گزارش مجمع شرکت شير پاستوريزه پگاه خراسان

مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت شير پاستوريزه پگاه خراسان با نماد بورسی غشان امروز با حضور ۷۶٫۱۹ درصد از سهامداران برگزار شد و هیات‌مدیره مصوب کرد که به میزان ۱۵۰ ریال به ازای هر سهم، سود بین سهامداران برای سال مالی منتهی ۳۰ اسفند ۹۹ توزیع شود.

در این نشست مدیرعامل شرکت با ارایه گزارشی از عملکرد شرکت در سال ۹۹ و برنامه های آتی شرکت در سال مالی پیش رو عنوان کرد که شرکت بالاترین سود شرکت در طول دوره فعالیت خود به مبلغ ۳۰۳ هزار و ۵۹۲ میلیون ریال را کسب کرد. افزایش ۹۳ درصدی سود سالانه، افزایش ۱۳ درصدی سهم فروش صادراتی شرکت به عراق، افغانستان و پاکستان، افزایش سبد محصولات مثل خامه، شیر استریل، پودر آب پنیر، خامه شهد خرما، دسر نوشیدنی شکلاتی، پنیر ۳۰ گرمی، پودر پروتئین در اوزان مختلف و تولید کره حیوانی از دیگر برنامه‌های اجرا شده در سال مالی ۹۹ بوده است. همچنین افزایش تناژ شیر از دامداران از دیگر برنامه‌های شرکت در سال مالی گذشته بوده است.

هیات‌مدیره در ادامه گزارش خود اعلام کرد درآمد عملیاتی شرکت در سال مالی گذشته ۴۸ درصد افزایش نسبت به سال ۹۸ محقق کرده است. در بخش افزایش دارایی‌ها، سال گذشته به میزان ۱۵۰ درصد افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی صورت گرفت.

پروژه های جدید شرکت

هیات‌مدیره در توضیح برنامه‌ها و پروژه‌های سال جاری و آتی شرکت اعلام کرد تکمیل زنجیره خط تولید کره شامل تونل انجماد سردخانه از برنامه‌های این شرکت در سال جاری است که نیازمند افزایش سرمایه است. هم‌اکنون، خرید دستگاه‌های بسته‌بندی کره در حال انجام است.

به گفته مدیرعامل شرکت، ۱۱ پرونده حقوقی شرکت در سال مالی گذشته تعیین تکلیف شده و تصمیم شرکت بر این است که از این محل، ارزش افزوده‌ای برای استفاده در تامین منابع مالی از آن استفاده کنیم.

گزارش حسابرس:

حسابرس مستقل و بازرس قانونی در گزارشی اعلام کرد که پرونده شرکت درباره کره وارداتی حل و فصل نشده که هیات‌مدیره در پاسخ به این ایراد حسابرس اظهار کرد که واردات کره با ارز ۴۲۰۰ تومانی به میزان ۳۵ هزار تن در مرحله بعد ۱۵ هزار تن برنامه انجام شد و چون جذب بازار نشده بود، بخشی انبار شده بود. از آنجا که صنایع شیر کره لیدر بازار نیست، آنچه اتفاق افتاد مشکل سیاسی بود و کسانی توزیع نکردند. در حالی که صنایع شیر را مقصر کردند. در این رابطه پیگیری حقوقی انجام شد و مشکل حل شده است و دستور آزادسازی کل محموله کره را گرفته‌ایم.

هیات‌مدیره درباره دلیل عدم توزیع سود سهامداران عمده در سال گذشته مورد تذکر گزارش حسابرس مستقل و بازرس قانونی تصریح کرد: ما دو مشتری عمده داریم؛ شرکت بازرگانی و پخش سراسری اتفاقاتی که برای ادغام پخش سراسری افتاد، مطالبات غشان در این شرکت ماند و در نتیجه دلیل تاخیر این موضوع بود. اما سهامداران خرد، سود سال گذشته خود را دریافت کرده‌اند.برای سال جاری هم برنامه پرداخت سود از طریق سامانه سجام در دستور کار قرار دارد.

همچنین اعلام شد که شرکت صنایع شیر پگاه خراسان ۹۶ پرونده دارد که ۳۴ حقوقی ۸ کیفری و ۲ پرونده داوری و ۵۲ پرونده بدون اقدام دارد. آنچه امکان وصول داشته در سنوات گذشته گرفته شده است. برای سایر پرونده‌ها پیگیری‌ها ادامه دارد.

سوال سهامداران

مدیرعامل شرکت در پاسخ به سوالی درباره طرح‌های توسعه‌ای شرکت در سال جاری عنوان کرد: همانطور که اشاره شد اولویت شرکت خرید و نصب تونل انجماد و پیگیری کد IRR و ریجتسری برای صادرات محصولات به روسیه، بلاروس و اوراسیا است که این موضوع دنبال خواهد شد. همچنین، ایجاد کشت و صنعت که زمان‌بندی آن توسط مدیریت کنترل پروژه برای تامین منابع پیش‌بینی خواهد شد، دیگر برنامه شرکت در سال جاری است.

مدیرعامل در پاسخ به سوال دیگری درباره پیش‌بینی EPS در سال جاری نیز گفت: هنوز برای سال مالی جاری افشا نداده‌ایم.

سوال دیگر سهامداران درباره افزایش قیمت محصولات و تنوع سبد تولید بود که مدیرعامل شرکت در پاسخ عنوان کرد: سال ۹۹ در بدترین شرایط ممکن شرکت را اداره کردیم. با این حال تغییر سبد انجام شد و در سال جاری تنوع سبد محصولات ادامه خواهد یافت. اگرچه عمده‌ترین دلیل افزایش سود بالارفتن قیمت‌ها بوده، اما تنوع سبد به سود عملیاتی شرکت کمک کرد. با وجودی که سال گذشته برای تامین شیر در استان با مشکل مواجه بودیم، تلاش شد با ظرفیت‌های موجود تولید ادامه یابد. بنابراین برای سال جاری هم رویکرد هیات‌مدیره توسعه بازار است.

مدیرعامل در پاسخ به این سوال که چرا صنایع شیر از سهم حمایت نمی‌کند، تصریح کرد: با منابع محدود حمایت زیادی کردیم اما شرایط بازار مطلوب نیست با این حال تلاش می‌کنیم از قیمت سهم حفاظت شود. بازارگردان شرکت آتیه پگاه است.