گزارش مجمع شرکت پتروشیمی غدیر

مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت پتروشیمی غدیر با نماد بورسی شغدیر با حضور ۷۵٫۶ سهامداران برگزار و در پایان با تقسیم ۹۷ درصدی سود خالص سال ۹۹ به ازای هر سهم مبلغ ۱۰ هزار ريال سود تقسیم گردید.

پتروشیمی غدیر با ظرفیت تولید ۱۲۰هزار تن PVC سهم ۱۶ درصدی از ظرفیت اسمی ایران و ۹ درصدی ظرفیت اسمی خاورمیانه را در اختیار دارد.

در سال ۹۹ این شرکت با وجود توقف ۵۲ روزه خطوط تولید به دلیل اورهال ، ۱۰۰ درصد ظرفیت اسمی را به صورت عملی و با تولید ۱۲۰۰۱۲ تن ، ۲۲ درصد تولید داخلی را محقق کرده است.

شرکت امسال ۲۶ درصد فروش صادراتی داشته که این نسبت در مقایسه با سال‌های قبل کاهشی بوده و دلایل آن را کاهش قیمت و تقاضای جهانی در ۶ ماهه اول سال و محدودیت صادرات به دلیل کرونا اعلام کرد که با رفع این موارد و افزایش قیمت جهانی از آبان ماه فروش صادراتی افزایش یافته و در مجموع ۳۷ میلیون دلار صادرات انجام داده است.

سود خالص شرکت در مقایسه با سال قبل رشد ۴۷۸ درصدی داشته و به رقم قابل توجه ۱۳ هزار ۲۵۵ میلیون ریال رسیده است.

که هیات‌مدیره دلایل آن را افزایش در مقدار فروش، مدیریت هزینه‌ها (تامین بهینه مواد اولیه و قطعات)، افزایش قیمت بازار جهانی PVC و تغییرات نرخ ارز عنوان کرد.

شرکت برای سال آتی موارد ذیل را پیش‌بینی می‌کند:

فروش داخلی ۶۰ هزار تن با نرخ ۲۸ میلیون تومانی هر تن

فروش صادراتی ۶۰ هزار تن با نرخ ۱۱۰۰ دلار هر تن

در کل: تولید کل و فروش ۱۲۰ هزار تنی و ۳۳۳۰۰ میلیارد ریالی

پاسخ به سوالات سهامداران:

سوال در خصوص آخرین نرخ مواد اولیه مورد تامین و محل تامین آنها:

شرکت کلر خود را از طریق شرکت پتروشیمی اروند تامین می‌کند و نرخ آن طبق قرارداد بلندمدت با فرمولی موبوط به قیمت برق تعیین می‌گردد و حدودا ۴۵ دلار یا ۷۰۰-۸۰۰ هزار تومان می‌باشد. برای تامین اتیلن با شرکت مارون قرارداد بلندمدت داریم و مشکلی از این بابت نداریم. نرخ‌های فعلی اتیلن حدود ۸۰۰ دلار است.

در صورت عدم تامین کامل کلر، شرکت برای رسیدن به ظرفیت اسمی اقدام به تهیه محصول میانی EDC یا vcm می‌کند. آخرین نرخ داخلی خریداری شده ۷۰۰ دلار از اروند بوده است.

شرکت VCm را با نرخ ۱۱۰۰ دلار می‌خرد. آخرین نرخ PVC را با فروش در بورس کالا ۲۸۶۰۰ تومان برای هر کیلوگرم و صادراتی را ۱۵۳۰ دلار برای هر تن انجام داده است.

شرکت در نظر دارد به زودی واحد تولید کلر برای تامین نیاز خود و همچنین تامین نیاز پتروشیمی آبادان تاسیس کند.

آیا نرخ‌های شرکت دستوری است؟ تخفیف و یا هزینه حمل نیز لحاظ می‌شود؟

نرخ‌های شرکت همگی شناور و آزادند و هیچ تخفیفی داده نمی‌شود و هزینه حمل تماما با خریداران است. قیمت‌های اعلامی قیمت‌های درب کارخانه هستند.

معافیت مالیاتی سال‌های قبل تمدید خواهد یا خیر؟

شرکت از سال ۸۸ تا ۹۸ معافیت ۱۰ ساله داشته اما احتمال تمدید منوط به فراهم شدن برخی شرایط است که بسیار سخت و نامحتمل است.

برنامه‌ای برای افزایش سرمایه وجود دارد؟

چون شرکت طرح توسعه خاص و نیاز خاصی به منابع ندارد فعلا برنامه‌ای نیز برای این منظور وجود نخواهد داشت.

در پایان با تقسیم ۹۷ درصدی سود خالص سال ۹۹ به ازای هر سهم مبلغ ۱۰ هزار ريال سود تقسیم گردید.