گزارش مجمع سالانه همکاران سیستم

مجمع عادی سالانه همکاران سیستم با نماد سیستم  با حضور ۷۳ درصد سهامداران برگزار و به ازای هر سهم ۲۳۵ تومان سود تقسیم شد.

شرکت همکاران سیستم فعال در زمینه تولید انواع نرم افزار می‌باشد. راهکاران-  راهکاران ابری- فرسان- سپیدار- دشت – سپیدز  و دلینو نمونه ای از محصولات شرکت هستند. محصول فرسان شرکت بیشتر برای شرکت‌های پخش طراحی شده است. فروشگاه‌ها با خرید این نرم افزار می‌توانند محصولات خود را به شرکت‌های پخش سفارش بدهند. سهم درآمدهای شرکت در حوزه نرم افزار در سال ۱۳۹۹ به میزان ۴۵ درصد می‌باشد این در حالی است که در سال ۱۳۹۸ سهم این حوزه در  درآمدهای عملیاتی شرکت ، ۳۸ درصد بوده است.

پشتیبانی و استقرار به ترتیب ۳۵ و ۱۲ درصد درآمد شرکت را تشکیل می‌دهند. سهم راهکاران ابری از درآمد عملیاتی شرکت در سال ۱۳۹۸  یک درصد   بوده است که در سال ۱۳۹۹  به ۳ درصد افزایش پیدا کرده است.

محصولات  شرکت در صنایع مختلف کاربرد دارند که در زیر صنعت و سهم از بازار آن آورده شده است:

صنعت سیمان- ۶۱%

صنعت غذایی- ۵۸%

صنعت کاشی و سرامیک- ۶۹%

داروسازی- ۵۴%

پتروشیمی وفرآورده های نفتی – ۶۷%

و ۶۸% شرکت‌های حاضر در بازار سرمایه از محصولات همکاران سیستم استفاده می‌کنند.

شرکت در سال گذشته تعداد ۷۱۳ مشتری جدید درحوزه راهکاران ابری جذب کرده است.  همچنین توانسته است که تعداد ۷۷ فروش بزرگ را جذب کند .  کاربران  راهکاران و سپیدارتعداد ۲۰۰ هزار کاربر فعال می باشد.

درآمد عملیاتی شرکت در سال ۱۳۹۹ مبلغ ۳۴۶ میلیارد تومان می‌باشد که برآورد شرکت ۶۰۰ میلیارد تومان برای سال ۱۴۰۰

می‌باشد.

بدین ترتیب برای سود عملیاتی و سود خالص با رشد به ترتیب +۷۵ و  -۱۹ درصد  مبالغ ۴۳۷ و ۴۴۱ میلیارد تومان برآورد شده است . همچنین سود هر سهم با کاهش ۱۹ درصدی نسبت به سال ۱۳۹۹ مبلغ ۲۶۲ تومان به ازای هر سهم برآورد شده است.

علت کاهش سود برآوردی سال ۱۴۰۰ نسبت یه سال ۱۳۹۹ شناسایی درآمد حاصل  از عرضه سپیدار در بازار سرمایه بوده است که در سال ۱۳۹۹ رخ داده است.و این درآمد برای سال جدید تکرار ناپذیر است.

یکی از برنامه‌های شرکت احداث یک دیتا سنتر بزرگ با حدود ۱۰۰ رک می باشد که برآورد شرکت برای بهره برداری از این طرح طی ۲ سال آینده می باشد. در این خصوص هم زمینی خریداری شده است ولی به گفته مدیران شرکت، شاید این دیتاسنتر در زمین مذکور احداث نشود.

درخصوص شرکت ابرآمد هم توضیح داده شد که این شرکت قرار است زیرساخت‌های سخت افزاری را تامین کند. بدین منظور باید تجهیزاتی را خریداری کنند. بنابراین همکاران سیستم در خصوص شرکت مذکور با یک شرکت تامین کننده تجهیزات شریک شده است. این شرکت یکی از بزرگترین وارد کنندگان تجهیزات در کشور است و باعث می‌شود که بهای تمام شده شرکت ابرآمد کاهش پیدا کند.

شرکت افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی ( زمین)  و نیز سود انباشته دارد که ابتدا از محل تجدید ارزیابی افزایش سرمایه میدهند. در این خصوص مدارک لازم را به سازمان فرستاده اند و منتظر مجوز هستند.

در نهایت به ازای هر سهم ۲۳۵ تومان سود تقسیم شد.