گزارش مجمع عادی سالیانه شرکت نفت و گاز پارسیان

 

نماد پارسان قیمت سهم ۷٫۳۴۷
سرمایه
(میلیارد تومان)
۴٫۰۵۰ سود انباشته (میلیارد تومان) ۵٫۷۶۲
EPS 98 ۱٫۰۴۰ EPS 97 ۵۴۳
DPS 98 ۸۶۰ DPS 97 ۴۰۰
درصد تقسیم سود ۹۸ ۸۳% درصد تقسیم سود۹۷ ۷۴%

 

معرفی

گروه گسترش نفت و گاز پارسیان (سهامی عام) در هشتم مرداد ماه ۱۳۸۶، با نام اولیه شرکت توسعه الوند غدیر به صورت شرکت سهامی خاص در اداره ثبت شرکت­ها و مؤسسات غیرتجاری تهران به ثبت رسید و در بهمن ماه ۱۳۸۹ به شرکت ” گروه گسترش نفت و گاز پارسیان (سهامی خاص)” تغییر نام یافت، همچنین در تاریخ ۱۳۹۰/۰۹/۱۶ با هدف توسعه فعالیت­ها، نام شرکت به ” گروه گسترش نفت و گاز پارسیان (سهامی عام)” تغییر یافته و عملاً با پذیرش این شرکت در بورس اوراق بهادار تهران، سهام این شرکت در مورخ ۱۳۹۰/۱۱/۲۶ در بورس تهران عرضه شد.

ترکیب سهامداران

روند افزایش سرمایه

 

شرکت های موجود در پرتفوی بورسی و غیر بورسی

بر اساس آخرین گزارش فعالیت ماهانه، لیست شرکت های موجود در پورتفوی بورسی و غیر بورسی به شرح جدول زیر است:

 

طرح های در دست اجرا


 
 

نکات مهم مجمع سال مالی منتهی به شهریور۱۳۹۸

  • درشش ماه ابتدای سال مالی شرکتهای پالایشی، قیمت نفت کوره بین ۳۲۰ تا ۳۵۰ دلار به ازای هر تن بوده است که در آذرماه سال جاری به ۱۸۰ دلار به ازای هر تن رسیده است. در حال حاضر قیمت این محصول ۲۹۰ دلار بر هر تن است.
  • وام ارزی پتروشیمی شیراز ۱۰۰ میلیون دلار است که  تا پایان سال آینده تسویه می شود.
  • آخرین نرخ خوراک گازی اعلامی مبلغ ۷۹۸۰ ریال بر مترکعب است.
  • نرخ سوخت ۲۶۰۰ ریال در هر متر مکعب است
  • هیات وزیران در تاریخ ۷ مهر ۱۳۹۸ نرخ فروش کود اوره به شرکت خدمات حمایتی کشاورزی براساس نرخ های بورس کالا ار مصوب نموده است.. اکنون باید دید در بودجه سال ۱۳۹۹ چه مبلغی برای مطالبات شرکت های پتروشیمی از این  محل در نظر گرفته می شود.
  • نرخ محصولات دریافتی در  پتروشیمی مبین از حالت ارزی به ریالی  اصلاح شده است. در حال حاضر نرخ اکسیژن بین ۵ تا ۶ سنت است در صورتی که اگر  نرخ بصورت ارزی محاسبه می شد، نرخ اکسیژن  ۹٫۵ سنت  حساب می شد.
  • در خصوص  قطعی گاز  شرکت های تولید کننده اوره و متانول گفته شد که به دلیل ورود موج سرما به داخل کشور، این مورد پیش بینی شده بود و احتمالا تا ۳۰ دیماه سال جاری قطعی گاز ادامه داشته باشد.  همچنین توضیح داده شد که ظرفیت اسمی برای  ۳۳۰ روز  در سال در نظر گرفته شده است و ۳۵ روز  باقیمانده برای تعمیرات و اتفاقات این چنینی در نظر گرفته شده است.
  • نرخ اوره داخلی برای شش ماه ابتدای سال ۱۵۳۰ تومان با ازای هر کیلو  و  شش ماه دوم ۱۸۴۰ به ازای هر کیلو می باشد.
  • در خصوص سهیمه اوره کشاورزی نیز گفته شد که موظف هستیم سالانه ۲٫۲ تن اوره به بخش کشاورزی اختصاص دهیم که سال های پیش بین ۱٫۶ تا ۱٫۳ تن اوره تحویلی ما بوده است و به دلیل افزایش بارندگی و به تبع آن افزایش سطح زیر کشت، میزان اوره تحویلی هم نسبت به سال گذشته افزایش داشته است.

درنهایت به ازای هر  سهم ۸۶ تومان سود تقسیم شد که از ۵ بهمن ماه با مراجعه به بانک تجارت قابل دریافت است.