گزارش مجمع شرکت پتروشیمی تندگویان

مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت پتروشیمی تندگویان با نماد بورسی شگویا، با حضور حداکثری سهامداران برگزار و در پایان با تقسیم ۹۲ درصدی سود شرکت مبلغ ۷۸۰ ریال به ازای هر سهم تقسیم گردید.

در سال مورد گزارش، شرکت مجموعاً یک میلیون و ۱۵۴ هزار تن انواع محصولات تولید کرده که از ابتدای تاسیس شرکت یک رکورد محسوب می‌شود و برای سه سال پیاپی رکوردشکنی در این زمینه رخ می‌دهد.

هیات‌مدیره مهمترین چالش‌های بخش تولید شرکت را تحت سه عنوان خلاصه کرد:
– مشکلات تأمین خوراک پس از حادثه آتش‌سوزی پتروشیمی بوعلی و هزینه‌های سنگین حمل و نقل و ذخیره‌سازی
– تحریم‌های ظالمانه و مشکل تامین قطعات یدکی کاتالیست‌ها و غیره
– مشکلات ناشی از شیوع ویروس کرونا و اجرای طرح‌های دورکاری

شرکت در سال مورد گزارش مجموعا ۶۱۲۹۸۸ تن فروش داشته است که از این مقدار حدود ۶ درصد مربوط به صادرات می‌باشد.

شرکت مهم‌ترین چالش‌های بخش فروش را محدودیت در صادرات به دلیل لزوم تامین نیاز داخل و همچنین مشکلات اجتماعی منطقه‌ای نظیر اعتصاب صنفی رانندگان اعلام کرد.

شرکت بومی‌سازی کاتالیست پالادیوم با مشارکت شرکت‌های دانش‌بنیان داخل کشور که فناوری آن قبلاً در اختیار دو کشور بوده همچنین معرفی ده‌گرید محصول جدید جهت تولید چادر مشکی ماسک و البسه بیمارستانی را از اقدامات انجام شده در حوزه خودکفایی اعلام کرد.

شرکت در دوره مورد گزارش ۹۹۹۲۵ میلیارد ریال فروش داشته و سود عملیاتی و خالص شرکت با ۷۶ و ۷۵ درصد رشد به ترتیب به ۲۴۱۵۵ و ۲۰۹۷۳ میلیارد ریال رسیده است.

-راه‌اندازی خطوط ۷ و ۸ واحد POY و همچنین واحد STAPLE

-راه‌اندازی انبار اتوماتیک

-پروژه احداث واحد جدید ssp-c در راستای افزایش انعطاف‌پذیری سبد محصولات و تولید گرید بطری با ظرفیت ۴۵۰ تن در روز

را از مهم‌ترین سیاست‌ها و برنامه‌های آتی خود اعلام کرد.

سوالات:

نحوه قیمت گذاری محصولات شرکت به چه شکل است؟

قیمت‌گذاری POY براساس دستورالعمل هیات‌مدیره است و قیمت‌گذاری پت تابعی از عرضه و تقاضا و بر اساس اعلام صنایع پایین‌دستی است. پیش‌بینی می‌شود حاشیه سود فعلی پت پایدار باشد.

بهره‌برداری از واحد دو میلیون تنی پارازایلن چین چه تاثیری بر نرخ‌ها و شرکت دارد؟

اولا باید توجه داشت بهره‌برداری از چنین طرحی ۳ الی ۴ سال طول می‌کشد ثانیاً باید توجه داشت که به دلیل شرایط نابسامان اقتصادی جهانی تعداد زیادی از واحدها تعطیل شدند همچنین نیاز جهانی و به خصوص داخلی کشور به پت و پارازایلن آنقدر زیاد است که حتی شگویای دیگر در ایران نیاز است.

برنامه شرکت برای افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها چیست طبق بررسی‌های صورت گرفته به دلیل تحمیل هزینه‌های مالیات این نوع افزایش سرمایه به نفع شرکت و سهامداران نیست.

دلیل اینکه تولید شرکت همچنان ۲۵ درصد زیر ظرفیت اسمی است چیست؟

پس از تاسیس شرکت به دلیل مشکلات تحریمی شرکت‌های تاسیس‌کننده از ایران رفتند و فاز آخر بهره‌برداری که مربوط به تست عیب‌یابی و بهبود پرفورمنس خطوط است انجام نشد با این حال با تکیه بر دانش داخلی طی چند سال ظرفیت را از ۶۰ درصد تا ۷۵ درصد رسانده‌ایم و امسال تا ۸۵ درصد هدف‌گذاری کرده‌ایم پیش‌بینی می‌شود با رفع مشکلات در سال ۱۴۰۱ شرکت با ۱۰۰ درصد ظرفیت اسمی فعالیت کند.

تبعات و هزینه‌های تحمیل شده از آتش‌سوزی بوعلی به شرکت چه مقدار است؟

شرکت برای جبران نبود بوعلی اقدام به اجاره دو کشتی کرده است همچنین با توجه به اینکه قرار بود خط لوله مستقیم از بوعلی داشته باشیم در بندر مخزنی نداریم و مخزن اجاره کرده‌ایم در کل حدود ۲۴۰ میلیارد تومان هزینه به شرکت تحمیل شده است که پیش بینی می شود با بهره برداری از بوعلی این رقم به شدت کاهش یابد.

دلیل تقاضای مواد بطری‌سازی شرکت از جانب صنایع پایین‌دستی چیست؟

با توجه به افزایش نرخ ارز و عدم صرفه اقتصادی واردات محصولات مشابه توسط این شرکت‌ها و قیمت‌های نیمه دستوری محصولات ما و همچنین کیفیت بالای محصولات شگویا تقاضا برای این محصولات افزایش یافته است همچنین متاسفانه دیده شده که عده‌ای به دلیل تفاوت نرخ‌های داخلی و خارجی محصولات ما را می‌گیرند و صادر می‌کنند که با این موضوع به شدت برخورد شده است.

موضوع معافیت‌های مالیاتی شرکت به کجا رسیده است؟

معافیت‌های مالیاتی شرکت توسط هیئت وزیران لغو شده بود اما با توجه به اینکه به صورت دستوری شرکت را از صادرات منع می‌کنند با پیگیری‌های صورت گرفته از طریق دیوان عدالت اداری معافیت‌های مالیاتی مجدداً اخذ شد اما به دلیل بزرگ بودن رقم که ممکن بود قیمت سهم را تحت تاثیر قرار دهد و طرف مقابل سازمان‌ مالیاتی بود و ممکن بود با توجه به قدرت زیاد این سازمان این رای قطعی نباشد این موضوع افشا نشد ولی بعید است رای دیوان لغو شود.

نرخ خوراک پارازایلن شرکت چند است؟

این نرخ طبق قرارداد بلند مدت با پتروشیمی نوری ۹۵درصد فوب منطقه تعیین شده است.

بندهای حسابرسی:

بند مربوط به عدم ایفای تعهدات ارزی:

با توجه به اینکه شرکت ۹۵ درصد فروش خود را به داخل انجام می‌دهد در تامین منابع ارزی خود با مشکل مواجه است با این وجود در خدمات ارزی ۸ ماهه ابتدایی تسویه شده و فقط ۴ ماه آخر باقی مانده است که در دست اقدام می‌باشد.

بند مربوط به تعیین تکلیف واحد پنبه مصنوعی:

واحد پنبه مصنوعی با ظرفیت ۶۶ هزار تن در سال ۹۹ به صورت آزمایشی راه‌اندازی شد اما به دلیل مشکلات کرونا و تحریم لایسنسر در میانه را نتوانست حضور یابد هم اکنون اقدامات و تشریفات قانونی جهت انجام مناقصه در جریان است و شرکت تلاش می‌کند این واحد که ارزش افزوده بالایی برای شرکت دارد به چرخه تولید بازگردد.

بند مربوط به وصول مطالبات و خروج این مطالبات از حالت سکون:

مطالبه ۷۷ میلیاردی از شرکت بازرگانی پتروشیمی با انتخاب وکیل و پرداخت هزینه‌های داوری در اتاق بازرگانی از هفته بعد شروع به دادرسی می‌گردد.

مطالبه ۱۱ میلیاردی از شرکت دی‌نوکس در مراحل نهایی است و تا پایان شهریورماه تسویه می‌گردد همچنین مطالبات مربوط به شرکت حنظل به امور حقوقی هلدینگ خلیج فارس ارجاع داده شده و در دادگاه‌های بین‌المللی در حال پیگیری است.

در پایان با تقسیم ۹۲ درصدی سود شرکت، مبلغ ۷۸۰ ریال به ازای هر سهم تقسیم شد.