوده و آخرین نرخ‌های شرکت در چین ۲۹۰ دلار به صورت FOB می‌باشد.

هزینه‌های حمل نیز در سال ۹۹ حدود ۴۷ دلار به ازای هر تن بود و امسال ۴۵ دلار می‌باشد.

نرخ خوراک دریافتی از مبین نیز بر اساس فرمول ارائه شده از سوی شورای رقابت و اعلامی از سوی NPC است و در تابستان با ۱۰ درصد تخفیف نسبت به فرمول و در زمستان با ۱۰ درصد افزایش نسبت به آن فرمول ارائه می‌شود؛ فعلا تغییری در فرمول و نرخ‌ها ابلاغ نشده و همان نرخ‌های سال قبل بوده و در حدود ۸ سنت الی ۱۰ سنت در ماه‌های مختلف متغیر است.

همچنین سعی می‌کنیم اورهال و توقفات خطوط را با قطعی گاز زمستان همزمان کنیم تا به نوعی هم در هزینه‌های مصرفی صرفه‌جویی شود و هم با ایجاد کانتکت زمانی، توقفات تولید را به حداقل برسانیم.

شرکت در پاسخ به سوال مطرح شده در خصوص وجود برنامه برای اخذ وام و احداث واحد برای تکمیل زنجیره ارزش محصول و تولید پلی پروپیلن یا سایر محصولات با توجه به اینکه درصورت انجام این کار و تکمیل زنجیره محصول، شرکت شامل ۳۰ درصد تخفیف در نرخ خوراک می‌شود نیز گفت: تا کنون برنامه‌ای برای اینکار وجود ندارد.

مدیرعامل شرکت از دادن پاسخ به سوال در رابطه با تعداد کشتی‌ها و همچنین ذخیره‌های شرکت نیز امتناع کرده و گفت: این موارد از اطلاعات محرمانه شرکت هستند.

در پایان با تقسیم ۹۵٫۲ درصدی سود هر سهم،۳۲۰۰۰ ریال سود به ازای هر سهم تقسیم شد.