گزارش مجمع شرکت پتروشیمی آبادان

مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت پتروشیمی آبادان با نماد شپترو با ۵۹ درصد از سهامداران برگزار شد و مجمع تصمیم گرفت تا برای سال مالی منتهی به ۳۰ اسفند ۹۹ مبلغ سود و پاداش هیات‌مدیره بین سهامداران تقسیم نشود.

شرکت پتروشیمی آبادان با قدمتی ۵۲ ساله در سال ۱۳۴۵ تاسیس و در سال ۱۳۴۸ به بهره‌برداری رسید. شرکت در سال ۱۳۷۴ مورد پذیرش بورس قرار گرفته است. پتروشیمی آبادان در حال حاضر سرمایه‌ای به میزان ۵ میلیارد و ۵۲۰ میلیون تومان دارد. شرکت در سال ۱۳۹۹ جز چهار شرکت تولیدکننده PVC در کشور بوده است که با تولید گریدهای خاص که تقریبا در انحصار پتروشیمی آبادان است، از شرکت‌های مهم پتروشیمی کشور محسوب می‌شود. اولین تولیدکننده الفین ایران است. این شرکت ۵ دهه  است که فعالیت می‌کند.

برنامه‌ها و افق چشم‌انداز شرکت

در جریان بررسی صورت‌های مالی شرکت پتروشیمی آبادان اعلام شد که شرکت بعد از آتش‌سوزی سال ۹۷ پس از بازسازی و بهسازی‌های انجام شده برنامه‌هایی را برای ارتقا تولید و جلوگیری از تکرار حوادث مشابه دنبال خواهد کرد. مجمع همچنین اعلام کرد که پس از سوددهی‌های بدست آمده به زودی شرکت به ظرفیت اسمی تولید خواهد رسید و زیان انباشته صفر خواهد شد.

همچنین اعلام شد که شرکت بعد از ۵ سال زیان‌دهی از زیان خارج و سود ده شده است و از ماده ۱۴۹ قانون تجارت نیز خارج شد؛ شرکت قرار است در سال جاری ۳۰۰ میلیارد تومان افزایش سرمایه بدهد.

این برنامه‌ها در بخش HSE به صورت اختصاصی ضخامت‌سنجی بیش از ۶۰ هزار نقطه در سراسر مجتمع، رفع نقاط ضعف آسیب‌پذیر، بازنگری و اتفاء سیستم حریق مجتمع و احیای سیستم کاتدی احیا که به مسیرهای زیرزمینی شرکت کمک می‌کند.

حذف انتشار VOC از محوطه پساب و کوره زباله‌سوز و پروژه‌های زیست، طرح افزایش تولید محصولات پلیمری و صنایع پایین‌دستی در زنجیره کامل تولید، اتمام واحد ۶۰۰ و راه‌اندازی آن در سال ۹۹، تقویت پروژه فشار گاز خوراک از پالایشگاه (پروژه گازکوب) که در تیرماه این پروژه راه‌اندازی خواهد شد و این پروژه موجب می‌شود که خوراک پتروشیمی بعد از سال‌ها به ثبات برسد.

اصلاح فنی و تعمیرات اساسی واحد کلرآلکالی برای ثبات تولید (واحد۳۰۰) که این طرح قرار است ۵۰ تا ۸۰ تن به خوراک پتروشیمی اضافه کند، ساخت کامل بویلر شماره ۲ به منظور تامین بخار کافی که بعد از سه سال راه‌اندازی شد. تعمیرات اساسی کمپرسورهای تامین هوای ابزار دقیق و گاز نیتروژن، تعمیر کولینک تاور قدیمی شرکت در تیرماه کامل به بهره‌برداری می‌رسد.

ساخت مخازن میانی و سوله ۴ هزار تن که به تولید EBC کمک کرده و در ثبات تولید بسیار موثر است، لایروبی رودخانه اروندرود که تامین آب را اطمینان بخش می‌کند و کاهش هزینه‌های بسته‌بندی با تغییر بسته‌بندی از کاغذی به پلی‌اتیلن.

عملکرد ۹۹

محسن علوی مدیرعامل شرکت پتروشیمی آبادان در جریان برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت با ارایه گزارشی از عملکرد شرکت اعلام کرد که پتروشیمی آبادان در سال ۹۹ تمرکز خود را بر تولید گریدهای خاص گذاشت و تلاش کرد که با حداکثر قیمت PVC بفروش برساند. تلاش شد که از توانمندی داخلی کشور در حوزه کاتالیست‌ها و مواد شیمیایی استفاده شود به این دلیل که خط تولید آبادان  بر مبنای ساختار آمریکایی است و امروز میلیاردها تومان قیمت دارد، بنابراین این سیستم در سال گذشته با صنایع داخلی بومی‌سازی شد.

براساس گزارش مدیرعامل، شرکت در سال مالی ۹۹ اقدام به استقرار سیستم داشبورد مدیریت کرده و بر این اساس بدهی شرکت از طریق این سیستم قرار است، تهاتر شود و مقرر شده که مابقی بدهی به صورت اقساطی پرداخت شود و این مصوبه بسیار مهم در تاریخ پتروشیمی آبادان بود.

شرکت اعلام کرده که در سال مالی منتهی به اسفند ۹۹ حدود ۱۷ میلیارد سود خالص بدست آورده است، به طوری که بندهای اظهارنظر مشروط به ۳ بند رسید.

بنا بر اعلام مدیرعامل، شرکت با بازسازی واحد ۶۰۰ و تعمیرات بویلر شماره ۲ این مجموعه در تیرماه وارد مدار تولید خواهد شد.

میرعامل شرکت همچنین با تاکید بر اینکه از دیگر برنامه‌های شرکت بازیافت گازهای فلر واحد ۵۰۰ خواهد بود، تصریح کرد: بخشی از عملیات انجام شده و بخش دیگر نیاز به خرید کمپرسور دارد که بجای گازها را فلر کنیم این گازها را به رینگ تولید مجتمع انتقال داده شود که این امر به افزایش سودآوری شرکت کمک خواهد کرد.

شرکت اعلام کرد که در سال جاری تزریق واحد کلر مایع که با ۵۰ درصد کار می‌کرد، با راه‌اندازی سیستم تزریق مایع ظرفیت کلرآلکالی به ۱۰۰ درصد خواهد رسید و قیمت تمام شده محصول EDC را کاهش می‌دهد. بسته‌بندی اتوماتیک واحد A700 و پروژه کاهش رطوبت محصول  PVC در واحد A700 نیز از دیگر برنامه‌های سال جاری شرکت اعلام شد.

مدیرعامل شرکت اعلام کرد که نصب فلومیتردیجیتالی در مسیر گاز خوراک ارسالی از پالایشگاه که هزینه تمام شده محصول را کاهش می‌دهد و انجام پروژه‌های بهبود و پایداری تولید (افزایش سرمایه) از دیگر برنامه‌های شرکت خواهد بود.

به گفته وی، پتروشیمی آبادان برنامه دارد که در سال ۱۴۰۰ به میزان ۵۰ هزارتن PVC تولید کند. همچنین تولید۱۳۶۰۰ کاستیک از دیگر برنامه‌های سال جاری شرکت است.

بنا به گفته مدیرعامل شرکت، تمرکز پتروشیمی آبادان امسال بر صادرات حداکثری محصولات و خرید مواد اولیه ارزان قیمت است.

تمرکز بر مواد شیمیایی، بومی‌سازی و تامین از مواد داخل کشور، جذب مشتریان جدید و تمرکز بر توسعه بازار در بخش PVC از دیگر برنامه‌های بلندمدت پتروشیمی آبادان اعلام شد. بنا به گفته مدیرعامل شرکت، امسال برنامه‌ریزی شده که حدود ۱۰۰۰ میلیارد تومان در داخلی فروش درآمد کسب شود که رشید ۹۲ درصدی است. همچنین ۴۲۰ میلیارد تومان نیز درآمد در بخش صادرات پیش‌بینی شده که معادل ۱۶میلیون و ۸۰۰ هزار دلار است.

مدیرعامل شرکت در ادامه گزارش خود با اشاره به ۱۳ پروژه کوتاه‌ مدت و بلندمدت پتروشیمی آبادان، تصریح کرد که تعهدات ارزی شرکت به ۹۱۹ هزار دلار رسیده و قرار است امسال مابقی رفع تعهد شود.

شرکت اعلام کرد که رای در دادگاه مغایرت با صندوق بازنشستگی نفت به نفع شرکت صادر و مقرر شده است که ۵۰ درصد از منابع بازنشستگی را صندوق بازنشستگی نفت پرداخت کند.

شرکت در سال جاری پرونده بیمه آتش‌سوزی رخ داده از بیمه پارسیان دریافت خواهد کرد که این رقم ۱۰۰ میلیارد تومان خواهد بود .

مدیرعامل شرکت اعلام کرد که پیش‌بینی شده که در سال ۱۴۰۰ به سود ۳۳۲ میلیارد تومانی دست یابیم. بر همین اساس پیش‌بینی ۶۰۲ ریال به ازای هر سهم سود خواهیم  داشت.

گزارش حسابرس و بازرس قانونی

هیات‌مدیره شرکت در پاسخ به ایراد حسابرس درباره درباره تعیین تکلیف بیمه خسارت آتش‌سوزی، عنوان کرد که این پرونده در حال بررسی است و این بخش بعد از تعیین تکلیف از دفاتر خارج خارج خواهد شد. این رقم در قراردادها و مستندات شرکت وجود دارد و بطور حتم در تکلیف امسال قرار خواهد گرفت. با توجه به اینکه داور پرونده مورد تایید قرار گرفته، امیدواریم این خسارت را امسال بگیریم و برای بهسازی و نوسازی واحدها هزینه کنیم. با گرفتن این میزان خسارت که ۲ سال بوده که پرونده در جریان است و به دلیل استنکاف بیمه‌گر این پرونده طول کشیده، امسال این بند حذف خواهد شد.

هیات‌مدیره در پاسخ به ایراد دیگر حسابرس درباره تعیین تکلیف پرونده مورد اختلاف شرکت پتروشیمی آبادان با شرکت ملی صنایع پتروشیمی عنوان کرد که براساس توافقی که ۱۴ سال پیش بین وزارت نفت و شرکت ملی صنایع پتروشیمی انجام شد، مقرر گردید که ۵۰ درصد هزینه‌های بازنشستگی بر عهده صنایع ملی پتروشیمی باشد که تا کنون شرکت ملی پتروشیمی زیر بار نرفته است. میزان طلب شرکت از شرکت ملی صنایع پتروشیمی به میزان ۲۳۶ میلیارد تومان است. در این خصوص ما دعوای حقوقی ارایه کرده‌ایم و دادخواست شرکت منجر به صدور رای شده است. اگر این موضوع حل شود بخش زیادی از بدهی شرکت به صندوق بازنشستگی نفت تهاتر خواهد شد.

همچنین اعلام شد که شرکت از این پس سود سهام را از طریق سجام پرداخت خواهد شد.

سوال سهامداران

هیات‌مدیره در پاسخ به سوال سهامدارن درباره میزان افزایش خوراک با انجام طرح‌های پیش‌بینی شده در سال جاری اعلام کرد که با راه‌اندازی طرح‌های در دست اجرا به میزان ۲۵۰ تن خوراک که به میزان ۳۲ درصد است، تولید اتیلن افزایش خواهد یافت.

هیات‌مدیره در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه آیا با راه‌اندازی طرح‌های جدید باز هم شرکت EDC خریداری خواهد کرد، عنوان کرد: دیاگرام مجتمع طوری است که برای ظرفیت VCN حدود ۳۶۰ تن EDC نیاز دارد که بخشی در خود شرکت تامین شده و ۱۰۰ تا ۱۵۰ تن روزانه نیاز به واردات EDC از بیرون مجتمع دارد. البته این موضوع منوط به این است که طرح‌های توسعه‌ای ادامه داشته باشد.

سوال دیگر در خصوص خرید سهمیه‌ای از پتروشیمی اروند بود که اعلام شد، چنین سهمیه‌ای وجود ندارد و اولویت پتروشیمی اروند فروش به هم‌گروه‌های خود است.

به گفته مدیرعامل شرکت موضوع بحران EDC در کشور وجود دارد و شرکت‌ها نیازمند واردات هستند.

شرکت در پاسخ به این سوال که علت کاهش مقداری فروش در ۲ ماه گذشته، چه بوده است، تصریح کرد: دلیل اصلی مشکل در تامین EDC بود که تاثیر بر واحد ۶۰۰ گذاشت و البته خوراک وارد شده و از تیرماه تولید افزایش می‌یابد. البته دلیل دیگر نیز خاموش شدن برخی از واحدها به دلیل قطع برق بود.

به گفته مدیرعامل تولید تمام رقبای شرکت محصول S65 تولید می‌کنند و تنها پتروشیمی آبادان توانایی تولید محصولS70   و S75 را دارد.