گزارش مجمع شرکت فولاد امیرکبیر کاشان

مجمع شرکت فولاد امیرکبیر کاشان با نماد بورسی فجر با حضور حدود۸۰ درصد سهامداران برگزار و مقرر شد از ۱۳۵۶۸ ریالEPS  هر سهم، ۳۰ درصد یعنی ۴۵۰۰ ریال به عنوان سود تقسیمی تخصیص یابد.

شرکت صنایع گالوانیزه فجر سپاهان در ۱۵ اسفند ۱۳۷۴ به صورت شرکت سهامی خاص با هدف تولید ورق گالوانیزه به روش غوطه‌وری گرم مداوم، تأسیس و در سال ۱۳۷۹ به بهره‌برداری رسید. شرکت در ۲۶ شهریور ۱۳۸۲ به سهامی عام تبدیل و در ۱۵ تیر ۱۳۸۳ در سازمان بورس اوراق بهادار تهران پذیرفته شده است.
طبق مصوبه مجمع عمومی فوق‌العاده مورخ ۲۰ اردیبهشت ۸۸، نام شرکت به شرکت فولاد امیرکبیر کاشان (سهامی عام) تغییر یافت. مرکز اصلی شرکت در کاشان کیلومتر ۱۴ جاده اردستان واقع می‌باشد.

فعالیت اصلی و ماهیت شرکت:
فعالیت اصلی شرکت، طراحی، ساخت، راه‌اندازی و بهره‌برداری کارخانجات گالوانیزه‌، قلع اندود و نورد ورق‌های فولادی، تهیه و تولید انواع فرآورده‌های شیمیایی، معدنی، آلی مورد نیاز کارخانجات مذکور، طراحی و ساخت و تولید انواع منصوعات فلزی و انجام خدمات فلزی و شکل دادن ورق‌های فولادی و فلزی می‌باشد.

سرمایه و روند تغییرات آن:

سرمایه شرکت در بدو تاسیس شرکت یک میلیون ریال بوده که طی چند مرحله تغییر، اکنون حدود ۸۵۰ میلیارد ریال است .

 

 

 

سهامداران/دارندگان (در پایان روز)

سهامدار/دارنده سهم درصد
شركت فولادمباركه ۴۵۱ M ۵۲٫۵۶۰
موسسه توانمندسازي بازنشستگان نيروهاي مسلح ۱۱۱ M ۱۲٫۹۵۰
شركت سرمايه گذاري توسعه معادن وفلزات-سهامي عام ۵۷ M ۶٫۶۶۰
صندوق سرمايه گذاري مشترك پيشرو ۲۰ M ۲٫۳۸۰
صندوق سرمايه گذاري بادرآمدثابت كاردان ۱۶ M ۱٫۸۵۰
سایر ۲۰۳M ۲۴

صورت سود وزیان:

در حال حاضر نیز، مجمع عمومی فوق‌العاده (درخصوص افزایش سرمایه) و مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت فولاد امیرکبیر کاشان با نماد فجر با حضور ۷۹٫۲۸ درصد سهامدارن برگزار شد.

در مجمع عمومی فوق‌العاده با رای اکثریت سهامداران، مقرر شد سرمایه شرکت بر اساس مجوز دریافت شده در ۲۷ اسفند ۹۹ از سازمان با افزایش ۱۸۶ درصد از مبلغ فعلی ۸۵۸ میلیارد ریال به مبلغ ۲۴۵۸ میلیارد ریال افزایش یابد. محل این افزایش سرمایه ۱۶۰ میلیارد تومانی از سود انباشته می‌باشد.
هیات‌مدیره مصارف این افزایش سرمایه را اصلاح ساختار سرمایه، حفظ و ایجاد سرمایه در گردش و اجرای طرح‌های توسعه شرکت عنوان کرد.

هیات‌مدیره در مجمع عمومی سالانه با اشاره به ظرفیت‌های شرکت عنوان کرد که هم‌اکنون شرکت با تولید ۱۵۵ هزار تن گالوانیزه ، ۱۵ درصد از تولید گالوانیزه کشور را در اختیار دارد که با توجه به ثابت بودن ظرفیت تولید شرکت و گسترش این صنعت در کشور این نسبت در مقایسه با سال ۱۳۹۶ کاهش ۲٫۶ درصدی داشته و نشان‌دهنده لزوم افزایش خطوط تولید و ظرفیت تولید شرکت می‌باشد.

طبق برنامه‌ریزی شرکت قصد دارد در سال ۱۴۰۰ تولید نورد سرد را به ۲۴۰ هزار تن و گالوانیزه را به ۱۶۰ هزار تن برساند.
همچنین شرکت عنوان کرد با توجه به طرح‌های توسعه‌ای‌، شرکت در نظر دارد تا سال ۱۴۰۴، سهم خود از تولید داخل را به ۲۰ درصد برساند.

هیات‌مدیره عنوان کرد که بومی‌سازی موتور DC700 کیلو وات خط نورد سرد و بومی‌سازی ۹۰ درصدی تجهیزات و قطعات از مهمترین فعالیت‌های مجموعه بهره‌برداری شرکت می‌باشد که موجب صرفه‌جویی ۲۸۰ هزار دلاری شده است و در این راستا شرکت قصد دارد امسال دستگاه X-ray شرکت را اتقا دهد که موجب کاهش مصرف روی می‌گردد.

طرح‌های توسعه‌ای:

هیات‌مدیره اعلام کرد در نظر دارد طرح توسعه‌ای را در دو فاز به انجام برساند.
فاز اول:

۱-احداث خط تولید  نورد به ظرفیت ۳۰۰ هزار تن
۲-احداث خط تولید اسیدشویی به ظرفیت ۵۰۰ هزار تن

فاز دوم:
طرح توسعه خط ۲ گالوانیزه

شرکت اعلام کرد هزینه مورد نیاز این طرح‌ها برای سال ۱۴۰۰ مبلغ ۱۳ میلیون یورو می‌باشد.

حسابرسی:
حسابرس پس از اعلام اظهارنظر مقبول‌بندی را قرائت کرد که مربوط به عدم واریز سود سهامدار عمده بود، شرکت در توضیح این موضوع بیان کرد که این موضوع با هماهنگی قبلی بوده و شرکت فولاد مبارکه اجازه داده تا سودش در شرکت باقی بماد و صرف فعالیت‌های شرکت گردد که همین موضوع موجب جهش سود شرکت شده است.

سوالات سهامداران:
دلیل جهش ۵۳۴ درصدی سود خالص شرکت چیست؟
پاسخ هیات مدیره: با توجه به سابقه درخشان شرکت در بازار و شناخته شدن شرکت، این شرکت پتانسیل استفاده از فرصت‌های بوجود آمده را دارد، امسال نیز از اینگونه فرصت‌ها استفاده حداکثری را برده است و مهمترین این موضوع تهیه مواد اولیه در ابتدای دوره با قیمت‌های بسیار پایین‌تر نسبت به انتهای دوره می‌باشد تا جایی که شرکت سود سال ۱۴۰۰ خود را نصف سال ۹۹ پیش‌بینی می‌کند چراکه امسال موجودی مواد اولیه ابتدای دوره نظیر سال قبل را نداریم.

به چه دلیلی واحدهای آنیلینگ روند ضعیف و تنزلی نسبت به سال‌های قبل دارند؟
پاسخ: یکی از دلایل این موضوع مشکلات مربوط به تامین مواد اولیه و همچنین مشکلات مربوط به بازار هدف این محصولات می‌باشد و باتوجه به اینکه ماده اولیه این خطوط همان کلاف گرمی است که در تولید گالوانیزه استفاده می‌شود، این مواد را به سمت خطوطی می‌بریم که سودآوری بیشتری داشته باشد لذا صرفه در این است که خطوط گالوانیزه و نورد سرد تقویت شوند. لیکن با طرح‌های توسعه در راه، با درگیر کردن بیشتر این خطوط قصد استفاده از حداکثر توان شرکت را داریم.

زمان بهره‌برداری از طرح‌ها‌:
پیش‌بینی می‌شود تا آخر نیمه اول امسال مناقصات پیمانکاری به نتیجه برسد و با شروع عملیات، فاز اول یعنی نورد و اسیدشویی در سال ۱۴۰۲ به بهره‌برداری برسند، اما برای فاز دوم یعنی طرح خط دوم گالوانیزه هنوز چارتی مشخص نشده است.

در پایان مقرر شد از ۱۳۵۶۸ ریال EPS  هر سهم، ۳۰ درصد یعنی ۴۵۰۰ ریال به عنوان سود تقسیمی تخصیص یابد.