گزارش مجمع شرکت صنعتی آما

مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت صنعتی آما با نماد بورسی «فاما» با شرکت ۸۰٫۵۳ درصدی سهامداران برگزار و در پایان به ازای هر سهم ۸۰۰ ریال سود تقسیمی تصویب شد.

هیئت مدیره با ارائه گزارش فعالیت ۱۲ ماهه گفت که از سال ۹۷ تا کنون تولید با رشد ۵۱ درصدی به ۲۳۰۲۷ تن، فروش با رشد ۴۴ درصدی به ۲۳۳۷۵ تن، فروش مبلغی با ۲۳۷ درصد رشد به ۶۱۶ میلیارد تومان رسیده و به تبع آن سود خالص شرکت با رشد ۲۹۷ درصدی به ۲۲۸ میلیارد تومان رسیده است.

همچنین از شرکت امسال ۱۸۷۴ تن به ارزش ۱۵۲۷۴۸۵ دلار صادرات انجام داده و نسبت به سال ۹۷ رشد ۶۵۳ درصدی مقدار صادرات را داشته است.

علاوه بر این، اعلام شد که تسهیلات دریافتی از بانک‌ها طی این مدت ۴۶۸ درصد رشد داشته و به حدود ۱۵۰ میلیارد تومان رسیده است که این مورد در شرایط تورمی یک مزیت و امتیاز برای شرکت است.

شرکت در سال ۹۹ مجوز و پروانه افزایش ظرفیت بهره‌برداری از مواد مصرفی جوشکاری را از ۲۲هزار تن به ۳۸ هزار تن و سنگ‌های برشی و سایشی را از ۲ میلیون تن به ۱۴ میلیون تن را اخذ کرده که شرایط برای توسعه شرکت را فراهم می‌کند.

همچنین شرکت در سال گذشته گواهینامه دانش‌بنیان بودن را اخذ کرده که مزایای زیادی از قبیل اخذ تسهیلات و … برای شرکت داشته است.

مهمترین اقدامات صورت گرفته در سال ۹۹

در سال ۹۹ خط تولید سایش و برش با همکاری شرکت ایتالیایی ساخته و تکمیل شد و هفته گذشته راه‌اندازی شد و به بهره‌برداری رسید و توان تولید ۳ میلیون قطعه سنگ را دارد، همچنین باتوجه به نیاز ۲۰ میلیونی کشور به این محصول و با توجه به اینکه تنها یک میلیون قطعه از این نیاز در داخل تامین می‌شود، شرکت برنامه دارد تا با سنجش کارایی این خط و به صرفه بودن این فعالیت دو خط مشابه دیگر راه‌اندازی کند و اخذ مجوز نیز به این منظور بوده است. هزینه ماشین‌آلات و قطعات بالغ بر ۳۰ میلیارد تومان بوده است.

شرکت در گذشته برای تولید محصولات خود از باسکت‌های پلاستیکی استفاده می‌کرد و به دلیل مسائل زیست محیطی قیمت باسکت‌های پلاستیکی نسبت به باسکت‌های فلزی بیشتر است، لذا شرکت اقدام به خرید دستگاه برای ساخت باسکت‌های فلزی نموده و از این محل حدود ۱۳ هزار تومان از بهای ۵۰ هزار تومانی محصول کم می‌شود و صرفه اقتصادی زیادی برای شرکت خواهد داشت. هزینه راه‌اندازی این طرح در حدود ۱۰ میلیارد تومان بوده است.

شرکت ظرفیت ذخیره چسب مایع خود را از ۱٫۵ ماه به ۳ ماه ارتقا داده است. همچنین با توجه به استراتژیک بودن این محصول و وابستگی شدید تولید به این محصول، ماده اولیه تولید چسب را خریداری و دپو کرده تا در صورت تحریم و مشکل این ماده را در اختیار شرکت های تولیدکننده چسب قرار دهد.

شرکت اقدام به تعمیر و نگهداری ۵ ژنراتور تحت مالکیت خود کرده و ۳۵ درصد از برق مصرفی خود را از این محل تامین می‌نماید و این مورد اقدام موثری برای پوشش ریسک قطعی برق می‌باشد.

بندهای حسابرسی

شرکت در خصوص بندهای حسابرسی مربوط به عدم تکمیل و عدم اخذ پایان کار برای انبارها و ساختمان آموزشگاه و مجتمع تجاری در حال ساخت شرکت، توضیح داد که با بررسی‌های صورت گرفته به این نتیجه رسیدیم که انبار بیشتر از آموزشگاه مورد نیاز شرکت است لذا به دنبال تغییر کاربری این ساختمان هستیم. همچنین منابع کافی برای تکمیل واحدهای تجاری نداریم و فعلا منابع را صرف عملیات اصلی شرکت می‌کنیم. در رابطه با پایان کارهای اخذ نشده نیز مدیران قبلی کوتاهی کرده‌اند و اکنون شهرداری مبالغ هنگفتی برای اعطای پایان کار طلب می‌کند و در حال پیگیری موضوع هستیم.

در خصوص بند حسابرسی مربوط به عدم به نتیجه رسیدن وصول مطالبات گفته شد که عمده مطالبات از شخصی به نام شرف‌زاده است که در ازای مطالبات یک باغ در اصفهان از وی گرفته شده و در تملک شرکت است اما شرکت به دلیل کارشکنی‌های طرف مقابل نتوانسته تصرف در این باغ کند و مراحل قانونی لازم در حال انجام است.

سوالات سهامداران

مدیرعامل در پاسخ به سوال سهامداران در رابطه با برنامه‌های شرکت برای صادرات نیز گفت که با توجه به تحقیقات صورت گرفته کشورهای اطراف تکنولوژی ساخت الکترود را ندارند و این پتانسیل برای صادرات به این کشورها بسیار بالاست و همانطور که در گزارش نیز گفته شد صادرات مقداری طی دو سال ۶۵۳ درصد رشد داشته و این روند را ادامه خواهیم داد.

در رابطه با سوال سهامداران در خصوص برنامه برای حمایت از سهم گفته شد که برای این منظور بازارگردان تعیین شده و بازارگردان عملکرد خوبی داشته و سهم نسبت به بازار بازدهی بهتری داشته اما سیاست‌های دولت و روند کلی بازار در این مدت منفی بوده است.

در پایان با تقسیم ۵۲ درصدی سود شرکت به ازای هر سهم ۸۰۰ ریال سود تقسیمی تصویب گردید و گفته شد باقیمانده سود با انباشت صرف خرید و استقرار دستگاه سنگ‌های برشی و سایشی خواهد شد.