گزارش مجمع شرکت شير پاستوريزه پگاه فارس

جلسه مجمع عمومی عادی سالانه شرکت شیر پاستوریزه فارس با نماد بورسی غفارس با حضور ۸۳ درصد سهامداران روز چهارشنبه ۱۹ خرداد برگزار شد و با توجه به زیان‌ده بودن شرکت در سال مالی گذشته، اعلام شد که هیچ کدام از اعضای هیات‌مدیره تحت پیگرد قضایی قرار نخواهند گرفت.

در این جلسه هیات‌مدیره با قرائت گزارشی از وضعیت شرکت در سال مالی گذشته با تاکید بر کاهش یک درصدی ورود شیر خام به شرکت اعلام کرد: شرکت شیر پاستوریزه پگاه فارس در سال مالی ۹۹ به دلیل عدم تامین نقدینگی به موقع، عدم همکاری دامداران، محدودیت‌های قانونی، قیمت‌های دستوری، فشار بیمه‌ای، هزینه‌های ناشی از شیوع بیماری کرونا با مشکلات عدیده‌ای روبرو شد. شرکت به دلیل کمبود نقدینگی نتوانست با رقبای استانی و فراستانی رقابت کند. افزایش کشتار دام به دلیل گران شدن گوشت نیز عامل کاهش ورودی شیرخام به شرکت و کاهش محصولات شرکت شد.

در این گزارش با اشاره به ورودی روزانه ۳۵۰ تن شیرخام، اعلام شد پگاه فارس با ۵۷ سال سابقه از جمله شرکت‌هایی است که کد IRR را برای صادرات به روسیه اخذ کرده است. این شرکت در حال حاضر ۱۶۰ نوع محصول لبنی تولید می‌کند و جایگاه چهارم در صنایع شیر پگاه را در اختیار دارد. پگاه فارس علیرغم مشکلات ۳۰ درصد شیر استان فارس را دریافت می‌کند.

سهم فروش شرکت در سال مالی ۹۹ به میزان ۵ میلیون و ۶۹۹ ریال و میزان صادرات یک میلیون ۲۶۷ میلیون ریال بوده که طریق شرکت بازرگانی پگاه به کشورهای عراق افغانستان اوراسیا و پاکستان صادر می‌شود.

قیمت سهام شرکت در آخرین قیمت ۱۷۹۲۸ ریال بوده است.

هیات‌مدیره در گزارش خود اعلام کرد که در سال گذشته خرید دستگاه دسته‌زن برای شیر استریل، لیفتراک، توسعه تولید محصولات در جهت افزایش ظرفیت‌های صادراتی و احداث یک سالن جدید برای افزایش تولید کشک ایجاد شده است.

همچنین سرمایه شرکت ۱۵۹ میلیارد معادل ۳۷۴ درصد از محل آورده سهامداران افزایش یافت.

برنامه‌های آتی

براساس چشم‌انداز ۱۴۰۵، افزایش دریافت شیر خام، افزایش سرمایه سهامداران، تعامل بیشتر با دامداران برای دریافت شیر خام، توسعه و نوسازی برخی واحدها، افزایش بازارهای صادراتی، مدیریت مصرف انرژی برای کاهش قیمت انرژی و مدیریت ضایعات از برنامه‌های آتی شرکت اعلام شد.

گزارش حسابرس و بازرس قانونی

براساس بند ۴ طبق صورت‌های مالی فعالیت‌های شرکت به زیان منتج گردیده است. بخشی از دارایی مالیات انتقالی و درآمد معقول در صورت‌های مالی مندرج نشده است.

هیات‌مدیره در پاسخ به ایراد حسابرس به این بند تصریح کرد: اگر ارقام درآمدی در صورت مالی درج می‌شد، برای ما مالیات محاسبه می‌شد. چون عنوان شده از سود جاری باید این درآمد اضافه می‌شد و ما زیان داشتیم، در نتیجه تصمیم گرفته شد این ثبت حسابداری انجام نشود که تبعات متوجه سهامداران نشود و نقدینگی از شرکت خارج نگردد.

هیات‌مدیره در پاسخ به ایراد دیگر حسابرس مبنی بر اینکه بخشی از زیان شرکت در قالب ذخیره مالیات لحاظ شده است، عنوان کرد: چون شرکت زیان‌ده بوده است، تصمیم بر این شد که برای اینکه بار مالی بیشتری بر شرکت اضافه نشود، این تصمیم گرفته شد. این موضوع می‌توانست موجب کاهش زیان مالی شرکت شود.

درباره استانداردهای حسابداری تاکید شد که صورت‌های مالی شرکت مورد تایید حسابرس نیست و ۴۳ میلیارد ریال اصلاح اشتباه مالیاتی در صورت‌های مالی ثبت شده است.

هیات مدیره در پاسخ به این موضوع عنوان کرد:عدم درج  ۱۵۲ هزار و ۱۶۵ میلیارد ریال به دلیل تغییر موجودی ها بوده که در گزارش به حسابرس مستقل این موضوع توضیح داده شده است.

هیات‌مدیره درباره بدهی‌های شرکت در سال مالی گذشته، پاسخ داد: بخشی از مغایرت‌ها اصلاح شده و تنها ۷۰۰ میلیون تومان باقی مانده است.

هیات‌مدیره همچنین درباره بدهی ارزی شرکت برای واردات یک دستگاه کره‌زن از آلمان، عنوان کرد: دستور رفع تعهد ارزی را از صنایع شیر ایران بابت بدهی ناشی از خرید یک دستگاه کره‌زن از آلمان دریافت کرده‌ایم و این دستگاه وارد خواهد شد.