گزارش مجمع شرکت گروه توسعه ملی

مجمع عادی سالیانه شرکت گروه توسعه ملی با نماد بورسی «وبانک» با حضور ۷۹٫۵۶ درصدی سهامداران برگزار و در نهایت به ازای هر سهم مبلغ ۱۰۰ تومان سود تقسیم شد.

در پرتفوی شرکت گروه توسعه ملی  ۵۷٫۹درصد را شرکت‌های حاضر در بازار سرمایه تشکیل می‌دهد و مابقی مربوط به شرکت‌های خارج از بورس است.

ترکیب پرتفوی بورسی شرکت به شرح زیر است:

محصولات شیمیایی ۳۴ درصد

محصولات غذایی  وآشامیدنی به جز قند و شکر ۱۵ درصد

ماشین آلات و دستگاه های برقی ۱۱درصد

سیمان ۱۱درصد

مابقی= سایر صنایع

سود خالص شرکت با رشد ۳ برابری نسبت به سال ۱۳۹۸ به مبلغ ۴٫۷۰۵ میلیارد تومان در سال ۹۹ رسیده است.

ترکیب در آمد عملیاتی شرکت در سال ۱۳۹۹ به شرح زیر است:

درآمد سود سهام= ۳٫۳۱۹ میلیارد تومان

فروش سهام = ۷۳۲ میلیارد تومان

فروش املاک= ۶۸۰ میلیارد تومان

سود تضمین شده= ۱۲۵ میلیارد تومان

از مهمترین اتفاقات رخ داده در شرکت‌های گروه در سال ۱۳۹۹ می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

رکورد سودآوری فروش محصولات در پتروشیمی شازند. این شرکت رشد ۵۷ درصدی صادرات را در سال ۹۹ نسبت به سال ۱۳۹۸ داشته است.

ثبت رکورد تولید و فروش داخلی و صادارتی در شرکت‌های گلتاش و پاکسان

ثبت رکورد صادراتی در شرکت ساروج بوشهر

از مهمترین برنامه‌های ۱۴۰۰ می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

استفاده از ابزارهای نوین مالی، بهینه‌سازی پرتفو و بازارگردانی موثر، تولید حداکثری و استفاده از ظرفیت قانونی و افزایش قابلیت نقد شوندگی

پاسخ به پرسش‌های سهامداران:

در خصوص نحوه سرمایه‌گذاری در املاک و برنامه شرکت در این خصوص پاسخ داده شد که بخشی از املاک در سال ۱۳۹۹ به فروش رسیده و از این بابت سود حاصل شده و بقیه پروژه‌های در حال انجام است.

در خصوص برخی از شرکت‌های غیربورسی از جمله ایران پوپلین توضیح داده شد که ارزش‌گذاری این شرکت‌ها در حال انجام است و عرضه از طریق مزایده رخ می‌دهد.

برای پروژه نفت قشم توضیح داده شد که مجوز شرکت برای تامین خوراک این پروژه تمدید شده است. برای دریافت وام از کشورهای چین و آلمان و اقدام شده و خوش‌بین بودند که در سال جاری این پروژه کلنگ‌زنی شود.

در خصوص عرضه شرکت‌ها در بازار سرمایه توضیح داده شد که شرکت مدیریت سرمایه‌مدار درج نماد شده و تمام کارهای پذیرش انجام شده و آماده عرضه است. شرکت سیمان فیروزکوه درگیر مشکلات حقوقی بوده و این مشکلات در حال حل شدن بوده و شرکت آماده پذیرش در فرابورس است. شرکت سیمان ساروج هم در حال انتقال از بازار پایه به فرابورس است. شرکت‌های مروارید هامون، به‌پخش و شرکت مخمل و ابریشم کاشان در مرحله بعدی برای پذیرش و عرضه هستند.

در خصوص شرکت سرمایه‌گذاری مهروماه توضیح داده شد که این شرکت جز شرکت‌های غیرکنترلی بوده و از برنامه‌های آن ساخت هتل در عتبات می‌باشد که به دلیل کمبود نقدینگی این پروژه‌ها به کندی پیش می‌رود. شرکت درحال تزریق نقدینگی به مهر و ماه است و این شرکت پروژه جدیدی در برنامه خود ندارد.

در خصوص کاهش تولید نماد غمارگ در سال ۱۳۹۹ توضیح داده شد که این شرکت مشکل تخصیص ارز و ثبت سفارش داشته است.  برای مرتفع شدن این مشکلات شرکت اصلی از تزریق ارزهای صادارتی نمادهای ساروج و شازند استفاده کرده است. به گفته مدیران شرکت مارگارین از ابتدای سال جاری به طور منظم در حال ثبت سفارش است.

در خصوص مانده طلب سود بانک ملی توضیح داده شد که بخشی از سود با واگذاری ملک بخارست که توسط سه کارشناس ارزیابی شده بود، پرداخت شده است. جریمه تاخیر پرداخت سود هم که ۱۲۵ میلیارد تومان است پرداخت شده و در حال حاضر بدهی شرکت از بابت سود به بانک ملی مبلغ ۵۲۰ میلیارد تومان است که طی ماه‌های آتی پرداخت می‌شود.

در نهایت به ازای هر سهم مبلغ ۱۰۰ تومان سود تقسیم شد.