گزارش مجمع شرکت سهامی شیر پگاه تبریز

مجمع عمومی سالانه شرکت سهامی شیر پگاه تبریز با نماد غپآذر با ۷۷ درصد از سهامداران برگزار و مقرر شد تا ۸۱۵ ریال سود به ازای هر سهم به حساب سهامداران برای سال مالی ۹۹ واریز شود.

هیات‌مدیره در گزارشی از صورت‌های مالی منتهی به ۳۰ اسفند ۹۹ با اشاره به اینکه هم اکنون ۲۲٫۸ درصد از سهام شرکت صنایع شیرپگاه تبریز در اختیار سهامدار حقوقی و حقیقی است و ارزش بازار شرکت ۱۳ هزار و ۱۰۰ میلیارد ریال است، متذکر شد: قیمت هر سهم پیش از برگزاری مجمع بر روی تابلو ۶۵۹۰۳ است وeps هر سهم ۱۰۱۷ ریال است.

در ادامه با اشاره به اینکه در سال مالی متنهی به اسفند ۱۱۱ درصد پوشش بودجه ای محقق شده است،عنوان شد که در سال مالی ۹۹ به میزان ۴۸ درصد نسبت به سال قبل رشد بودجه محقق شده است. در مدت یاد شدهف سود ناخالص شرکت ۱۴۵ درصد رشد داشته و سود عملیاتی با ۱۲۸ درصد پوشش بودجه ای، ۶۴ درصد رشد داشته است.

در ادامه این گزارش اعلام شد که در سال مالی ۹۹ شرکت به میزان ۷۴۱ تن صادرات داشته است و در حوزه فروش داخلی ۵۵ درصد از بودجه پیش بینی شده براساس فروش داخلی محقق شده است.

براساس این گزارش، ارزش سبد هر کیلو محصول ۱۵۷ درصد پوشش بودجه ای و ۵۴ درصد رشد داشته است و در بخش صادرات نیز ارزش صادرات هر کیلو محصول ۱۸۲ درصد نسبت به سال ۹۸ رشد به ثبت رسیده است.

در این گزارش تاکید شد که ارزش فروش داخلی ۲۸۷ درصد از بودجه ۹۹ را پوشش  داده و ۵۹ درصد نسبت به سال ۹۹ رشد داشته است.

هیات مدیره همچنین اعلام کرد که در سال مالی متنهی به ۹۹ شرکت صنایع شیرپگاه تبریز ۶۷ درصد از ظرفیت اسمی شرکت را محقق کرده است.

پروژه های در دست اجرا

در ادامه مجمع عمومی سالانه غپاذر، هیات مدیره با اعلام گزارشی از۱۷ پروژه در دست اجرای این شرکت اعلام کرد که شرکت صنایع شیر پگاه تبریز در سال مالی جاری پروژه احداث خط تولید پنیر سنتی تبریز با ظرفیت ۴۰ تن در فاز اول را در دستور اجرا دارد. همچنین، پیگیری پروژه کشت و صنعت دامپروی با استفاده از منابع صندوق توسعه ملی از دیگر برنامه های سال جاری است.

هیات مدیره همچنین با اشاره به دیگر برنامه های شرکت از برنامه توسعه کارخانه پودری، اجرای طرح مطالعات امکان‌سنجی افزایش تولید در خطوط مختلف تولید، تجهیز و تکمیل خط تولید کره با ظرفیت تولید ۳ تن کره در ساعت، پروژه استفاده از ظرفیت های خالی برای محصولات کارمزدی از جمله کره شیر و محصولات پودری، احداث انبار و پروژه تنوع محصولات از جمله ماست دبه‌ای را از دیگر برنامه‌های سال مالی جاری اعلام کرد.

نکات گزارش حسابرس

صورت‌های مالی از جنبه های با اهمیت طبق استانداردهای حسابداری اعلام شد.حسابرس در گزارش خود با اشاره به تعیین تکلیف زمین‌های شرکت، از جمله زمین های شرکت در منطقه ملکان اعلام کرد که این پرونده هنوز به نتیجه نرسیده است.

هیات‌مدیره در پاسخ به تذکر حسابرس اعلام کرد: دو پرونده درباره زمین‌های شرکت شیر پگاه تبریز در سال ۹۷ و ۹۶ ایجاد شد. دادخواست درباره تعارض زمین شرکت با خواهان پس از چندین بار طرح در دادگاه، در نهایت دادگاه رای به عدم تعارض داد ولی با اعتراض شاکی پرونده به دادگاه تجدیدنظر رفت که هم‌اکنون رای به تعارض ۱۰ هزار متری داده شده است. این رای اواسط اسفندماه سال گذشته به ما ابلاغ شد. با این وجود، درخواست اعاده دادرسی مجدد داده شده است. درباره زمین ملکان نیز از طریق ماده ۱۴۷ اقدام شده است و پیگیری‌ها ادامه دارد. امسال سند قطعی از طریق ماده ۱۴۷ دریافت می‌کنیم.

حسابرس در پاسخ به توضیحات هیات‌مدیره درباره پرونده زمین‌ها عنوان کرد که شرکت صنایع شیر پگاه تبریز، تنها شرکتی است که درخواست تجدید ارزیابی دارایی برمبنای زمین داده ولی تکلیف زمین مشخص نیست و باید وضعیت این زمین مشخص شود.

در ادامه، هیات‌مدیره مکلف شد تا درباره ماده ۱۱۴ و ۱۱۵ درباره سهام وثیقه شیر خشک اقدامات لازم را انجام بدهد که در این رابطه تاکید شد نامه‌نگاری لازم انجام شده و فرآیند ثبت سپرده‌گذاری در حال پیگیری است. پیش‌بینی این است که در شش ماهه اول سال این موضوع هم حل شود.

حسابرس تکلیف کرد که حداکثر ظرف ۳ ماهه گزارش اقدامات لازم انجام و گزارش آن ارایه شود.

درباره مطالبات شرکت نیز، هیات‌مدیره مکلف شد تا پرونده‌های باقیمانده تعیین تکلیف شود.

حسابرس همچنین اعلام کرد که دستورالعمل حاکمیت شرکتی در این شرکت رعایت نشده و در این رابطه تذکرات قانونی به اعضای هیات مدیره داده شد.

سوالات سهامداران

هیات‌مدیره در پاسخ به درخواست سهامداران اعلام کرد که پرداخت سود به حساب سهامداران از محل سجام انجام شود.

هیات‌مدیره در پاسخ برنامه تجدید ارزیابی دارایی‌ها اعلام کرد که به دلیل پرونده‌های کارشناسی زمین‌ها که در حال پیگیری است در صورتی که معافیت مالیاتی برقرار شود و زمین‌ها تعیین تکلیف شود، افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی انجام خواهد شد.

هیات‌مدیره همچنین در پاسخ به این سوال که چرا سهم قفل بوده و آیا قرار است با منفی باز شود؟ اعلام کرد: درباره این موضوع بعد از مجمع اظهارنظر و تعیین تکلیف خواهد شد.

هیات مدیره در پاسخ به سوالی درباره دلیل توقف خط تولید شیر در میانه سال عنوان کرد: مشکل توقف خط تولید ناشی از عدم تامین ماشین‌آلات خط تولید ناشی از تحریم‌ها رخ داد. مشکل انتقال ارز و عدم تامین پاکت سبب شد تا ۶ ماه خط تولید ۳ و ۴ متوقف شود. دلیل توقف صادرات کره عدم اخذ مجوزهای صادراتی به دلیل توقف خط تولید صادرات رخ داد. در حال حاضر خط تولید با تامین قطعه راه‌اندازی شده و خط ۳ شرکت هم اکنون مجوز لازم برای صادرات شیر خشک را گرفته است و به زودی صادرات از سر گرفته خواهد شد. با توجه به اینکه شرکت در حال برگشت به ظرفیت‌های اسمی خود است از ابتدای سال ۴۵۰ تن صادرات داشته و این هفته ۲۰۰ تن سفارش گرفته ایم و این حاکی از بازگشت به روند تحرک در تولید است.

هیات‌مدیره درباره سوال سهامداران درخصوص مسایل مالیاتی با اشاره به اینکه براساس ماده ۱۳۱ به دنبال استفاده از معافیت مالی است، مکلف شد که مساله مالیاتی شرکت تا پایان سال حل و فصل شود.

هیات‌مدیره در ادامه در پاسخ به این سوال که چرا هزینه‌های سربار بالا رفته است، عنوان کرد: بخش عمده هزینه‌های سربار در صورت‌های مالی مربوط به هزینه‌های رفع تعهد ارزی و بخش دیگر مربوط به تغییر قیمت در فروشگاه‌های زنجیره‌ای بوده است.