گزارش مجمع شرکت سیمان فارس

مجمع عمومی عادی سالانه سیمان فارس با نماد سفار با حضور ۹۲ درصد سهامداران برگزار و مقرر شد از ۶۵۷ میلیارد ریال سود انباشته حدود ۹۰ درصد به صورت نقدی تقسیم شود که به ازای هر سهم ۲ هزار و ۵۴۰ ریال می‌باشد.

شرکت سیمان فارس امسال۵۸۱ هزار تن کلینکر و ۶۲۷هزار تن سیمان تولید کرده که مطابق با ظرفیت اسمی است و دلیل کاهش مقداری تولید نسبت به سال قبل را اینطور عنوان کرد که سال قبل موجودی ابتدای دوره کلینکر وجود داشت که موجب شد تولید سال ۹۸ از ظرفیت‌ها بالاتر برود. این شرکت، برنامه‌هایی برای خرید کلینکر دارد ولی به دلیل هزینه‌های حمل و نقل فعلا اقدامی نکرده است.

در نرخ‌های فروش شرکت، سیمان کیسه‌ای ۳۶ درصد و سیمان فله ۲۷ درصد رشد داشته که شرکت دلیل بیشتر بودن این مقادیر از میزان میانگین صنعت که در حدود ۲۲ درصد می‌باشد را حذف کامل تخفیف‌ها از اردیبهشت ماه سال ۹۹ عنوان کرد. دلیل آن را هم استفاده از سامانه سیمانیاب اعلام کرده است.

همچنین سود خالص شرکت امسال ۹۵ درصد رشد داشته است.

از مهمترین برنامه‌های شرکت در راستای آزادسازی قیمت‌ها، عرضه سیمان در بورس کالا است که با تلاش مجموعه سیتا، شرکت سیمان فارس اولین شرکتی است که مجوز عرضه را گرفته و از یک ماه بعد سیمان در بورس کالا عرضه می‌کند.

همچنین شرکت قصد دارد سیمان آهکی PKZ را به سبد محصولات خود اضافه کند.

بند ۱۳ حسابرسی:

الزام به ۱۰ درصد شناوری سهم؛ هلدینگ سفارس قصد عرضه دارد اما شرایط فعلی بازار فعلا اجازه این کار را نمی‌دهد.

سوالات سهامداران:

سوال اصلی مجمع، درباره طرح جابجایی شرکت از شیراز به منطقه خرامه :

طرح جابجایی شرکت در سال ۹۲ آغاز شد و ۱۵ درصد پیشرفت داشت اما به دلیل نبود تامین منابع ارزی مورد نیاز متوقف شده، طبق برآوردها رقمی در حدود ۲ هزار میلیارد تومان (۱۰۰ الی ۱۲۰ میلیون دلار) منابع نیاز است که شرکت تنها راه تامین آن را فروش زمین‌های شرکت اعلام کرد.

در این راستا طبق قراردادی با شهرداری شیراز مقرر شده ۵۵ درصد از زمین‌های شرکت به شهرداری شیراز واگذار شود و در مقابل مجوز تغییر کاربری زمین‌ها به اداری، تجاری و مسکونی صادر شود که در صورت تحقق این موضوع، منابع مالی وارد شرکت می‌شود که هم می‌توان این پروژه را انجام داد و هم در حاشیه سود شرکت تاثیر بسزایی دارد.

سوال دیگری که در این مجمع مطرح شد این بود که دلیل تفاوت نرخ‌های اعلامی در کدال با سامانه سیمانیاب چیست؟ که پاسخ دادند: دلیل آن، نبود گزارش مالیات ارزش افزوده در سامانه کدال است.

در پایان مقرر شد از ۶۵۷ میلیارد ریال سود انباشته حدود ۹۰ درصد به صورت نقدی تقسیم شود که به ازای هر سهم ۲ هزار ۵۴۰ ریال می‌باشد.