گزارش مجمع شرکت صنایع شیر پاستوریزه آذربایجان غربی

مجمع عمومی سالانه شرکت صنایع شیر پاستوریزه آذربایجان غربی با نماد «غشاذر» امروز ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۰ با تصویب توزیع ۷۵ ریال سود به ازای هر سهم برگزار شد.

در ابتدای جلسه هیات مدیره با ارایه گزارشی از عملکرد شرکت در سال مالی ۹۹ متذکر شد که در ابتدای سال مالی ۹۹ قیمت سهم۱۴۹۷ تومان بوده که پس از نوسان قیمت ناشی از تاثیرپذیری از بازار،قیمت سهم تا قبل از تشکیل مجمع عمومی به ۱۰۰۰ تومان رسیده است.

براساس اعلام هیات مدیره، میزان سهام شرکت صنایع شیرپاستوریزه آذربایجان غربی در حال حاضر یک میلیارد و ۲۲۲ میلیون سهم دارد و به محض موافقت سازمان بورس،برنامه افزایش سرمایه جدید اجرا خواهد شد.

در این گزارش با اعلام اینکه در سال مالی گذشته، پرفروش‌ترین محصول شرکت شیرپاستورریزه نایلونی و انواع پنیر بوده، اعلام شد که در سال مالی گذشته شرکت صنایع شیرپاستوریزه آذربایجانی غربی توانسته برای اولین بار محصول خامه صادر کند. همچنین در همان بازه زمانی محصول پنیرکوزه ای این شرکت ملی شده و پنیر پروسس شرکت در سال مالی یاد شده بیشترین سود را به ثبت رسانده است.

هیات مدیره با اشاره به افزایش ۴۰ درصدی رشد فروش ناخالص شرکت در سال مالی ۹۹،متذکر شد: سود خالص شرکت در سال مالی ۹۹ نسبت به سال ۹۸ به میزان ۵۵ درصد افزایش یافته است.در همین مدت میزان صادرات شیر، ماست، پنیر و آبمیوه در سال مالی گذشته ۴۴۵۶ تن بوده ذکر شده و فروش ریالی شرکت نیز با ۸۸ درصد رشد به ۴۰ میلیارد تومان رسیده است.

اعلام شد که شرکت توانسته در سال مالی منتهی به ۳۰ اسفند ۹۹ کل مطالبات انباشته شده از سال‌های قبل به میزان ۸٫۵ میلیارد تومان را تسویه کرده و در سال ۹۹ این شرکت زیان انباشته نداشته است.

بنا به گفته هیات مدیره در سال مالی گذشته ۱۵ میلیارد تومان سود خالص شرکت بدست آمده و کلیه تعهدات ارزی به میزان ۵۹۶ هزار دلار تسویه شده است.

اعلام هیات مدیره با تاکید بر اینکه شرکت در سال مالی گذشته رکورد صادرات را شکسته است، تصریح کرد: افزایش تولید شیر هنوز تا رسیدن به ظرفیت اسمی فاصله دارد، ولی با توجه به افزایش ظرفیت سردخانه‌ها و خرید دستگاه نیتروژن‌ساز میزان تولید شیر برنامه افزایش تولید در سال مالی جاری دنبال خواهد شد.

در ادامه اعلام شد که در سال مالی ۹۹ برنامه خرید دستگاه خردکن اتوماتیک و آبمیوه لخته اجرایی شده و همچنین اقدامات لازم برای اخد مجوز احداث خط تولید شیرخشک با پیش‌بینی ۴۰ میلیارد سرمایه انجام شده است.

هیات مدیره با اعلام اینکه شرکت امکان تولید محصولات پودری مثل شیر خشک، پودر میوه و پودر پنیر را دارد، اعلام کرد که درصورت راه‌اندازی خط تولید محصولات پودری سود شرکت افزایش خواهد یافت.

در ادامه این جلسه، هیات‌مدیره از آزادسازی اسناد کارخانه از گرو بانک تجارت خبر داد و عنوان کرد که اسناد کارخانه به صنایع شیر ایران بازگشته است.

پروژه‌های آتی

هیات مدیره در ادامه جلسه اعلام کرد که شرکت شیر پاستوریزه آذربایجان غربی در سال مالی جاری پیگیری پروژه‌های خط تولید پنیر پودری، خامه‌ عسل، کره و نیروگاه خورشیدی ۲۰۰ کیلووات را دنبال خواهد کرد که برای این پروژه‌ها ۷۵ میلیارد تومان سرمایه پیش‌بینی شده است.

هیات‌مدیره تصمیم گرفته که یک سوم از منابع این پروژه‌ها را از محل منابع شرکت، سود انباشته و فروش زمینی که انجام شده، تامین کند و مابقی با اخذ تسهیلات زیر ۱۸ درصد قرار است، تامین شود.

از دیگر برنامه‌های غشاذر در سال مالی جاری، بهره‌برداری از خط تولید شیرخشک و کره تا بهمن ماه سال جاری عنوان شد.

همچنین راه‌اندازی خط تولید آب میوه گازدار  و بدون گاز برنامه دیگر شرکت اعلام شد که در صورت تامین منابع مالی به احتمال ۶۰ درصد این خط تولید تا پایان سال راه‌اندازی خواهد شد.

همچنین بنا بر اعلام شرکت، با خرید ماشین‌آلات خط تولید خامه‌ عسل، این محصول جدید به بازار عرضه خواهد شد.

گزارش حسابرس

هیات‌مدیره شرکت در پاسخ به ایراد حسابرس قانونی در خصوص تعیین تکلیف فروش یک قطعه زمین به شرکت داداش برادر اعلام کرد: شرکت داداش برادر بخشی از پول را واریز کرده و مابقی قرار است واریز شود. در صورتی که مابقی پول به حساب شرکت واریز شود، انتقال سند و تسویه کامل در خرداد ماه انجام خواهد شد و سود ناشی فروش زمین درصورت مالی ۱۴۰۰ ثبت می‌شود.

هیات‌مدیره در پاسخ به ایراد دیگر حسابرس مبنی بر اینکه چرا شرکت تنها از ۴۶ درصد از ظرفیت اسمی خود در سال مالی منتهی به ۳۰ اسفند ۹۹  استفاده کرده است، عنوان کرد: برنامه افزایش تولید در دستور کار است؛ میزان ضایعات این شرکت تنها ۱۴ صدم درصد است و با انجام اصلاحات، قرار است امسال افزایش تولید دنبال شود. این افزایش ظرفیت در محصولات خامه و شیر دنبال خواهد شد. در این رابطه شرکت مجوز افزایش تولید شیر از معاونت بازرگانی شرکت صنایع شیر ایران (پگاه) دریافت شده است.

هیات‌مدیره در ادامه با اشاره به اینکه در بخش سربار، حقوق و دستمزد، قیمت تمام شده تولید را بالا برده است، تصریح کرد: مشکل شرکت، دستگاه‌ها نیست، بلکه مساله ما فروش است. در سال مالی جاری بازارهای صادراتی کشورهای همسایه هدف‌گذاری شده است.

هیات‌مدیره در پاسخ به این سوال که دلیل افزایش قیمت سبد شرکت از ۶ هزار تومان به ۸ هزارتومان چیست، اعلام کرد: بخش عمده‌ای از افزایش قیمت، ناشی از افزایش قیمت شیر از ۲۳۰۰ تومان به ۴۵۰۰ تومان بوده و بخش دیگری هم ناشی از خامه صادراتی اتفاق افتاده است.

سوال سهامداران

هیات‌مدیره در پاسخ به سوال سهامداران درباره انجام پیگیری لازم برای افزایش کیفیت محصولات در شیر و آبمیوه متعهد شد که هر ماه کیفیت محصولات را کنترل کرده و ۷۵ درصد محصولات شرکت را به سوی محصولاتی سوق دهد که حاشیه سود بالاتری دارند.