گزارش مجمع عادی سالیانه شرکت صنعتی بهشهر

نماد غبشهر قیمت سهم ۲۵۹۰۰
EPS98 ۶۹۹ EPS 99 ۵۶۲
DPS 98 ۳۰۰ DPS 99 ۲۰۰
درصد تقسیم سود ۹۸ ۴۲٫۹۱٪ درصد تقسیم سود۹۹ ۳۵٫۵۸%

 

معرفی

شرکت صنعتی بهشهر (سهامی عام) بزرگ‌ترین و قدیمی‌ترین شرکت ایرانی تولید روغن‌های گیاهی خوراکی شامل روغن‌های مایع، روغن‌های مخصوص سرخ‌کردنی، نیمه جامد و روغن‌های مخصوص شیرینی‌پزی (شورتنینگ) است که از سال ۱۳۳۰ فعالیت خود را آغاز کرده است.

با توجه به افزایش تقاضا در بازارهای داخلی و خارجی، این شرکت از سال ۱۳۴۸ تاکنون طی چند مرحله اقدام به توسعه و بازسازی تاسیسات زیربنایی و تولیدی خود نموده است. در نتیجه این اقدام‌ها، ظرفیت تولید روزانه شرکت هر ساله افزایش داشته است؛ در سال ۱۳۸۲، شرکت صنعتی بهشهر به گروه صافولا پیوست و با آغاز طرح سوم توسعه و نوسازی از سال ۱۳۸۳، تولید روزانه شرکت صنعتی بهشهر به بیش از ۱۰۰۰ تن افزایش یافت، به طوری که در حال حاضر بیش از ۳۰ درصد از سهم بازار ایران برای مصارف خانگی و صنف و صنعت را به خود اختصاص می‌دهد.

این شرکت محصولات خود را به کشورهای روسیه، اوکراین، قزاقستان، آذربایجان، گرجستان، ترکمنستان، افغانستان، عراق و کشورهای منطقه خلیج فارس نیز صادر می‌کند.

شرکت صنعتی بهشهر در گذشته محصولات خود را با نام‌های تجاری گلنار، شاهپسند و بهار تولید می‌کرد و در حال حاضر، نام‌های تجاری لادن، بهار، بهارالماس و نسترن توسط این مجموعه تولید می‌شوند.

 

موضوع فعالیت شرکت:

موضوع فعالیت شرکت موضوع اصلی شرکت بر اساس ماده ۲ اساسنامه عبارت است از تاسیس و بهره‌برداري از کارخانجات پنبه پاك کنی، روغن‌کشی، تصفیه روغن و سایر کارخانجات و تولید انواع محصولات از قبیل روغن، پنبه، لینتر، کنجاله. موضوع فرعی: تولید و خرید و فروش محصولات غذایی از قبیل انواع سس – قند – شکر – غلات – برنج – چاي – ماکارونی – انواع رشته‌هاي خوراکی – آجیل – میوه خشک – آب میوه – انواع رب – انواع کمپوت و کنسرو- آب معدنی و بسته بندي و توزیع آنها در بازارهاي داخلی و خارجی و خرید و واردات ماشین آلات، قطعات و لوازم، مواد اولیه و سایر مواد کمکی و به طور کلی هر نوع مایحتاج مورد نیاز براي امور تولیدي و یا براي فروش آنها، صادرات محصولات شرکت و همچنین انجام هر نوع معاملات بازرگانی و صنعتی به طور اعم، انجام ̜سرمایه‌گذاري و خرید سهام شرکت‌هاي تولیدي و تجارتی ارائه خدمات آزمایشگاهی درحوزه روغن‌ها وچربی‌هاي خوراکی مارگارین وکره به کلیه اشخاص حقیقی وحقوقی و تاسیس و بهره‌برداري از نیروگاه برق به منظور فروش کل یا بخشی از برق تولیدي به وزارت نیرو و بازار برق از طریق شبکه برق سراسري. فعالیت شرکت در دوره مالی مورد گزارش کماکان تصفیه روغن خام و تولید انواع روغن‌هاي خوراکی و فروش آنها در بسته‌بندي متفاوت بوده است. به موجب پروانه بهره‌برداري شماره۳۱۹۴۱۰ مورخ ۰۴/۰۷/۱۳۵۱ که توسط وزارت صنایع صادر شده، بهره‌برداري از کارخانه با ظرفیت ۲۵۰ تن در تاریخ مذکور آغاز شده است. ظرفیت فعلی شرکت، طبق پروانه بهره‌برداري شماره ۶۹۰۴۰/۰۱الف مورخ ۲۷/۱۰/۱۳۹۳ به میزان ۵۰۰۰۰۰ تن انواع روغن نباتی جامد و مایع در سال می‌باشد.

سرمایه و روند تغییرات آن

سرمايه شركت در بدو تاسيس مبلغ ۵/۶ ميليون ريال )شامل تعداد ۲۶۰ سهم، به ارزش اسمي هر سهم ۲۵۰۰۰ريال بوده (كه طي چند مرحله به مبلغ۳۰۰۰ ميليارد ريال ) شامل تعداد ۳ ميليارد سهم، به ارزش اسمي هر سهم ۱۰۰۰ ريال (در تيرماه سال ۱۳۹۵ افزايش يافته است. آخرين افزايش سرمايه شركت در يک دهه قبل به شرح زير مي‌باشد:

تاریخ ثبت افزایش سرمایه سرمایه قبلی مبلغ افزایش سرمایه سرمایه جدید درصد افزایش محل افزایش سرمایه
۱۱/۰۵/۱۳۹۵ ۱٫۰۲۳٫۰۰۰ ۱٫۹۷۷٫۰۰۰ ۳٫۰۰۰٫۰۰۰ ۱۹۳% از محل سود انباشته مبلغ ۱۹۷۰۶۵۸ میلیون ریال ، از محل اندوخته مبلغ ۶۳۴۲ میلیون ریال
۱۱/۱۰/۱۳۹۲ ۳۳۰٫۰۰۰ ۶۹۳٫۰۰۰ ۱٫۰۲۳٫۰۰۰ ۲۱۰% از محل سود انباشته مبلغ ۶۹۳۰۰۰ میلیون ریال
۳۰/۰۱/۱۳۸۸ ۱۹۱٫۸۶۰ ۱۳۸٫۱۴۰ ۳۳۰٫۰۰۰ ۷۲% از محل سود انباشته و سایر اندوخته ها

تابلوی سهامداران:

سهامداران/دارندگان (در پایان روز)

سهامدار/دارنده سهم درصد
شركت صافولابهشهر-سهامي خاص- ۲٫۴ B ۷۹٫۸۹۰
شركت سرمايه گذاري پارس توشه-سهامي عام- ۵۳ M ۱٫۷۸۰
سایر ۵۵۰M ۱۸٫۳۳

 

صورت سود و زیان:

به گفته مدیرعامل؛ علی‌رغم افزايش در نرخ فروش محصولات، تركيب بهينه توليد، توقف محصولات با حاشيه سود پایین‌تر و جايگزينی محصولات جديد با حاشيه سود بیشتر، كاهش مقدار توليد و فروش به دليل عدم دسترسی به مواد اوليه كه ناشی از عدم تخصيص به موقع ارز است، موجب كاهش ۱۵ درصدی مبلغ فروش نسبت به سال مالی گذشته شد.

طرح‌های توسعه و درصد پیشرفت پروژه‌ها تا ۹۹/۹/۳۰ :

بندهای حسابرسی:

بند ۱ در خصوص عدم رعایت مقررات سازمان:

۱-عدم افشای فوری شرکت در خصوص موارد موجود در یاداشت‌های توضیحی۱-۹ و ۱-۱۱ و ۲-۱۱ :

پاسخ شرکت:
۹-۱ مربوط به ذخیره‌گیری مطالبات مشکوک‌الوصول از شرکت چینی بابت خرید حلب می‌باشد که پس از تاریخ گزارش مربوطه ثبت و منتشر شده است.

۱۱-۱ مربوط به ارزش افزوده و مالیات مربوطه بود که در کدال افشا گردیده است.
۱۱-۲ مربوط به آزادسازی ذخیره بدهی به شرکت مارگارین بوده که پس از توافق چهار جانبه صورت گرفته و بر اساس پیش نویس توافق در آخرین روز و مهلت مقرر افشا گردیده است.

نکات مهم مجمع

*شرکت اعلام کرد که مهمترین ریسک و مشکل شرکت عدم تامین و تخصیص به موقع و کافی ارز جهت تامین مواد اولیه می‌باشد که در طول سال مالی نیز موجب توقف خط تولید در برخی از ماه‌ها نیز شد.

*از طرف دیگر قیمت‌گذاری محصولات شرکت (روغن) توسط سازمان حمایت از تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان صورت میگیرد و عدم تطابق زمانی افزایش نرخ مواد اولیه و محصولات و وجود اینگونه تاخیر به شدت به زیان شرکت می‌باشد.

در خصوص بدهی‌های ارزی شرکت:
۱-شرکت از چندین سال قبل(قبل از ۱۳۵۷)حدود ۷٫۵ میلیون فرانک سویس به کردیت بانک سویس معادل حدودا ۹ میلیون دلار به دلیل دریافت تسهیلات ارزی، بدهی ارزی دارد که هر ساله با تغییر نرخ ارز اقدام به شناسایی زیان تسعیر ارز از این بابت می‌کند.
شرکت در این خصوص در پاسخ به سوال سهامداران و بازرس قانونی اعلام کرد که امسال آخرین سالی است که با این بدهی ارزی به این شکل رفتار می‌شود، چرا که با پیگیری‌های انجام شده و مکاتبات صورت گرفته این مبلغ امسال یا پرداخت می‌گردد و یا اگر مشخص شود که سوخت شده است روند تسعیر و شناسایی هزینه در این خصوص را متوقف می‌کنیم.
و با توجه به اینکه هیچ جوابی از سمت طرف سویسی دریافت نمی‌شود به احتمال زیاد در صورت‌های مالی طرف مقابل این مبلغ سوخت گردیده است، از طرف دیگر طبق قوانین و مقررات حقوقی کشور سوییس در صورتی که از آخرین دعوی و دادگاه ۱۰ سال گذشته باشد، پرونده مختومه می‌گردد و آخرین پیگیری انجام شده مربوط به سال ۸۸-۸۹ می‌باشد و طبق پیگیری‌های انجام شده حتی وکلای آن شرکت نیز بازنشسته شده و در ایران نیستند. یعنی احتمال سوخت شدن این بدهی ارزی بسیار بالاست.

۲-یکی از سوالات سهامداران این بود که چرا این بدهی ارزی به شکل ریالی ثبت و گزارش می‌شود؟ که باعث شناسایی زیان تسعیر هر ساله می‌شود.

پاسخ شرکت: شرکت در تامین ارز ۴۲۰۰ برای تامین مواد اولیه خود نیز مشکل اساسی دارد لذا نمی‌تواند از این گونه ارز برای تامین ارز و ذخیره این بدهی استفاده کند. پس از طرفی باید این بدهی از دلار آزاد پرداخت شود و از طرف دیگر خرید بیش از ۱۰هزار دلار ارز آزاد نیز جزو مصادیق مجرمانه است و شرکت نمی‌تواند ۹ میلیون دلار ارز تهیه و انباشت کند.

از طرف دیگر با توجه به مطالب بیان شده، احتمال سوخت این بدهی بسیار بالاست و با توجه به اینکه شرکت صافولا با علم به این موارد اقدام به خرید شرکت نموده است، در صورتی که قرار به پرداخت این بدهی نیز باشد صافولا مسئولیت را برعهده گرفته است. ((با توجه به عدم پاسخگویی از طرف سوییسی، امید شرکت به سوخت کردن این بدهی بوده که بسیار محتمل است))

سوال در خصوص پیش‌پرداخت‌ها
۳-پیش‌پرداخت‌ها شامل سفارش خرید مقدار ۶۳۹۳ تن ورق حلب روغن نباتی از تامین‌کننده کشور چین می‌باشد که به دلیل توقف فعالیت و نقض تعهدات توسط تامین‌کننده، صرفا مقدار ۷۴۰ تن از آن دریافت گردیده است. جهت مقدار سفارش دریافت نشده به میزان ۵۶۵۳ تن و بدهی رفع تعهد ارزی آن جمعا مبلغ ۱۵۷۵ میلیارد ریال ذخیره کاهش ارزش و تفاوت نرخ ارز در حساب‌ها شناسایی شده است.
طرح دعوی در مقابل دیوان داوری اتاق بازرگانی بین‌المللی ICC انجام گرفته و در مراحل ابتدایی است.

شرکت تصریح کرد که شرکت از مدت‌ها قبل(حدودا ۱۰-۱۵ سال) با این شرکت مراوده‌های تجاری داشته و این مشکل به دلیل شیوع بیماری کرونا و متوقف شدن شرکت و در نهایت ورشکستگی شرکت صورت گرفته است این شرکت توسط شرکت‌های دولتی چینی خریداری شده و احیا گردیده و این مسئله مرتفع خواهد شد، پیشنهاد شرکت چینی به این صورت بود که بر روی سفارش‌های آتی مقادر بیشتری را تحویل دهد تا رفته رفته این بدهی تسویه شود و تصمیم‌گیری نهایی بر اساس رایICC  و تصمیم شرکت صافولا می‌باشد.

سوال سهامداران:

۴- شرکت در سال قبل که  ارز ۴۲۰۰ به خوبی دریافت نمی‌کرد به چی دلیل مانند سایر شرکت‌ها اقدام به تولید روغن از سایر مواد اولیه مانند ذرت و کنجد و زیتون نکرد تا کسری‌ها جبران گردد‌؟
پاسخ شرکت:
شرکت در این راستا تلاش‌هایی انجام داد و حتی تولید روغن ذرت و زیتون ۴۳% رشد داشت لذا با توجه به ماهیت خط تولید و فعالیت شرکت این مقادیر بخش کمی از حجم تولید و حصولات شرکت را شامل می‌شوند و تاثیر خاصی ندارند.

پیشنهاد هیئت مدیره باتوجه به نیاز مبرم شرکت به سرمایه در گردش جهت تامین مواد اولیه، تقسیم ۱۰% سود خالص سال مالی بود که در نهایت مقرر شد ۳۵٫۵۸% سود سال مالی (۲۰۰ ریال )به عنوان سود نقدی تقسیم گردد.