گزارش مجمع شرکت مس شهید باهنر

مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت مس شهید باهنر با نماد بورسی فباهنر با حضور ۷۷ درصد سهامداران برگزار و مقرر شد به ازای هر سهم ۵۷۰ تومان سود تقسیم گردد.

شرکت مس شهید باهنر، بزرگترین تولیدکننده محصولات نیمه‌تمام مسی از قبیل تسمه، فویل، ورق، لوله و مقاطع مختلف می‌باشد.

مبلغ فروش شرکت در این دوره افزایش ۳ برابری داشته که دلیل آن افزایش ۲۰ درصدی مقدار فروش و افزایش ۶۰ درصدی نرخ‌ها می‌باشد. همچنین سود خالص شرکت با رشد بیش از ۲ برابری به مبلغ ۶۳۷ میلیارد تومان رسیده است.

اصلی‌ترین دلیل خرید و دپوی ماده اولیه (کاتد) از ملی مس در ابتدای سال با نرخ‌های ۱۳۰ هزار تومان اعلام شد که همین نرخ‌ها در پایان سال به ۲۰۰ هزار تومان نیز رسید.

شرکت توضیح داد که با توجه به بسته بودن مرزهای زمینی به دلیل کرونا، صادرات را متوقف نکرده و با وجود هزینه‌بر بودن، از طریق ریلی و آبی صادرات را ادامه داده است .

عمده صادرات شرکت مربوط به لوله‌های مسی بوده (کارخانه لوله مسی که بعد از بهره‌برداری به تولید نرسیده بود سال گذشته به تولید رسید. سال ۹۹ این مجموعه حدود ۱۳۰۰ تن تولید انجام داد که دو برابر سال قبل بوده است. جمع کل صادرات شرکت از  ۹۳۱ تن به ۱۵۰۴ تن رسید که بیش از ۱۰ میلیون دلار عایدی برای شرکت داشته است.)

شرکت اعلام کرد از نظر مبلغی در دوماه ابتدایی ۱۴۰۰ به اندازه کل سال ۹۷ صادرات داشته است.

بندهای حسابرسی :

بند ۵: استفاده از ۳ کارگزار جهت انجام فروش صادراتی و خرید وارداتی و عدم شفافیت در واریزها:

پاسخ شرکت: شرکت از سال‌ها پیش صادرات را انجام می‌داد به طوری که ۲۰ سال پیش ۴۰ درصد تولیدات آن، صادر می‌شد؛ حتی انبار، بارانداز و حساب‌های مستقل بانکی در اکراین، هنگ‌کنگ، فرانسه و … داشته اما با آمدن تحریم به خصوص در ۲ سال اخیر امکان هیچگونه واریز و استفاده از این حساب‌ها و بازگشت ارز وجود نداشت، لذا شرکت اقدام به استفاده از شرکت‌های تراستی واسطه‌ای و دور زدن تحریم‌ها کرده که قطعا ریسک‌های خاص خود را دارد.

بر این اساس تکلیف مجمع شد که تضامین لازم از این کارگزاران و واسطه‌ها اخذ شود.

بند ۸ :عدم به نتیجه رسیدن تکالیف مجمع قبلی که مهمترین آن حساب‌های دریافتی ۴۰۰ هزار یوریی از شرکت عماد ایرانیان :

پاسخ شرکت: این پرونده از سال ۹۲ در جریان بوده و از طریق سازمان بازرسی نیز پیگیری شده و با پیگیری‌های مجدد شستا، امیدواریم رای نهایی صادر گردد.

سوالات سهامداران:

توضیح در خصوص قرارداد ضرب سکه با بانک مرکزی :

پاسخ: تمامی شرایط برای ضرب سکه مهیاست و اگر طرح حذف ۴ صفر از پول ملی اجرا گردد و طرح توجیه اقتصادی پیدا کند، این مورد اجرا خواهد شد و با توجه به اینکه ۱۰ درصد کل تولید را درگیر می‌کند تاثیر خوبی روی سودآوری شرکت دارد.

توضیح در خصوص نرخ‌گذاری محصولات:

نرخ‌های ما براساس نرخ جهانی مس متاثر از بورس لندن و نرخ دلار تعیین می‌شود و با توجه به اینکه در حال حاضر معدن و تولید کاتد ندارد از طریق بورس کالا از شرکت‌های ملی مس یا سرچشمه خرید می‌کند. (البته مجوز برای گرفتن معدن نیز اخذ شده است)

آیا برنامه‌‌ای برای افزایش سرمایه از طریق تجدید وجود دارد؟

با توجه به اینکه شرکت افزایش سرمایه در جریان دارد و در مرحله پذیره‌نویسی حق تقدم‌هاست، فعلا شرکت نیاز و برنامه برای این مورد ندارد.

در پایان مقرر شد به ازای هر سهم ۵۷۰ تومان سود تقسیم گردد.