گزارش مجمع عادی سالیانه سال مالی منتهی به خرداد۱۳۹۸

معرفی

شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس در زمینه سرمایه‌گذاری و مدیریت بر مجتمع‌های پتروشیمی و کارخانجات شیمیایی، همچنین تولید مواد شیمیایی و محصولات پتروشیمی فعالیت می‌کند. شرکت پتروشیمی خلیج فارس در سال ۱۳۸۹ توسط شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران و با سرمایه‌گذاری بالغ بر ۸۰۰ میلیارد تومان راه‌اندازی شد.

ترکیب سهامداران

بزگترین سهامداران هلدینگ، شرکت ملی صنایع پتروشیمی و صندوق کارکنان شرکت ملی نفت می­باشد.

تغییرات سرمایه شرکت

سرمایه شرکت طی چند مرحله افزایش سرمایه به ۹۱۵۰ میلیارد تومان رسیده است. لازم به ذکر است برنامه افزایش سرمایه شرکت از ۹۱۵۰ به ۱۵۰۰۰ میلیارد تومان در دست اجرا قرار دارد.

حوزه فعالیت شرکت

بیشترین فعالیت هلدینگ در حوزه مواد و محصولات شیمیایی می­باشد.

 

ظرفیت تولید شرکت در مقایسه به کل کشور

از حدود ۶۵ میلیون تن ظرفیت تولید محصولات پتروشیمی کشور، سهم هلدینگ خلیج فارس ۲۴ میلیون تن ( ۳۷% ) می­باشد. از این میزان ۴۸% مربوط به خوراک و سوخت، ۲۴% مربوط به مواد شیمیایی و پایه و ۱۵% مروبط به محصولات آروماتیک می­باشد.

مقایسه تولید شرکت نسبت به کل کشور

به جز اتیلن و LPG به طور متوسط حدود ۸۵% از ظرفیت محصولات فوق مربوط به تولید شرکت های زیرمجموعه هلدینگ می­باشد.

طرح های در دست اجرا

نکات مهم مجمع

* به علت تحریم، در بخش خرید و فروش محصولات، اشخاصی که در زمان برجام به راحتی با شرکت های پتروشیمی مذاکره و گفت و گو می­کردند و به طور مستقیم از شرکت خرید می­کردند دچار مشکل شده اند.

* در بخش حمل و نقل محصولات پتروشیمی، ورود و خروج کشتی های خارجی با مشکل زیادی مواجه شده است.

*به گفته مدیرعامل شرکت، در شرایط فعلی و تحریم های موجود، اطلاعات صادرات و مشتریان خارجی شرکت بسیار محرمان بود و امکان افشای این اطلاعات وجود ندارد.

* در نیمه اول سال ۹۷، افزایش بیش از حد و غیرمنطقی تقاضا برای محصولات پتروشیمی به وجود آمد که علت آن رانت ارزی موجودی و اختلاف قیمت خرید محصولات پتروشیمی ( نرخ ۴۲۰۰ ) با نرخ فروش آن ( نرخ نیما ) بود.

*در حال حاضر عرضه محصولات شیمیایی در بورس کالا بیش از مقدار تقاضا بوده و شرایط رکود در بازار حکم فرما شده است.

* درآمد عملیاتی سال ۹۷ نسبت به سال گذشته ۵۳ درصد افزایش پیدا کرد. سود عملیاتی ۹۷ نیز نسبت به سال گذشته ۱۱۰ درصد رشد کرده است.در شرکت اصلی سود حاصل از سرمایه گذاری ها در سال ۹۷ نسبت به سال گذشته ۹۹ درصد افزایش داشته است.

* تنها حدودا ۴۴ هزار میلیارد تومان ( ۶۵ % )  از ارزش بازار فارس متعلق به ۵ شرکت زیرمجوعه بورسی این شرکت می­باشد.

* در حال حاضر ارزش روز شرکت بندر امام ۴ میلیارد دلار برآورد شده است.

* طرح های هدینگ فارس در سال های پیش رو به شرح زیر می­باشد:

*برای بهره برداری از طرح های سال ۹۸، ۴٫۲ میلیارد یورو ( ۲۶۷۹ میلیارد تومان ) سرمایه گذاری صورت گرفته است. با بهره برداری از این طرح ها ظرفیت نصب شده هلدینگ حدود ۶ میلیون تن افزایش خواهد یافت.

* سرمایه گذاری اولیه انجام شده در شرکت پالایشگاه گاز بیدبلند خلیج فارس ۳٫۱ میلیارد یورو بوده است.

* در سال ۹۷، ۱۶۰۰ میلیارد تومان از منابع داخلی برای شرکت های پتروشیمی بندر امام، پتروشیمی ایلام، پتروشیمی لردگان و آپادانا تامین مالی صورت گرفته است. در سال گذشته، ۱۰۰۰ میلیارد تومان اوراق اجاره مبتنی بر سهام منتشر شد. همچنین ۲۰۰ میلیارد تومان اوراق سلف موازی برای پتروشیمی ایلام منتشر شده است.

* حدود ۱۲۵ میلیون دلار تسهیلات ارزی از بانک ها برای شرکت های پتروشیمی هنگام، ایلام و یادآوران و ۲۵۰ میلیون دلار تسهیلات مالی از صندوق توسعه برای پتروشیمی هنگام گرفته شده است. شرکت در حال رایزنی برای اخذ حدود ۷۰۰ میلیون دلار تسهیلات ارزی از صندوق توسعه برای پروژه گازهای فلر و پالایشگاه یادآوران می­باشد. لازم به ذکر است موافقت اولیه کسب شده است.

*در سال جاری تعمیرات اساسی و بازسازی خوبی در سه شرکت نوری، پارس و بندر امام  صورت گرفته است.

* شرکت تصمیم دارد بخشی از پروژه های نیمه کار خود را طی فرآیندی به شرکت های متقاضی واگذار کند. به طور مثال پتروشیمی آبادانا با ۵۵% پیشرفت به شرکت مبین انرژی خلیج فارس واگذار شده است.

* در سال جاری از سه شرکت، آریاساسول، تندگویان و بوعلی سینا دو شرکت وارد بورس خواهند شد.

* شرکت PCC ( بازرگانی پتروشیمی ) به اخلال در نظام ارزی کشور متهم است. در حال حاضر سه شرکت زیر مجموعه هلدینگ که شامل؛ نوری ، پارس و بندر امام می­باشند، حدود ۴۱۳ میلیون دلار از شرکت PCC طلبکارند. این مطالبات و حساب­های فی­ما­بین باید از طریق داوری حل و فصل شوند. لازم به ذکر است از زمان طرح دعوی و داوری ۳ سال می­گذرد.

* یکی از مشکلات بزرگ شرکت در سال­های گذشته، وجود مغایرت حساب ها با شرکت ملی صنایع پتروشیمی و شرکت ملی نفت ایران بوده است که در سال مالی جاری تا حد بسیار زیادی این مغایرت ها رفع گردیده است.  از جمله نتایج این تطبیق حساب، آزاد شدن سهام پتروشیمی پارس بود که در وثیقه NPCقرار داشت.

* حدود ۳۱۵ میلیون دلار و ۱۹ میلیارد تومان اختلاف حساب فی­ما­بین هلدینگ و شرکت NPC  بوده است. با اعمال صورتجلسه تنظیمی فی­ما­بین، صورت مغایرت به ۹۷ میلیون دلار کاهش یافته است. لازم به ذکر است از این ۹۷ میلیون دلار، ۷۴ میلیون دلار ذخیره در حساب­ها منظور گردیده است. در واقع مغایرت نهایی بین دو شرکت به حدود ۳۳ میلیون دلار رسیده است.

*شرکت فارس، مجوز فعالیت صندوق بازارگردانی را دریافت کرده است. این صندوق بازارگردانی به تمام سهام های هلدینگ اختصاص دارد و فقط مختص نماد فارس نیست.

* شرکت قصد دارد از محل سود انباشته، سرمایه خود را از ۹۱۵۰ میلیارد تومان طی دو مرحله به ۱۵ هزار و ۲۰ هزار میلیارد تومان برساند.

سرانجام شرکت از ۱۰۸ تومان EPS، ۳۶ تومان ( ۳۳% ) به ازای هر سهم تقسیم کرد.