گزارش مجمع عادی سالیانه شركت سرمايه‌گذاري صنايع شيميايي ايران

 

نماد شیران قیمت سهم ۲۹٫۵۴۰
سرمایه
(میلیارد تومان)
۹۶۴ سود انباشته (میلیارد تومان) ۳٫۱۳۲
EPS98 ۱٫۲۵۳ EPS 99 ۳٫۴۹۸
DPS 98 ۹۳۰ DPS 99 ۲٫۰۰۰
درصد تقسیم سود ۹۸ ۷۴% درصد تقسیم سود۹۹ ۵۷%

معرفی

شركت سرمايه‌گذاري صنايع شيميايي ايران (سهامي عام) در سال ۱۳۶۳ تأسيس گردید. عمليات اجرايي طرح ايجاد مجتمع آلكيل بنزن خطي (LAB)  در اواخر سال ۱۳۶۹ در منطقه صنعتي شمال غرب اصفهان آغاز شد. انش فني اين طرح براي توليد سالانه ۵۰٫۰۰۰ تن آلكيل بنزن خطي و ۴۶٫۰۰۰ تن نرمال پارافين خريداري گردید و سرانجام اين مجتمع توليدي در ۱۱ خرداد ماه سال ۱۳۷۳ به بهره‌برداري رسيد. با افزايش مصرف داخلي و همچنين بهبود بازار مصرف در منطقه، اجراي طرح توسعه شرکت براي توليد سالانه ۷۵۰۰۰ تن آلكيل بنزن خطي و ۱۴۰۰۰۰ تن نرمال پارافين قوت گرفت. با بهره‌گيري از دانش موجود و به‌کارگیری مهارت‌های علمی و تجربی نیروهای متخصص، این شرکت موفق شد در سال ۱۳۸۲ طرح توسعه خود را با موفقيت به انجام رساند. شركت سرمايه‌گذاري صنايع شيميايي ايران به منظور کاهش توليد محصول جانبي آلکیلات سنگین (HAB)  و همچنین ارتقای كيفيت و افزایش میزان تولید آلكيل بنزن خطي (LAB)، با همکاری شرکت Sinopec طرح هیدروژن‌دهی انتخابی دی‌الفین‌ها ( DSH)  را در سال ۱۳۸۷ با موفقيت به بهره‌برداري رساند

ترکیب سهامداران

سهامدارن تعداد سهام درصد سهام
بانک صنعت و معدن ۵B ۴۹٫۹۸
گروه سرمایه گذاری آتیه دماوند ۳B ۲۹٫۰۹
BFMصندوق سرمايه گذاري.ا.ب.نمادصنعت ومعدن ۴۹۱M ۵٫۰۹
رفاه اندیش سرمایه انسانی صنعت ومعدن ۱۰۷M ۱٫۱۰

روند افزایش سرمایه

روند تغییرات سرمایه شرکت صنایع شیمایی ایران به شرح جدول زیر است:

 

روند تولید

محصول اصلی شرکت LAB می باشد که ماده اولیه اصلی و عامل پاک کنندگیدر مواد شوینده خانگی است. در حال حاضر بیش از ۷۰% نیاز بازار به محصول فوق، توسط شرکت صنایع شیمیایی ایران تامین می شود.

مقدار تولید و فروش شرکت در سال مالی منتهی به آذر ۹۹

مقدار تولید  محصولات شرکت در سال مالی منتهی به آذر ۹۹ به دلیل انجام تعمیرات اساسی به شرح زیر نسبت به سال مالی قبل کاهشی بوده است:

LAB  : کاهش ۱۰درصدی

NP : کاهش ۱۵ درصدی

HAB : کاهش ۱۲ درصدی

نمودار زیر مقدار فروش داخلی و صادراتی شرکت را در سال مالی۹۹ نشان می دهد:

نمودار زیر هم مبلغ فروش صادراتی و داخلی شرکت را در سال مالی ۹۹ نشان میدهد :

 صورت سود و زیان

جدول زیر مقایسه عملکرد سال مالی ۹۸ و ۹۹ می باشد و میتوان گفت که با توجه به جدول زیر شرکت در ۱۲ ماهه منتهی به آذر ۹۹ نسبت به سال مالی قبل عملکرد بهتری داشته است.

 

 

بودجه سال ۱۴۰۰

 

بندهای حسابرسی

 

 • بند ۷ در خصوص طلب از سازمان امور مالیاتی: در این خصوص مدیران شرکت اعلام نمودند که از طرح دعوی بابت ۹ دوره ، برای ۴ دوره آن رای بازگشت مطالبات را دریافت کردند و در حال پیگیری برای باقی مانده دوره ها می باشند. بدین ترتیب شرکت در پایان سال گذشته مبلغ ۱۵۸ میلیارد تومان را از سازمان امور مالیاتی دریافت نموده است.
 • بند۱۴ در خصوص تضامین کارگزاری ها: شرکت اعلام نمود که نامه ای در خصوص افزایش تضامین لازم به کارگزاری های مربوطه فرستاده است و برای کاهش ریسک شرکت تعداد کارگزاری ها ( صرافی) را نیز افزایش داده اند.
 • بند ۱۵ در خصوص تخفیف نرخ LAB به شرکت خدمات بندری ایران: در این خصوص مدیران شرکت توضیح دادند که شرکت صنایع شیمایی ایران مالک ۱۰۰ درصد سهام شرکت خدمات بندری است و موضوع تخفیف نرخ خوراک LAB  فقط برای دو دوره بوده است. شرکت خدمات بندری با دریافت LAB محصول LABSA را تولید نموده و از محل تولید و فروش این محصول سود خوبی شناسایی نموده است.

نکات مهم مجمع

 • در خصوص افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی گزارش کارشناسی انجام شده است و شرکت در حال طی مراحل قانونی می باشد.
 • شرکت در سال گذشته ۱۰% شرکت نیروکلر را خریداری نموده است و در حال تولید محصول مشترک با این شرکت است. شرکت نیرو کلر نیز طرح توسعه ای دارد که بر روی سودآوری شرکت تاثیر فراوانی دارد.
 • برای شرکت خدمات بندری ایران مبلغ ۳۵۰ میلیارد تومان با توجه به بهره برداری از طرح های جدید در نظر گرفته شده است.
 • در خصوص نفت سفید و بنزن شرکت اعلام نمود که دو ماده اولیه مذکور را با قیمت مناسب و به اندازه کافی تهیه کرده است.
 • طرح توسعه شرکت در حال حاضر ۶% پیشرفت دارد و در سال ۱۴۰۱ به بهره برداری می رسد.
 • شرکت در ۱۰۵روز گذشته از سال مالی جدید، ۱۵ هزار میلیارد تومان فروش داشته و ۱۱ هزار میلیارد سود محقق نموده است.
 • در خصوص پرونده شکایت از شرکت Hazel ، شرکت صنایع شیمایی ایران اعلام کرد که در حال دریافت رای نهایی هستند. مبلغ مطالبات از این شرکت ۱۴۲ میلیون درهم با جریمه تاخیر ۵ درصدی می باشد.
 • بازسازی و احیای اسکله بوشهر در سال ۱۳۹۹ به پایان رسیده و این اسکله آماده بهره برداری است.